Повратът в политиката ни спрямо РС Македония - две огромни опасности

Кой даде гаранции на президента, че новата тактика ще е по-успешна?
28 окт 2021 22:00, Елка Василева
171
Повратът в политиката ни спрямо РС Македония - две огромни опасности
Снимка: архив, МВнР

България е в процес на формулиране на нова политика спрямо Република Северна Македония. Това стана ясно през последните няколко седмици, след като президентът Румен Радев и служебното правителство признаха: ЕС и партньорите ни оказват натиск да намерим бързо решение в споровете със Скопие, пише в анализ Александър Марков, БНТ. Завой или логично продължение е промяната във външнополитическия ни курс?

Двете големи тези

Във външната ни политика, сред дипломатическата и експертна общност - негласно - властват две тези за най-адекватната политика към Скопие.Доскоро преобладаваше разбирането, че езикът, културата, историята и формирането на корените на днешна

Още по темата

та националност в Република Северна Македония е пряко следствие и продължение от развитието на българската история, език и култура. Според тази теза България не бива да търси малцинства югозападно от Гюешево. В рамките на този политически курс България не признава т.нар. "македонски език", а книжовна норма, чието развитие е пряко свързано с българския език. Не търси малцинства, защото смята, че населението около Вардар има общи корени с българите. Българската външна политика не се стреми към нищо по-малко от признаване на "тоталността" на общото ни минало с македонците.

Според втората теза България трябва да постави акцент върху защита на правата на хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония, да работи за вписването им в Конституцията на страната като държавотворен народ, за премахване на езика на омразата и запазване на културно-историческото наследство. Експертите, привърженици на тази теза, не отричат общото ни минало с хората от Вардар, нито отричат съвременната реалност, че след 44-а година югославският режим започва създаването на нова нация там. Разликата е в подхода: привържениците на втората теза смятат, че България трябва да се опита да спаси, каквото може в Република Северна Македония.

Според първата теза повечето хора около Вардар са население с български произход, език, история и култура. Втората не отрича истинността на първата, но смята, че тя е контрапродуктивна и тъй като не е дала резултати вече 30 години, е време за нов подход: акцент върху живите българи в Република Северна Македония, а не историята.

Поврат

Двете тези са относително разграничими, границата между тях често е размита, но неофициално това са двата курса на мислене в българската дипломация и експертна общност по отношение на казуса със Скопие. През последните пет месеца президентът Румен Радев призна две неща: че има огромен натиск върху България да отстъпи и да гласува "за" свикване на първата междуправителствена конференция между Скопие и ЕС (започване на преговори); и че е в ход е формиране на нов подход към Скопие (акцент върху живите българи, а не само историята).

Представителите на политическите партии и организациите на българите в Република Северна Македония не са единни коя външнополитическа линия трябва да следва България, както не е единна експертната и дипломатическата ни общност.

Според някои "македонска нация" няма и Скопие ще "клекне" на сериозен, но постоянен натиск чрез вето от страна на София. Според други "политиката на вето" води до допълнително влошаване на двустранните отношения на всички нива: от обикновените междучовешки до тези на най-високо ниво. Според трети, акцентирайки върху правата на живите българи, София има по-голям шанс да бъде разбрана в Брюксел, където колкото и да обясняваш защо Гоце Делчев и цар Самуил са българи, няма да те разберат. Но ако говориш за добросъседски отношения, Копенгахенски критерии и гонение срещу българи - ето това е езикът на Брюксел, който би бил разбран.

Неразбирателството сред македонските българи допълнително оплита и без това колебливата и недобре обяснената българска позиция. Ако направим ретроспекция на българския външнополитически курс, сегашната смяна в подхода е поврат. Макар и замаскиран като продължение на доскорошния курс.

Много опасности

И първата, и втората теза са вероятно еднакво верни. Въпросът е коя от двете ще донесе реален резултат за България. А те са: признаване на историческата истина в Скопие, промяна в учебните програми, спиране на езика на омразата, защита правата на македонските българи, прекратяване на историческите кражби.

Новият подход, ако такъв е в ход и ще бъде наложен, крие две огромни опасности. Първата е по отношение Пиринска Македония и все още активното ОМО-Илинден Пирин. Втората - в евентуалното падане на границата между България и Република Северна Македония, ако и когато втората бъде приета в Европейския съюз.

Ако българите бъдат вписани в Конституцията на Република Северна Македония като "държавотворен народ", колкото и да избягва думата "малцинство", България няма как да избяга от реципрочни искания. И дори да не се от официалните власти в Скопие, те ще дойдат от ОМО-Илинден-Пирин. Забранена от Конституционния съд през 1999 г., ОМО-Илинден е сепаратистка организация, финансира се от чужди служби и е изключително активна. Най-важното: ОМО-Илинден има спечелени 17 дела срещу България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Именно ОМО повдига въпроса за "македонско малцинство" у нас, а според неофициална информация специални кръгове в Скопие работят през тази организация у нас.

Ако учебните програми по история в Скопие останат същите и бъде приет подхода за "мултиперспективност" в тази област (едно и също историческо събитие позволява две различни - еднакво верни - тълкувания от две различни страни), никой не знае какво точно ще бъде обяснявано на учениците от двете страни на границата в момента, в който Скопие стане член на ЕС. С падането на границата ще падне и културната граница, която сега служи като "санитарен кордон" в областта на историята и културата. Граница, изкуствено наложена от югославските комунисти, но играеща немалка роля днес за защита на българската историческа истина.

Въпросът е следният: България очевидно сменя тактическите прийоми, запазвайки стратегията (приета чрез Рамковата позиция от 2019 г.), но кой даде гаранции на президента, че новата тактика ще е по-успешна?
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


171
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
9
 
7
 
! Отговори
Сия преди 2 години
Според историка Сергей Парамонов, основно живял в Австралия и Франция, наследници на Александър Македонски са днешните албанци.
55
1
 
6
 
! Отговори
Стоян преди 2 години
Ха,ха ха,мутрата Александър Маринов се жали,е проблемите с РСМ не са като да създадеш мутри и Мултигруп
54
4
 
27
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
Стига комунистически увъртания.България да допусне Македония до ЕС тогава,когато в Скопие признаят,че не съществува македонски език и народ.Малко ни е лудостта,която ни натрапвате всекидневно с измисления вирус,сега остава да предадете окончателно България!Един Желю ни е предостатъчен за 30 години.
53
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От Дупница на запад всички са генетично увредени! Не им се чудете на северномакедонците!
52
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
САЩ ,Русия и Китай водели преговори за нова Ялта . Щели да си делят пак света и САЩ трябвало да изтеглят базите от източна Европа в замяна на латинска Америка ;) Китай също получава Афганистан Пакистан Тайван и части от Африка . Не се знае дали е истина но май на там върви света и ние сме в руската сфера пак .
51
8
 
27
 
! Отговори
Македонски наследник преди 2 години
По майчина линия исторически идвам от Македонския регион. Който политик отстъпи на Македония и ги приемат в ЕС, докато те продължават да промиват мозъците на тамошните българи и продължават да заличават българщината, трябва да се счита за национален предател и заслужава доживотен затвор. Щях ппц да гласувам за Радев, ама сега вече след това едва ли!
50
7
 
20
 
! Отговори
Леша преди 2 години
Чорапа е най големия национален предател.
49
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябваше да я оставите РСМ да бъде разпарчетосана между Гърция, Сърбия и Халбания. Даже ние щяхме да вземем някое парче. Сега си теглете последствията от това дето им подарявахте оръжие че да не се разпаднат.
48
11
 
4
 
! Отговори
Ася преди 2 години
До 45 Ти не си нормален бе.Виж си некадърниците ,които затриват България,па тогава дрънкай сплитните си. Самозабравили се безсрамници ,непрекъснато си мият некадърността,простотията и мръсотията с Борисов
47
4
 
4
 
! Отговори
Празни приказки... преди 2 години
..за БАЛЪЦИ И НАИВНИЦИ!
46
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вече няма България, направихте я на Чалгария. Даже и Македония вече е по-сериозна и по-стабилна държава, в сравнение с вас.
45
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да пращаме Радев като зидаромазач на предния македонски паметник
44
2
 
9
 
! Отговори
Ха, ха,ха,хааааааааа преди 2 години
"НА ГОЛ ***----ЧИФТЕ ПИЩОВИ"...та нашата работа тука..ха,ха,хаааааааа.....На кой му пука за РС.македония ,бе ***...??!
43
6
 
26
 
! Отговори
питаща преди 2 години
Да се опитваш да се разбереш със северномакедонец, е като да се опитваш да се разбереш със стена - няма как да стане. Той е най-великият на света и ти си лош, ако не се съгласиш с него. Горко ни, като влязат в ЕС. Надявам се да не е скоро. Някой да пита Европа, как така 130,000 души имат български паспорти, пък няма дори малцинство в Северна Македония.
42
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво се занимават с Македония идете да видите какво става в Новозагорска Ямболска Сливенска Казанлъшка околий и много други цели села са вече само джунгали ужас е трябва да, спасяват България не да, се занимават със, съседите
41
8
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не гледайте Македония гледайте България от 9 милиона станахме малко над 6 топим се с часове особенно последните години
40
9
 
21
 
! Отговори
Отново апелирам преди 2 години
ГЕРБ да се вземат в ръце и да си вразумят вожда! Защото е тръгнал вабанк да залага националните каузи, за да си спаси кожата и властта...
39
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България е под 7 милиона 2 милиона пенсионери и 2 милиона джунгали умираща държава а ние сме седнали да бистрим съседите
38
10
 
13
 
! Отговори
Малко Факти преди 2 години
Ако зависеше лично от Борисов, РСМ щеше вече да е на пътечката за влизане. Слава Богу в ГЕРБ няма само и единствено мaлoумници, както е общоприето, а има и разумни люде, които го съветват по този въпрос. Иначе той горкия хал хабер няма от тия работи, ето образовайте се! Урок по история с Бойко Борисов: https://youtu.be/1NL8unN5LEc
37
6
 
23
 
! Отговори
Аспарух преди 2 години
Айде стига глупости бе ! България е била от Варна до Охрид и даже до Драч на Адриатика а не Мадекония до Пирин и повече до никъде .... Сме на ясно нали ?