Защо българите се притесняват от въвеждането на еврото?

Инфлацията сама по себе си няма защо да е проблем, смята Ивайло Дичев
Обновена: 19 яну 2022 19:49 | 15 яну 2022 14:35, Петя Славова
390
Защо българите се притесняват от въвеждането на еврото?
Снимка: БГНЕС

В България има сериозна съпротива срещу въвеждането на еврото. Мнозина мислят, че еврото ще ни отнеме суверенитета, ще ни направи зависими от Франкфурт. А правителството ни ще задлъжнее като гръцкото.

"Как се съчетава страхът от загубване на суверенитета със страха от практикуването му? Не виждам друго възможно обяснение, освен липсата на доверие в държавата. И в тази, и във всички нейни бъдещи превъплъщения. При едно такова положение, разбира се, няма какво да се прави, освен да си доливаме ракията и да ругаем телевизора". Това заявява в анализ културният антрополог проф. Ивайло Дичев.

Кой знае защо не се обиждаме от това, че Хърватия, която влезе в ЕС след нас, се кани да се присъедини към еврото една година по-рано - през януари 2023 г. А толкова се обиждахме в други състезателни дисциплини като Шенген или визи за САЩ. Някак самата тема беше изключена от публичния ни дебат - това, че балканската ни посестрима успя да преодолее белезите на скорошната война и да организира финансите си. Че видя интереса си от еврото като туристическа дестинация и блокира опитите на партия "Хърватски суверенисти" да организира референдум по темата, където да изговорят всевъзможни глупости.

Въпросът за цените

Един по-бабешки вариант на страховете - това са слуховете, че с приемането на еврото всички цени ще скочат нагоре: да бъдат умножени по две изглежда най-логичното при ограничени математически способности на страхуващите се. Всевъзможни примери се дават за това как цените скочили в една или друга страна, пък ти върви, че проверявай. Страховете се усилват заради инфлационната тенденция в последните месеци, предизвикана и от глобалното печатане на пари. Само че това е аргумент в точно обратната посока: инфлация явно се случва и без евро, тя просто е елемент от икономиката на модерния свят. Нещо повече: в края на миналата година в еврозоната инфлацията беше 5,2%, а в България - 6,3% и нагоре. Излиза, че еврото не само не я увеличава, а дори я ограничава, казва проф. Дичев за "Дойче Веле".

Инфлацията сама по себе си няма защо да е проблем, ако съвсем равномерно се вдигат цени и доходи. Струва ми се, че тя дори би била полезна за България, тъй като ще ни позволи да се приближим до европейските нива на заплащане.

Бедата е там, че инфлацията никога не е равномерна - онези, които продават поскъпналите стоки, ще спечелят, а онези, които не продават нищо, като пенсионерите например, ще загубят. Със сигурност ще загубят и всички, които имат спестявания в банките, заковали лихвения процент близо до нулата. В тази перспектива инфлацията предвещава конфликти, недоволства, протести. Но с еврото всичко това няма да има връзка, освен в популистката реторика, разбира се.

При това еврото специално набляга на символиката: на обратната страна на монетите страните изобразяват свои важни символи.

Представете си само каква радост ще бъде, когато в далечната португалска кръчма ви върнат монета с - и аз не знам? - силуета на Царевец, опакованата от Кристо Триумфална арка... Ако дотогава дигиталната технология не е заличила подобни поводи за сантиментален фетишизъм. На кредитната карта няма тържествени образи, още по-малко на мобилния (китайски) телефон, с който вече започнахме да плащаме. Или в четеца на зениците ни в супермаркета, който скоро ще отчита какво сме пазарували.

Пари ще колекционират нумизматите, а за нас ще остане гордостта, че сме част от най-мощното икономическо пространство на планетата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


390
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
191
4
 
6
 
! Отговори
до 256 преди 2 години
Полша, Чехия и Унгария влязоха много преди нас в ЕС. Използваха еврофондовете за създаване на реална промишленост. Тази промишленост печели от износ на продукция, особено когато цените са в местна валута и тя е по-слаба от еврото, т.е. те печелят от износа , който е евтин. България на Банкянския корифей построи ненужни селски стадиони и къщи за гости с еврофондовете, вместо промишленост. Ние не създаваме, а ползваме. По-изгодно е да сме в евро, пък и сме в борд...
190
4
 
17
 
! Отговори
Анон преди 2 години
Да преразказваш истината със саркастичен тон в опит да я отречеш не прави истината по-малко истинна.С приемането на еврото не ни чака нищо добро.Късмет!
189
6
 
6
 
! Отговори
хм.. преди 2 години
Ако някой още не го е разбрал, държава като България има 2 избора: Европа или Евразия. Или ставаш европеец или евразиец. Или си в съюз с Германия, Франция, Италия, Скандинавия или Русия, Турция, Китай, Иран....Мисля че всичко е ясно, освен за група отчаяни ***...
188
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ама кой се притеснява, доста цени ще достигнат нивото в Европа, т.е. някои ще паднат двойно.
187
2
 
6
 
! Отговори
Я преди 2 години
Нека някой гениален евроатлантик ми обясни защо нормални държави като Полша , Чехия и Унгария не искат дори да го коментират еврото, камо ли да го приемат ?!
186
1
 
7
 
! Отговори
Радио Банкя преди 2 години
Говори се за ограбени между 90 и 110 милиарда лева за последните 10 години. Пари, отишли за безсмилени глупости.
185
6
 
5
 
! Отговори
Историята знае преди 2 години
По добре колония на Германия, отколкото на Русия. Едно е да си под Турско иго, съвсем друго Австро-Унгарско...
184
3
 
3
 
! Отговори
Ванга преди 2 години
Путин ке падне !
183
3
 
6
 
! Отговори
нацист преди 2 години
Тук някакви дрогирани евроатлантици пак обвиняват за всичко Путин ...
182
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, само това е решението. Трябва да се вържем към многократно употребената тоалетната хартия наречена рубла.
181
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бэлгаринът се притеснява от еврото , а би трябвало да се притеснява от Зелената сделка , но както винаги е неадекватен ...
180
5
 
3
 
! Отговори
до 231 преди 2 години
Абе ***, суверенитета ни е хвърлен в Кремъл от 9-ти септември досега. Цивилизования свят 30 години ни чака да излезем от това блато....
179
2
 
6
 
! Отговори
Другаре, преди 2 години
В Молдова, Армения, Куба, Венецуела няма никаква инфлация, скоро ще се вържат към рублата, и всичко ще е песен. Няма да са роби на САЩ и живота ще е песен.....
178
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо българите се притесняват от въвеждането на еврото? Защото лесно се манипулират от русофилството.
177
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Суверенитет отдавна нямаме , а инфлацията ни е два пъти по-висока от световната !
176
3
 
4
 
! Отговори
до 226 преди 2 години
Защото сме само проформа в тези организации. Дълбоката държава продължава да обслужва интересите на Кремъл, затова нищо не върви тук и хората се чудят защо не се оправяме. Трябва да си малко по-интелигентен и да разчиташ сам да оправиш държавата си, за да се възползваш от големите предимства, които ти дава членството, а не само да мрънкаш че не са те оправили....
175
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
212- МОЖЕШ ДА ПОЛЗВАШ БНБ ВАЛУТЕН КАЛКУЛАТОР ЗА ИЗЧИСЛИШ КОЛКО РУБЛИ Е МИН ЗАПЛАТА В РУСИЯ- 118ЕВРО.
174
0
 
5
 
! Отговори
ЕДИН ТЪПЧУ преди 2 години
212- ИМА ВАЛУТЕН КАЛКУЛАТОР- ПРЕПОРЪЧВАМ НА БНБ- НАПРАВИ САМ СПРАВКА КОЛКО ДАТСКИ КРОНИ Е МИН ЗАПЛАТА ОТ 2375 ЕВРО.
173
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
С влизането в Еврозоната - само от прекратяване на превалутирането за вносителите и износителите ни ще се пестят милиарди на година. Ще се понижат лихвите и банковите такси и т.н. Който е против Еврозоната, просто е повлиян от лъжите на мафията ни, която ще изгуби и пари и влияние.
172
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
СТЕНЛИ- БАЙ ОНЗИ ДЕТО ЗАКРЪГЛЯ ЦЕНИТЕ ЩЕ СИ ДЪРЖИ СТОКАТА НА КОЯТО Е ЗАКРЪГЛИЛ ЦЕНИТЕ НЕ КАКТО ТРЯБВА ДО КАТО ВТАСА- И СЕГА ИМА ТАКИВА ТЪРГОВЦИ С ВИСОКИ ЦЕНИ, НАРОДА ОТИВА ТАМ КЪДЕТО ВИЖДА, ЧЕ ЦЕНИТЕ СА ПОНОСИМИ