Тепърва предстои скок на цените на услугите у нас

Ще се наложи държавата да подкрепи уязвимите групи
Обновена: 13 авг 2022 08:18 | 13 авг 2022 07:38, Елка Василева
158

Ние сме в неразбираема ситуация от гледна точка на икономическата теория, в която имаме супер ниска безработица и намаляващ потенциал за производство, защото през последните години нямаме стимул за инвестиции и иновации.

Още по темата
Очаква ни ръст в цените на услугите, които ще последват тези на електроенергията и стоките. Ще се наложи държавата да подкрепи уязвимите групи при условия на по-голямо равенство, но и по-голяма прецизност. Централните банки правят едно и също нещо - вдигат лихвите, но по различни причини. Това коментира Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Делян Петришки.

Това, която можем да очакваме в краткосрочен и средносрочен план е продължаваща инфлация. След покачването на цените на енергийните ресурси и стоките тепърва ще видим и покачване на цените на услугите. Всички услуги зависят освен от използваните енергийни ресурси и тези за суровини и продукти и от човешкия фактор и натиска върху покачването на заплатите, каза Караиванов.  

Централните банки на пръв поглед правят едно и също - вдигат лихвите, но те го правят по различни причини. В Европа например ЕЦБ го прави, за да засили еврото, защото инфлацията тук се дължи не само на покачването на цените на електроенергията, но и на поевтиняването на еврото спрямо долара, което за кратък период се срина с 20%. “Това е основният фактор за инфлацията в целия ЕС и в частност в България”.

"До голяма степен инфлацията, която виждаме досега, е резултат на фискалната политика, която водиха правителствата не само в Европа, не само в САЩ, а в целия свят", каза Караиванов.

От една страна е добре да имаме дискреционна политика, но от друга страна уязвимите групи трябва да бъдат подкрепени, защото поради либерализирането на много пазари изведнъж дребните потребители стават много уязвими и от гледна точка на цените на енергията, и от гледна точка на стоките и услугите, подчерта макроикономистът. "Те не могат да догонват с доходите си инфлацията и това е основен проблем. Не би имало проблем, ако доходите растяха преди инфлацията. Ситуацията днес психологически действа зле на хората и ограничава брутното потребление".

Данните, които анализираме днес, са на база потребителска кошница и потребителско поведение от миналата година. С промяната в цените на основни стоки и на някои услуги потребителското поведение е коренно променено, а бизнесът трябва да го настигне и съответно също променя поведението си.

“Със сигурност ще се наложи правителствата да подкрепят хората от най-уязвимите групи, които няма да могат да си позволят най-необходимите стоки и услуги”, каза Караиванов.

Ако гледаме само тази година основният проблем на българската икономика, освен че цените на енергоизточниците се повишават, е липсата на някои суровини, каза макроикономистът. “Българската икономика е доста енергоемка и много отворена - силно зависи от търсенето на чуждите пазари, основно европейски (Германия, Франция, Италия, Австрия). Тоест ние зависим много силно от тези икономики и ако при тях търсенето е силно, ние ще можем да изнасяме и българката икономика ще се движи добре”.

“За съжаление вече видяхме много високи цени на фючърсния пазар на електроенергия и за Германия, и за Франция. Това означава, че тяхното производство ще се свие, а България върви с едно-две тримесечен лаг. При забавяне на икономиката в Германия след три до шест месеца това ще последва и в България”, смята Караиванов.

Балансът на държавните политики, който трябва да се търси, е при провеждането им “самата дискреционна политика да съдържа в себе си политики (отделни инструменти) за подкрепа и тези инструменти да са правилно насочени, с правилните количества, правилните форми и за правилните групи”, посочи той.

“Тъй като до сега подпомагането не беше равно, може би трябва да има по-голямо и по фокусирано изравняване. Още повече, че услугите започнаха да догонват инфлационния ръст при електроенергията и стоките”, каза Караиванов.

Относно възможността и нуждата от по-чести актуализации на бюджетите с оглед на предизвикателствата, пред които сме изправени, макроикономистът каза, че такъв модел не може да проработи в България. “Това работи в държави, в които министерството на финансите определя политиката, но има друг орган, който изпълнява бюджета. В България има един орган, който, хем определя политиката, хем изпълнява бюджета. Затова е невъзможно да бъде реализирана добра политика по този начин”.

Вижте целия коментар във видеото.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
93
1
 
20
 
! Отговори
Пел Тек преди 1 година
У нас всичко е шнуро-баданарщина!
92
8
 
4
 
! Отговори
Изрожденец преди 1 година
Само БОК Костадин Копейкин ще спаси народУ. Време ни е за ИZZZZРАЖДАНЕ
91
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Допълнение от Анонимен 115 И спешно да се построят няколко нови затвора
90
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Спасението е в закон за спекулата и възстановявяне на икономическа полиция
89
1
 
26
 
! Отговори
. преди 1 година
Изкуствено се предизвиква криза. Имат атомни централи, имат петрол, имат технологии. Имат земя за отглеждане на расителни култури.Може да е манлко по-съпо, но тези черни картини, до които смята да ни докаарат са изкуствено фабрикирани, за да си въведат тоталитарния модел.
88
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И като увеличат цените на услугите, да не си мислят, че някой ще им ползва услугите? Дори ще фалират по бързо.
87
1
 
4
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
До Благодарение на *** Я,знайко, обясни на нас незнаещите, как страна с БВП по-нисък от Калифорния може да бъде причина за това ?
86
15
 
6
 
! Отговори
Благодарение на Пути преди 1 година
Адолф Путин е причината за това!
85
2
 
20
 
! Отговори
SS преди 1 година
Дигнаха ми тока ,и аз дигнах цените ! Обаче това не може да продължава така ! Рано или късно балонът ще се спука ! Зимата ще бъде тежка ! И прогнозирам соц. бунтове !
84
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някой има ли на идея какво щеше да се случи с България ако нямаше мощности като АЕЦ Козлодуй,Марица 1.2.3 всичките строени по време на"лошият"социализъм?
83
3
 
15
 
! Отговори
Асан преди 1 година
Тоз добре си хапва у мензата на държавна заплата криза нема :)))
82
8
 
28
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
Нито един кораб натоварен със зърно в Украйна НЕ Е бил предназначен за Близкоисточните арабски и Северноафриканските държави зависещи от вноса на зърно. Корабите са отишли в Турция, Великобринатия, Холандия, Южна Корея и Италия! Така наречената и широко истеризирана " Продоволствена криза" се оказва една огромна западна лъжа !
81
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нагоре, нагоре , нагоре високо растете евроатлантиколиберални цени
80
4
 
28
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
Газта доставяна по договор не си е изменила цената. Нефта има зена по-ниска в сравнение с миналите 5 години. Тази година добивът на зърно в света е най-висок отдве десетилетия. Реално, НЯ-*** никакви обективни предпоставки за инфлация ! .............Всъщност има - сбърканата либарална система който позволява искуствена манипулация на цените.
79
8
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Цървулани, , още ли си мислите, че цъфтите и връзвате в ЕС и НАТО? Обеднявате с всеки изминал ден. По Виденово и Луканово, поне се надявахме, че един прекрасен ден ще станем горди европейци и всичко ще се оправи. А сега на какво да се надяваме? Живот на кредити в най-добрия случай.
78
4
 
13
 
! Отговори
До 87 преди 1 година
ПростПрост и най *** ама от умните и красивитеГендари . Не е заради военната операция *** Русия в усраина а заради санкциите наложени от запада срешу Русия и наведенито положение към фсшистка усраина.
77
1
 
10
 
! Отговори
Новак преди 1 година
Да не започнем да ревем като за изгонените туристи. И при съседите има майстори, работилници, сервизи и ........ Може и много по евтино да ни излезе, даже и с наема за настаняването.
76
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Първият проблем, който се опитват да решат от ЕЦБ е да контролират инфлацията. В някои държави от еврозоната тя вече е над 20%, в други над 10%, което е много над таргетираните 2%. От една страна тя мотивира хората да потребяват сега, а не по-късно, но от друга ние обедняваме, което води до намаляване на потреблението, замразяване на назначаванията, уволняване на хора от фирми. Това са два скачени съда трябва да се справим с високата инфлация, но да не бутнем трайно икономиката в рецесия
75
19
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Жалби и оплаквания- към арменския поп. Докато Путин не бъде спрян, и по-лошо ще става.
74
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само нема да се плаши копеуе