Спорове, обиди, че дори и бой, дори и нестабилен парламентът работи

Най-малко отсъствия имат депутатите от ИТН и Радостин Василев
41
Спорове, обиди, че дори и бой, дори и нестабилен  парламентът работи
Снимка: БГНЕС

След петите парламентарни избори в рамките на две години, на 12-и април, 2023 г. започна работа настоящото 49-то Народно събрание (НС). Въпреки създаваното в публичното пространство усещане за нестабилност в работата на правителството, опитите за блокиране на дебатите в пленарна зала и дори физическите сблъсъци от последните дни, парламентът все пак продължава своите заседания.

Колко бяха те, колко законопроекта бяха внесени и приети, колко бяха заседанията на комисиите, информира Отровен парламент.

Информацията в нея е базирана на официалните данни, отразени на страницата на Народното събрание до средата на декември, 2023 г.

Заседанията в НС

Съгласно данните от официалната страница на парламента, 49-ото Народно събрание е провело общо 89 пленарни заседания – от които 25 са били за парламентарен контрол.

В осемте месеца от работата на парламента през 2023 г. функционираха 25 постоянни комисии, които успяха да проведат общо 412 заседания. В този период бяха формирани още 6 временни комисии, както и 4 подкомисии.
Сред постоянните комисии най-много заседания е провела тази по правни въпроси – 28. Следват Комисията по здравеопазването с 27 заседания и Комисията по бюджет и финанси с 23 заседания.

Традиционно правната комисия е най-натоварена, тъй като през нея преминават голяма част от предлаганите законопроекти. В този период тя обсъди и текстове, чието изменение бе обвързано с отпускането на средства по Плана за възстановяване и устойчивост. В нея беше извършена и първата “ротация” на ключов пост в държавата – през  септември първият председател Стою Стоев (Продължаваме Промяната – Демократична България) беше заменен от Анна Александрова (ГЕРБ).

С обещания за промени в Конституцията започна работата си настоящето управленско мнозинство. В тази връзка постоянната Комисия по конституционни въпроси е провела общо 12 заседания, 5 от които са от началото на декември, когато най-интензивно се обсъждаха измененията в основния закон.  
Законодателната инициатива

До средата на месеца в деловодството на парламента са депозирани общо 250 законопроекта. Половината от тях (126) са внесени в първите три месеца, в които заседава 49-ото Народно събрание. Основната част от законопроектите в настоящия парламент се внасят от народните представители – 154 от всички внесени предложения. Министерски съвет пък е внесъл останалите 96 текста.

Приетите закони в разглеждания период са общо 44. От тях 23 са с вносител Министерски съвет и 21 са били предложени от депутатите.

Отсъствията на депутатите

В периода април-ноември общо 804 са неизвинените отсъствия на народните представители от пленарни заседания и 45 от работата на комисиите. Повече от половината от отсъствията от пленарна зала – 466, са от месец ноември, 2023 г. Тогава имаше сериозни противоречия между партньорите в управлението ГЕРБ-СДС и Продължаваме Промяната – Демократична България и бойкот от страна на депутатите на работата в НС.
Най-много са отсъствията от пленарна зала на депутатите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – 283, следвани от Продължаваме Промяната – Демократична България – 212 и ДПС – 139. Така се оказва, че формациите, подкрепящи настоящото управление, най-често не са участвали в работата на парламента.
Най-малко неоправдани отсъствия има независимият народен представител Радостин Василев – 2. От парламентарните групи, най-рядко в зала не са влизали представителите на Има такъв народ – само 32 отсъствия.

Депутатските въпроси и питания

Депутатите имат право да отправят въпроси и питания към изпълнителната власт.  Въпросите следва да са по теми от обществен интерес и се задават на министър-председателя, заместник министър-председател или министър чрез председателя на Народното събрание. Въпросите се отправят в писмена форма, а отговорите може да са устни или писмени. Писмен отговор се изпраща в 10-дневен срок.

В допълнение, народните представители могат да отправят и питания до членовете на Министерски съвет, засягащи неговата дейност. Те са само в писмена форма и срокът за получаване на писмен или устен отговор е 14 дни.

Всички въпроси, питания и отговорите към тях се публикуват на интернет страницата на НС в публичния регистър „Парламентарен контрол“.

Впечатление правят зададените общо 1985 въпроса в периода април-декември, 2023 г. За същото време,
отправените питания са 56. Най-много въпроси депутатите са отправили в през м. май – 439 и м. юни – 428.
Поредно Народно събрание не въведе изискване народните представители да публикуват информация за посещенията си при избирателите. В това отношение отново е използвана пожелателната форма „може” – чл. 149, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание гласи: „Народният представител може да обяви на страницата си в интернет информация за графика на срещите си с избиратели…”. От страницата на Народното събрание обаче, не става ясно дали депутатите са имали срещи с гражданите. Профилите на народните представители не съдържат секция, в която да се публикува подобна информация. Не можем да определим дали това се дължи на техническите специфики на сайта или на липсата на проведени срещи. По този начин важен механизъм за получаване на обратна връзка от избирателите, дори да съществува, остава непроследим за широката публика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още по темата: парламентдепутати
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
1
 
! Отговори
Ku40 преди 3 месеца
Те и украинците така започнаха веселбата със няколко сбивания в Парламента,и после имаше майдан,а след Майдана руска заря с Катюши.Та още гледам не са се оправили от последното сбиване.Не вземайте пример от тях.Вредно е за Родината.
29
2
 
2
 
! Отговори
Щирлиц преди 4 месеца
Американското посолче ще ни поздрави ли за нова година,облечено в българска носия?Какви празници имаше преди,ц,ц....
28
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
На копейките днес не им е ден - бая са се вкиснали, като им чета съчиненията в коментарите
27
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Kвoт' cъrлacyвa nocoлcтвoтo, тyй тo...
26
2
 
5
 
! Отговори
ВЕтЪра на ПОДмяната преди 4 месеца
Истината е ..нито един от 240 те богове не гласува да му намалят заплатата..НИТО ЕДИН ! Вие се джавкайте по форуми , платени протести и така нататък . Истината е лоша и боли от нея. Боговете ви гледат от високо на Олимп и ви се смеят. За боговете живота е песен.
25
0
 
2
 
! Отговори
СФИНИА преди 4 месеца
негармотни кау ни с космати гърбофе и лендзесхтти се на непълнолетни девици в бани... но господ си знае работата
24
2
 
2
 
! Отговори
akud6788 преди 4 месеца
започат ли Бойко и Пеевски да подготвят нещата правителството да падне след като не бъде избрана Габриела за министър-председател за да може те да се обединят с БСП има такъв народ и Възраждане. фактически ще направят ли петорна коалиция заедно с ДПС и герб
23
3
 
1
 
! Отговори
НА Мадуро Машините преди 4 месеца
Y Заприличахме на американски трилър, от ония горнопробните.
22
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Важна е СГЛОБКАТА, всеки път като го чуя това нещо ме напушва на смях :)))
21
0
 
3
 
! Отговори
Циганин преди 4 месеца
Джимарката си ни беше старшинката. Казвахме му Джими Пейдж, не Роджърс. А на този, бившия премиер, всички му се смеят и го наричат банкянска мутра. Честита 2024 г. на тези, които са като него. Бензинджията Венци Стефанов, който не знае къде е синът му, на *** от Подуяне, койти си мисли, че е президент като Румен Грипена, а синът му е пиян като ***, а и си мисли, че е вратар. Такива като тях има доста в България. Дори и Наското им Сираков, койти не не знае дали се казва Наско или не.
20
6
 
1
 
! Отговори
Народен представител преди 4 месеца
Да си депутат си има някои предимства.Но няма как да оправяш живота на ГанYO и да нямаш повече привилегии от него и пари.
19
3
 
8
 
! Отговори
Така ще бъде докато преди 4 месеца
се затрие България! Обадете ми се след една година!
18
2
 
11
 
! Отговори
КАМЕЛИЯ преди 4 месеца
Парламента слугува и краде,Тва не е парламент ШИШИ и Бочко са под закона на Магнитски корупция и кражби.Кюлчета и асфалт пари.
17
2
 
6
 
! Отговори
Гумичка за триене преди 4 месеца
Щото нормалният човек е на втори на работа!! Явно те са ненормални! За бой са братче кво да ги правиш
16
5
 
5
 
! Отговори
Народен представител преди 4 месеца
17,18 Само да не се изправите вие пред народния съд чебурашки
15
0
 
5
 
! Отговори
Гумичка за триене преди 4 месеца
Докога са отпуск работещите?????
14
0
 
5
 
! Отговори
Ужас преди 4 месеца
180 000 режини за новата сградата а за старата 35 000?!
13
3
 
15
 
! Отговори
Мда преди 4 месеца
Трупа се материал за Народен съд.
12
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Нали всички виждаме колко роботи. Като самата държава. Работи само за ДС и мафията
11
0
 
12
 
! Отговори
Ангелина преди 4 месеца
Това НС нанася повече вреди ,като "работи" ,отколкото изобщо да го няма!Винаги се приемали "закони" и са се правели промени обслужващи нечии интереси - лични ,но в този парламент те са така показни ,демонстративни и брутални.