Ctrl+C, Ctrl+V

Плагиатството става ежедневие
5 мар 2011 13:00,
85
Ctrl+C, Ctrl+V
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Германски министър подаде оставка, защото изплагиатствал голяма част от докторската си дисертация. Мощен скандал разтресе Лондонското училище по икономика и политически науки (колеж на Лондонския университет) заради подозрения, че синът на Муамар Кадафи също е плагиатствал, за да се добере до докторска степен.

Както коментира ВВС, седмицата не беше особено добра за честното образование. И отново повдига въпроса дали плагиатството е напълно извън контрол.

Случаите с подалия оставка министър на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг и Сейф ал-Ислам предизвикаха доста шум в медиите, но в света на висшето образование и книгоиздаването проблемът с плагиатството е много сериозен от години.

”Интернет дава безпрецедентно лесна възможност на студентите да копират и фабрикуват”, коментира Джуд Керъл от Оксфордския университет.

„Google осигурява достъп до изключително богат набор от текстове. Възможностите за събиране на необходимия материал се увеличиха значително”, обяснява Керъл пред ВВС.

Преди плагиатството включваше много четене и преписване на ръка, сега всичко става с натискането на няколко бутона за copy (Ctrl+C) и paste (Ctrl+V). Wikipedia и редица други сходни източници са истинско богатство за всеки кандидат-плагиат.

Джуд Керъл дава пример с поета Джордж Гордън Байрон, известен като Лорд Байрон, който не давал на никой да припарва до личната му библиотека, за да не се разбере откъде копира идеи, фрази и т.н.

„Сега всички можем да копираме личните си библиотеки без проблем”, уточнява Керъл.
Плагиатството е древно, колкото и самата писменост. Доказателства за това има още в творчеството на древногръцките драматурзи. Велики личности са били опетнявани от подозренията, че крадат идеи и слово.

Посмъртно д-р Мартин Лутър Кинг беше заподозрян, че е изплагиатствал част от своята докторска дисертация.
Американският вицепрезидент Джо Байдън пък беше обвинен, че е използвал чужди заключения в правна статия и че си приписал част от реч на британския политик от близкото минало Нийл Киннък.   

Но през последното десетилетие в академичните среди се бунтуват все по-сериозно срещу вълната от студенти, които ползват всичко от Wikipedia до поръчкови есета в преследване на лесни високи оценки. И така университетите влизат в неизбежна война на котка и мишка с плагиатите.

В тази връзка 98% от висшите учебни заведения във Великобритания използват стандартизиран софтуер, който анализира подозрителните студентски разработки.

Програмата сканира текстовете за пасажи, които са складирани в база данни със 155 милиона курсови и дипломни работи, 110 милиона други документа и 14 милиарда уеб страници. През изминалата година с тази система са били проверени над 3 милиона есета.

Разбира се, програмата не дава категорични и безгрешни резултати, тъй като много често засича широкоразпространени цитати и препратки, които студентите използват масово. И тук отново на дневен ред идва човешкият фактор, под формата на усета на преподавателя.

Лектори разкриват, че има множество признаци, издаващи плагиатите, в това число внезапни отклонения – от добър към лош език, от академичен към журналистически стил, от местоимения в единствено към множествено число.

„Повечето плагиати са първокурсниците, които копират по простата причина, че никой не им е дал подходящите инструкции как се пише есе”, хвърля малко по-различна светлина върху проблема д-р Джон Олсон от Института за съдебна лингвистика.

„Тъкмо сте завършил гимназията и изведнъж ви карат да пишете есе от 3 000 думи за един ден. Това е стряскаща задача”, казва Олсон.

Според него към новобранците трябва да се подхожда с известна доза снизхождение, докато успеят да намерят „собствения си глас”.

Проблемът с плагиатството обаче далеч не е само за научните среди. В журналистиката също сме свидетели на чести скандали в тази връзка.

Така например носителката на „Пулицър” Маурийн Дауд (колумнист във вестник „Ню Йорк Таймс”) си призна, че е използвала цял параграф дума по дума от блогъра Джош Маршал без да го спомене в статията си. Дауд се оправда, че грешката е била неумишлена, твърдейки, че чула цитат на преписаното от свой приятел.

Сходни инциденти има в изобилие и в книгоиздаването.

Така например от литературна сензация на 17 години с книгата „How Opal Mehta Got Kissed, Got Wild, and Got a Life” американската авторка с индийски произход Каавия Вишванатан се срина до определения като „плагиат” и „измамница”.

Новелата, разказваща за индийско момиче, което трябва да се „американизира”, за да успее със следването в Харвард, се превръща в бестселър, а Вишванатан подписва договор за стотици хиляди долари за втора книга.

Впоследствие се оказва, че огромни пасажи от произведението й са дирекни преписи от множество източници, сред които други книги и неизменната Wikipedia. Договорът е прекратен, а копията от книгата изтеглени от пазара.

Друга млада писателка – 17-годишната германка Хелене Хегеман, се защити при подобни обвинения, че не плагиатствала, а „миксирала” копираната информация. „Така или иначе такова нещо като „оригиналност” не съществува, има само достоверност”, опитва се да ни убеди Хегеман.

Дали е така?
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
4
 
5
 
! Отговори
GB преди 13 години
Тази Ре(д)акция до такава степен се е ввживяла в плагиатстването на статията, че не е забелязала никак неподходящото си заглавие, единственото измъдрено нещо по темата от нея! Авторските права не са застрашени от Ctrl+C, Ctrl+V ами от Ctrl+X, Ctrl+V!
21
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
dnes.bg vie ste care na tova deistvie :D
20
1
 
15
 
! Отговори
az преди 13 години
mnogo zabavno kak tochno tazi statiq e publikuvana v tozi sait, i na vsi4koto otgore ne e upomenat izto4nika otkydeto sa q vzeli haha hah
19
1
 
16
 
! Отговори
до 14 преди 13 години
:) Ctrl+C,Ctrl+V за Dnes bg , без да се позовaват на първоизто4ника ;P (то превода си е твор4ески процес и едва ли не съавторство хе хе)
18
1
 
8
 
! Отговори
Дядо 130 преди 13 години
Ами за назначаването на всеки министър да се проверява дали найстина има образование!
17
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Чичо Гугъл, какво да се прави?По този начин сега ловят студентите копирали чужди работи.
16
1
 
17
 
! Отговори
ооо преди 13 години
e този път са се престарали от "Днес", чак и заглавието са изплагиатствали:Dвиж номер 14
15
1
 
3
 
! Отговори
. преди 13 години
Ей тази статия ме научи на нещо полезно,че копирането и пействането можело да се прави с Ctrl+C, Ctrl+V.....аз досега се мъчих с маркиране на текста,десен бутон copy и после десен бутон paste хахахахахахах ...... btw пешо - мн як коментар хахахахах
14
0
 
46
 
! Отговори
пешо преди 13 години
между другото тази статия е превод на български на:bbc.co.uk/news/magazine-12613617
13
8
 
18
 
! Отговори
Чукундур преди 13 години
Всяко ново нещо е добре забравено старо нещо! Няма мое, няма твое, всичко е БЕРОЕ!
12
4
 
47
 
! Отговори
бай Петко преди 13 години
Я изплагиатсвах навремето от дедо си голем набор от цветущи псувни на различни езици
11
0
 
21
 
! Отговори
Георги преди 13 години
Истината е, че например един обикновен студент не може да измисли нещо фундаментално ново, та да не се плагиатства в курсови, дипломни работи, дисертации и т.н. Важното е да се посочи източника! А и много лесно може да се провери откъде е краден даден текст. Само пишеш в Google 3-4 изречения от една курсова работа и веднага си излиза всичко :)
10
0
 
4
 
! Отговори
Hippaforalkus преди 13 години
Отделно има и една дребна подробност в (поне в нашия) закона за авторското право... Ако има разлики в двата текста, то се счита, че другият текст е авторски (не е копиран едно към едно), де факто - той е друг текст... Което пък при преводи изобщо не е актуално поради лексикалното богатство на езиците... Ама пък за чесане на анатомичните такива - теми като тази са благодатни.
9
4
 
19
 
! Отговори
хаха преди 13 години
Правите ли разлика между "плагиатство" и "взаимстване". Щото ако не правите - реално почти всяка докторска дисертация по света е "изплагиадствана", с изключение на тези, които са изобретили или открили нещо принципно ново - а те хич не са много.За да станеш доктор или да завършиш универитет е важно дали си подготвен добре в дадена област и знаеш къде да търсиш информацията. Не е важно да откиеш ново лекарство против СПИН, например- за второто ще ти дадат Нобел Много добре го е казал номер 1!!
8
2
 
17
 
! Отговори
panda преди 13 години
поредната Ctrl+C -> Ctrl+V статия от dnes.bg...
7
4
 
22
 
! Отговори
Hippaforalkus преди 13 години
Добре бе, майка му стара... К'во - да си пазим информацията като задниците ли? Те ти една икономика, физика, информатика - к'во, да не се очаква от нас да създаваме нови теореми, формули, принципи, или да си изсмучем нещо от пръстите? Т'ва да не е литература? За един *** реферат по икономика от 10 страници к'во ще напишеш, когато в учебника материалът ти е набит 2 страница и половина макс? Ще обикаляш сайтове, ще прелистваш книги и ще систематизираш и синтезираш информация. Алтернативи?
6
0
 
41
 
! Отговори
запознат преди 13 години
Абе превеждали... Вие да сте чували за БТА и БГНЕС? Имат си абонамент към агенциите и си ползват текстовете от там. Сигурен съм на 99,9%, просто знам как функционират повечето медии ;) Тук само измислят по-интересни заглавия, явно смятат, че като променят заглавието, текстът не трябва да се променя. Абе... без коментар ;)
5
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
В чалгата е голяма практика това
4
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
cmd-C и cmd-V, дискриминирате ме със загавието!
3
5
 
17
 
! Отговори
do pi4 nomer 1 преди 13 години
obiknoveno pove4eto im statii sa super lo6i prevodi ot nemskata pressa ili anglijskata. tuj kato ay giveq v germaniq ponqkoga se napikavam ot smqh kakvi sme6ni prevodi imat i kauv lo6 ezik ispolzvat kato 4e li samo googletranslate ima na toq svqt :)