Ctrl+C, Ctrl+V

Плагиатството става ежедневие
5 мар 2011 13:00,
85
Ctrl+C, Ctrl+V
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Германски министър подаде оставка, защото изплагиатствал голяма част от докторската си дисертация. Мощен скандал разтресе Лондонското училище по икономика и политически науки (колеж на Лондонския университет) заради подозрения, че синът на Муамар Кадафи също е плагиатствал, за да се добере до докторска степен.

Както коментира ВВС, седмицата не беше особено добра за честното образование. И отново повдига въпроса дали плагиатството е напълно извън контрол.

Случаите с подалия оставка министър на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг и Сейф ал-Ислам предизвикаха доста шум в медиите, но в света на висшето образование и книгоиздаването проблемът с плагиатството е много сериозен от години.

”Интернет дава безпрецедентно лесна възможност на студентите да копират и фабрикуват”, коментира Джуд Керъл от Оксфордския университет.

„Google осигурява достъп до изключително богат набор от текстове. Възможностите за събиране на необходимия материал се увеличиха значително”, обяснява Керъл пред ВВС.

Преди плагиатството включваше много четене и преписване на ръка, сега всичко става с натискането на няколко бутона за copy (Ctrl+C) и paste (Ctrl+V). Wikipedia и редица други сходни източници са истинско богатство за всеки кандидат-плагиат.

Джуд Керъл дава пример с поета Джордж Гордън Байрон, известен като Лорд Байрон, който не давал на никой да припарва до личната му библиотека, за да не се разбере откъде копира идеи, фрази и т.н.

„Сега всички можем да копираме личните си библиотеки без проблем”, уточнява Керъл.
Плагиатството е древно, колкото и самата писменост. Доказателства за това има още в творчеството на древногръцките драматурзи. Велики личности са били опетнявани от подозренията, че крадат идеи и слово.

Посмъртно д-р Мартин Лутър Кинг беше заподозрян, че е изплагиатствал част от своята докторска дисертация.
Американският вицепрезидент Джо Байдън пък беше обвинен, че е използвал чужди заключения в правна статия и че си приписал част от реч на британския политик от близкото минало Нийл Киннък.   

Но през последното десетилетие в академичните среди се бунтуват все по-сериозно срещу вълната от студенти, които ползват всичко от Wikipedia до поръчкови есета в преследване на лесни високи оценки. И така университетите влизат в неизбежна война на котка и мишка с плагиатите.

В тази връзка 98% от висшите учебни заведения във Великобритания използват стандартизиран софтуер, който анализира подозрителните студентски разработки.

Програмата сканира текстовете за пасажи, които са складирани в база данни със 155 милиона курсови и дипломни работи, 110 милиона други документа и 14 милиарда уеб страници. През изминалата година с тази система са били проверени над 3 милиона есета.

Разбира се, програмата не дава категорични и безгрешни резултати, тъй като много често засича широкоразпространени цитати и препратки, които студентите използват масово. И тук отново на дневен ред идва човешкият фактор, под формата на усета на преподавателя.

Лектори разкриват, че има множество признаци, издаващи плагиатите, в това число внезапни отклонения – от добър към лош език, от академичен към журналистически стил, от местоимения в единствено към множествено число.

„Повечето плагиати са първокурсниците, които копират по простата причина, че никой не им е дал подходящите инструкции как се пише есе”, хвърля малко по-различна светлина върху проблема д-р Джон Олсон от Института за съдебна лингвистика.

„Тъкмо сте завършил гимназията и изведнъж ви карат да пишете есе от 3 000 думи за един ден. Това е стряскаща задача”, казва Олсон.

Според него към новобранците трябва да се подхожда с известна доза снизхождение, докато успеят да намерят „собствения си глас”.

Проблемът с плагиатството обаче далеч не е само за научните среди. В журналистиката също сме свидетели на чести скандали в тази връзка.

Така например носителката на „Пулицър” Маурийн Дауд (колумнист във вестник „Ню Йорк Таймс”) си призна, че е използвала цял параграф дума по дума от блогъра Джош Маршал без да го спомене в статията си. Дауд се оправда, че грешката е била неумишлена, твърдейки, че чула цитат на преписаното от свой приятел.

Сходни инциденти има в изобилие и в книгоиздаването.

Така например от литературна сензация на 17 години с книгата „How Opal Mehta Got Kissed, Got Wild, and Got a Life” американската авторка с индийски произход Каавия Вишванатан се срина до определения като „плагиат” и „измамница”.

Новелата, разказваща за индийско момиче, което трябва да се „американизира”, за да успее със следването в Харвард, се превръща в бестселър, а Вишванатан подписва договор за стотици хиляди долари за втора книга.

Впоследствие се оказва, че огромни пасажи от произведението й са дирекни преписи от множество източници, сред които други книги и неизменната Wikipedia. Договорът е прекратен, а копията от книгата изтеглени от пазара.

Друга млада писателка – 17-годишната германка Хелене Хегеман, се защити при подобни обвинения, че не плагиатствала, а „миксирала” копираната информация. „Така или иначе такова нещо като „оригиналност” не съществува, има само достоверност”, опитва се да ни убеди Хегеман.

Дали е така?
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Плагиатството спестява време :)
61
3
 
3
 
! Отговори
до нерез преди 13 години
Ако баба ти беше мъжка! :)
60
9
 
9
 
! Отговори
в крайна сметка преди 13 години
И какво лошо има в плагиатството, че не разбрах???
59
3
 
23
 
! Отговори
Бай Хой преди 13 години
Алоууууу, студентката от УНСС - *** с ***, ко се прайш на Т. С. Елиът (кой е той, а?) А и преподавателя по-долу - пишете матерЯл, с Я???!!!! А студентката преДписвала!!! Ако вие сте представители на студенти и преподаватели - тежко и горко ни! Малограмотници с претенции! Защо си мислите, че като седите пред компа и си измисляте некви истории хората ви вярват? Жалки сте!
58
19
 
13
 
! Отговори
Нерез преди 13 години
"Жена ми е завършила Софийски университет 2000-та година. Един дъртак до последно й е правил проблеми за държавния изпит."Абе те тези "дъртаци" не правят предложения ей така. Ако жена ти си учеше и не ходеше като долна уличница в университета, нямаше и да получава подобни предложения. Тя завърши ли? Ако да, сигурен ли си как точно си е взела изпита?:)))
57
4
 
11
 
! Отговори
анонимен преди 13 години
висшето образование след 1989 година е под всяка критика.сега всеки може да си вземе висше стига да има пари.и лошото във всичко това е не че ще си го купи.защото те дефакто щом си плащат то им се дава.независимо че имат даже и 3 ка.а че този човек утре ще практикува професия свързана с нашето здраве примерно.а преди 89 година учиш примерно за летец..но не ставаш...зад борда..за лекар.зад борда...и нямаше попаднали хора в неподходящата професия.а сега? това ли е криво разбраната демокрация?
56
12
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Жена ми е завършила Софийски университет 2000-та година. Един дъртак до последно й е правил проблеми за държавния изпит. Искал да спи с нея за да вземе изпита без проблеми.
55
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Те тука ги назначават и с фалшиви дипломи, но когато стане ясно всичко остава без последствия !
54
0
 
8
 
! Отговори
Shark преди 13 години
"..внезапни отклонения от добър към лош език, от академичен към журналистически стил, от местоимения в единствено към множествено число." Ми да, те сегашните учиници и студенти даже и да преписват не могат. Copy/Paste и толкова, даже не си правят труда до прочетат текста и да коригират стилове, времена и т.н., нещо супер елементарно, което издава преписването.
53
1
 
2
 
! Отговори
до 51 преди 13 години
По какво преподаваш ?
52
2
 
24
 
! Отговори
студентката преди 13 години
аа от 2002 година нещата не са се променили много. още ни карат да си купуваме учебниците им с разни предтекстове, че били с най-новите законови промени и разни други тъпотии, а единствената разлика е в корицата и годината на издаване, иначе е същия ***. а за тези по-долу, които казват, че младите сме зле сега - не сме виновни ние! каквото ни дадат да учим, това учим. може комунистическите учебници да са били невероятни - не знам, но сега учим по други и аз лично нямам вина за това!!
51
0
 
5
 
! Отговори
Veterinar преди 13 години
az puk tukmo zavurshih veterinarna medicina. bez da se naduvam moga da kaja 4e beshe adski trudno i se iziskvashe strashno mnogo vreme za uchene. estestveno ima mqsto i za mnogo kritiki, no kato cialo sum dovolen.
50
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ами защото аз сум се изучил в комунизма. Сега само преподавам в Америка. Изводите ги оставям за теб.
49
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
44 ами защо не отиде в Америка да учиш, като си толкова много "светнат" ?!
48
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
В ТУ-София 2002 година всеки преподавател ни караше да си купуваме от неговите учебници да изкара някоя кинта повече. Жалка история. Това нашето не е висше образование а трагедия някаква.
47
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ами тези твои учебници са писани не през лошият комунизъм който плюете, и видиш ли образованието тогава било зле. Тези твои учебници са писани през последните 20 години от вашите нови методологии и нови учители. Образованието в Америка, не се различава особенно много от онова наше лошо комунистическо образование. Но ти няма как да го рабереш, просто защото незнаеш как е било преди. Знаеш само от Бтв, Нова и др., че е било супер лошо, зле.Е, най-кадърните и грамотните от тогава, вече са в Америка
46
3
 
3
 
! Отговори
студентката преди 13 години
offf aide po4naha mnogznae6ite!! eto pi6a i na latinica! ako iskam i na arabski 6te go pi6a!!! то се е видяло, че за такива като тебе не е важен смисъл на това, което е написано, а просто трябва да се заяждаш!!!като си толкова учен и "списваш" нещата както трябва чий ми го дириш в тоя форум?? аз нали съм простата и неграмотна студентка, ами ти ??? хахха ***!!!!
45
2
 
16
 
! Отговори
до 44 преди 13 години
Не съм разбрал българските учебници, защото те се пишат от връзкари. Който се уреди да издаде учебник и после да му го продават. Не съм разбрал преподавателката, защото повечето преподаватели са слаби и се докопват до работното си място с връзки. Американския учебник и автор го разбирам, защото там за да издадеш такъв учебник и да го напишеш наистина трябва да си добър, и не само добър а от най-добрите в света. Това е разликата. А какви са ми били знанията се оценят на изпита, не ги определяш ти
44
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
43-ти, сега във висшите учебни заведения има оставащи непопълнени бройки за студенти. Нивото ти си направи извода какво е. Едно време за едно място се бореха 200 човека на кандидат-студентски изпит. Конкуренцията бе мнооого по-голяма, както и резултатите. Вие по-младите нямате еталон за сравнение и никога няма да разберете колко зле сте сега, и колко трагично е образованието.
43
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Неси разбрал, защото ти липсва основа и база знания. Висшето образование не е като основноро "степ бай степ" ( факта че ползваш и такива фрази чуждици, не те прави по-умен, напротив...). В основното се трупа база и знания "степ бай степ" (цпецялно затеб го пиша), във висшето се учиш да мислиш и решаваш проблеми, да намираш решения, да ползваш научни трудове сам. Далеч си от истинското висше образование. Просто си образУван. Нищо повече.