Осъзнават ли протестиращите какво искат?

Сякаш идва време за протест срещу протеста
25 фев 2013 18:18,
1568
Осъзнават ли протестиращите какво искат?
А знаем ли всъщност какво искаме? Снимка: БТА

Протестът е хубаво нещо – както обаче често се случва, много хубаво не е на хубаво. България има нужда от промяна, това е ясно. Политическата класа със сигурност осъзнава това, но удобно си затваря очите за проблема и насочва енергията си в оплюване на опонента, а не в градивна посока.

Виждахме това от ГЕРБ – близо четири години; виждаме това от повечето партии в опозиция, особено от онези с твърд електорат, гарантиращ парламентарно представителство независимо от издигнатите предложения и поставените политически цели.

Разбираемо е това, че напрежението изби и протестите придобиха масов характер. Настроенията са революционни, протестиращите са на гребена на вълната и поставят искане след искане. Към всички – президент, правителство, парламент, държавни агенции. Само към църквата още няма искания, но и такива не биха били изненада с оглед огромното количество активи, които тя притежава.

Постепенно протестът изгуби своя фокус. От борба срещу монополите той се превърна в борба срещу политическата система, с което протестиращите сами се вкараха в капан. Правителството подаде оставка и след това стана ясно, че няма кой да изпълни исканията на народа (колкото и условно да е това обобщение).

Не мисля, че е нужно да се коментират предложения като „въвеждане на данък простотия“, тъчскрийн на всеки ученически чин или указ на президента за премахване на ДДС върху цената на тока. Обаче има толкова много глупости, изговорени през последните дни, че все по-ясно изкристализира идеята да се организират протести срещу протестиращите.

Абсурдните искания

Правителство на президента, но и неразпускане на Народното събрание

По Конституция това е невъзможно. А основният закон не се променя толкова лесно – макар по БНТ организаторка на протестите категочично да заяви, че парламентът има предостатъчно време в рамките на два дни да промени Конституцията.

Премахване на клаузата „гарантирана печалба на монополите“

Едва ли може да се предложи по-добър начин за регулиране на монополите (независимо от какъв тип), освен залагане на норма на печалба и фиксиране на продажната цена. Причината – без фиксирана печалба монополът ще може да преследва неограничена такава – каквато е целта на всяка една компания, а без контрол върху цената потребителите могат да бъдат притиснати до стената.

Проблемът с монополите е контролът върху техните разходи, за да се види как и къде изтичат приходите им. Винаги е възможно освен това да се договарят по-ниски нива на гарантираната печалба.

Антидотът срещу монопол е либерализация. А протестиращите сякаш не натискат в тази посока.

Национализация

Протестиращите не вярват в държавата, но вярват, че одържавяването ще реши проблемите. Този с монополите със сигурност няма да успее – справка „Топлофикация София“ и аферите на Вальо Топлото. Решението е контрол.

Пряк избор на магистрати и членове на ВСС и гражданска квота

В съдебната система има ред други проблеми. Самият ВСС трябва да бъде съставен само и единствено от юристи с богат опит и безупречна репутация. Гражданите нямат място в такава институция, но пък може да се помисли за промяна на квотите, с които се излъчват членовете на органа.

Чу се дори идеята за свободен избор на ВСС от гражданите. А някой помисли ли как ще се правят изборните кампании и откъде ще идва тяхното финансиране?

Политическите партии да нямат държавна субсидия

По-добра от политическата система до момента няма измислена и това не е случайно. Замисълът на партиите е те да бъдат организирано представителство на хора, споделящи общи ценности и нагласи. Дори сегашните протестиращи ще трябва да се организират в нещо като партия, за да могат да защитят исканията си.

Тук се връща отново въпросът за финансирането – не отваряме ли вратата за корпоративна намеса и неограничено влияние?

Прекратяване на делата срещу длъжници на ВиК, Топлофикация, ЕРП

Въпросът тук е защо трябва да се опрощава дълг на някой, който е консумирал услуга. Ами на коректните платци ще им се възстановят ли платените суми? Или отново тарикатите ще излязат печеливши?

Трябва да има преразглеждане на механизмите на ценообразуване и формиране на сметките. За всички. Това е изводът от проблемите с високите сметки.

Има и още изключително спорни въпроси, свързани с така наречения граждански контрол. Защото парламентарната демокрация е именно граждански контрол – чрез избора на НАРОДНИ представители, които да защитават интереса на избирателите си.

От средите на протестиращите се чуват изключителни абсурди като право на законодателна инициатива на гражданите. Това би затлачило политическия протест допълнително – именно защото ще липсва отчетност и защото законопроектите трябва да се внасят от депутати – същите тези, които са избрани с гласовете на хората.

Изобщо исканията показват, че сме много далеч от истината. За съжаление.

Истинската борба трябва да е насочена към хората. Към тяхната активна позиция, към техния натиск върху парламента и партиите. Истинската борба трябва да е за реформа в образованието, за влизане на нови лица в парламента, а не за отрицание на всичко.

Идват избори – протестиращите не припознават никого като свой защитник и затова трябва да се организират и да се явят на изборите със своята платформа. Тогава ще се види кой колко подкрепа има.

Каквото и да си говорим, протестите са добра заявка за формирането на така бленуваното и с години очаквано гражданско общество.

Защо ли обаче си мисля, че когато дойде време да се запретнат ръкави и да се работи, това гражданско общество ще се върне към безличния си и непретенциозен начин на живот, а протестите отново ще са у дома, пред телевизора, с ракията и салатата и редовната доза „ех, ако аз се заема, веднага ще оправя нещата. Ама не ми се занимава“.

Е, не е ли време за протест срещу протестиращите? 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1568
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
 
1
 
! Отговори
тя преди 11 години
МЛАДИТЕ ХОРА НА БЪЛГАРИЯ СА НА УЛИЦАТА! В тях ни е надеждата!
1
 
1
 
! Отговори
тя преди 11 години
МНОГО ИМ СЕ ИСКА НА НЯКОИ ДА ОМАЛОВАЖАТ ПРОТЕСТИТЕ, но номера им няма да мине.
1
 
0
 
! Отговори
Batman преди 11 години
Абсолютно правилно мнение! НЯМА просперираща държава, която да е национализирала, за да забогатее - ФАКТ! Проблемът не е в политиците, защото полиците това сме ние - те не са някакви извънземни, които са дошли от небето, а са наши познати, роднини, съграждани. И действат точно толкова корумпирано колкото им позволяваме. Катаджиите са корумпрани, но ние също не спираме да им бутаме по 20 лева вместо да си понесем реалната глоба... Така е с всичко при нас...
1
 
4
 
! Отговори
Kibik преди 11 години
Протестиращите искат ПРАВОВА държава в която политиците да са отговорни за безчинствата си
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Искам бъдеще и перспектива не само за себе си.Българите в голямата си част са добри и работливи хора, които често попадат в ръцете на недобронамерени. Даже и да сме били бедни, винаги сме имали очи и уши за новото и перспективното. Сега тази възможност изглежда изчерпана и нереална. Търпението на толерантност и надежда, обедняването до неистова невъзможност, е причината за изключително отчетливото формулиране на исканията-"Повече не може така"!
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Отговарям на провокативното заглавие, дебело намекващо, че протестиращите са някакви полуграмотни. От телевизиите звучат подобни изказвания.Да, знаят за какво протестират.Тези, срещу които протестират също знаят, даже и го очакват -за това има такива "статии".Теоретиците са предвидили социализма, на капиталистите не им утърва. Това е естествен процес, продиктуван от развитието на света-технологични и интелектуално.Ако 1989 можаха да го борят, сега -не.Всичко друго е демагогия.
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
петко Славейков Ама чакайте в България нямамеаристокрация, каква втора камара ще правите, то ще бъде дембел хане, (тогава либералите имат мнозинство срещу консерваторите и идеята не се осъществява)
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ще приведа едан мисъл на дядо Славейков (по смисъл) когато се занимавали с тази тема за двукамарния парламент той рекъл " абе хора не се занимивайте с глупости, да копирате от други държави, българинът иска прости работи той не обича да си мъчи мозъка със сметки. Трудно ще го накарате да гласува и за едан камара пък и за две искате". И въпросът се решил....
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
в САЩ има свободен избор на магистрати. Няма навярно да ме убеждава някой че там няма демокрация. нещо повече - там може да се избира и съдебния състав. пък и като има толокз мноог експерит у нас случайно да са независим? Ето я мирослаав янева - експерт. голяма полза от нея... Константин пенчев - експерт - назначен пъров от НДСВ, утвърден огт Герб. Много "полезен". Сотир Цацаров, гугушева- експерти.
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
много опростено виждане. "протестиращите не вярват в държвата, но вярват че одържавяването ще реши проблема".не си прав, протестиращите знаят че държават е най-доброто, но в момента тя се провява като извънредно лош стопанин и теискат да си си навлезе в правата, а те да си органът който да следи за качмественото изпълнение. А от монополите няма по-лошо.
3
 
1
 
! Отговори
conservator преди 11 години
Като чета детските писаници на автора, се замислих, Защо само България има еднокамерен парламент, защо в САЩ съдиите се избират от народа. Защо да не може да фалират монополистите катонеим се осигурява печалба. АЗ ИСКАМ Конституцията да ми гарантира право на самозащита, искам избираеми съдии.
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Няма значение какво искат протестиращите, защото ако сме ЗАЕДНО ще ни дадат всичко, което поискаме. А какво искат медиите с такива провокативни въпросчета? Да неглижират протестите и така да помогнат на господарите си, защото първата работа на българския журналист, когато усети свободата е да си намери господар.
6
 
2
 
! Отговори
Hasan aga преди 11 години
Хайде другарки и другари, гласувайте за мен. Обещавам, че:1. Ще ви увелича пенсиите с 65%;2. Ще платя на всеки по 3 сметки за ток или по 2 за парно;3. Ще ви оправя всичките (за мъжете ще ми помагат колегите от ДC-cт);4. Безплатни кебапчета и бира за всички протестиращи и т.н., и т.н.Айде другарки и другари, насам матрияле ***. Другарят Другаринов всичките ще ви оправи. Ураааааааааааа BKP KPSS
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Като отидете на лекар, по принцип му казвате какви са оплакванията ви и той решава, от какво лечение имате нужда, защото той е специалиста и затова му се плаща. Вие искате от пациента сам да реши кое лечение ще му помогне, а лекарят само да прибере заплатата си. Много странен начин на мислене според мен...
2
 
6
 
! Отговори
ии преди 11 години
Не са ми проблем разходите, а приходите
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да преведем китайските закони и Наказателен кодекс. Там няма криза. Ние също имаме евтина работна ръка. Ще дойдат инвестиции, защото сме си в Европа. Но парите ще са за работещите, а не за мутрите и мошениците.
2
 
6
 
! Отговори
един преди 11 години
В основата на протестите е желанието ДА ЖИВЕЕМ КАТО ХОРА!
3
 
3
 
! Отговори
милост! преди 11 години
Бъдете хора поне за пет минути! Толкав време ви трябва да върнете по-ранното пенсиониране на учителите! Не бъдете садисти!
11
 
4
 
! Отговори
buntar преди 11 години
с улични протести нищо не се постига, а само с гражданска война
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До до 1446Е, и? Като изключим всичките ти общоизвестни глупости и зададем въпроса: След всичко това, по-добре ли живеем?, цялото ти напъване се пръсва като сапунен балон. Защото сега сме колониална робска страна, с най-бедното население в Европа, най-евтината работна ръка и съсипана икономически държава.