Руско-американска сделка за Украйна: неприятно, но неизбежно

"FT": В интерес е и на Запада, и на Украйна да се преговаря с руснаците
Обновена: 1 апр 2014 21:26 | 1 апр 2014 20:50, Елка Василева
134
Руско-американска сделка за Украйна: неприятно, но неизбежно
Джон Кери и Сергей Лавров. Снимка: Reuters

Всеки западен лидер, преговарящ за съдбата на по-малки страни от Централна или Източна Европа, действа в сянката на две горчиви исторически събития: Мюнхенското споразумение от 1938 г. и Ялтенското споразумение от 1945 г. В Мюнхен британци и французи се съгласиха с исканията на Адолф Хитлер за разпокъсване на Чехословакия - без участието на чешкото правителство, което не бе представлявано на преговорите. В Ялта британци и американци сключиха сделка с Йосиф Сталин, в която де факто приеха съветската доминация в следвоенна Полша и други държави под руска окупация - отново без участието на потърпевшите страни, пише Гидиън Рахман във "Financial Times".

Тези паралели - особено Мюнхен - тежат на плещите на западните лидери, докато последните се опитват да начертаят бъдещия път на Украйна. "Няма да приемем такъв път на развитие, в който легитимното правителство на Украйна не е на масата", каза американският държавен секретар Джон Кери в края на преговорите с руския външен министър Сергей Лавров през уикенда в Париж.

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле сравни твърдението на президента Владимир Путин, че действа в защита на правата на етническите руснаци в Украйна, с твърдението на Хитлер, че действа в защита на правата на етническите германци в Чехословакия. Този паралел бе направен и от предшественика на Кери - Хилари Клинтън.

Макар че Кери обеща да не прави сделки зад гърба на украинците, той преговаря директно с руснаците, без да има украински представител в стаята. Истината е там, че ако бъде постигнато споразумение между Кери и Лавров, съобразено с руските искания за федерално държавно устройство в Украйна и гаранции за рускоговорящото население, правителството в Киев ще бъде подложено на огромен натиск да го приеме.

И тъй, нарушават ли американците жизненоважни принципи при обсъждането на съдбата на Украйна в двустранни преговори с Русия? Има ли някаква форма на руско-американски преговори, които да са неизбежни и необходими едновременно?
 
Мрачната действителност в настоящата ситуация е, че е в интерес и на Запада, и на Украйна да бъдат водени преговори с руснаците. За да разберем защо, е необходимо да си представим обратния сценарий. В момента хиляди руски войници са струпани по източната украинска граница. Съединените щати и Европейският съюз дадоха ясно да се разбере, че няма да тръгнат на война заради Украйна. Предвид това евентуален отказ от преговори с Москва вероятно ще бъде интерпретиран като демонстрация на безразличие, а не демонстрация на твърдост. В действителност би могъл и да насърчи руска военна интервенция, която би имала трагични последици за всички замесени страни.

Ако има нови кръгове преговори с руснаците, важно е те не просто да са параван за капитулация в стила на Мюнхенската конференция. За щастие, въпреки че Западът показа ясно, че няма да се бие за Украйна, той все още има начин да повлияе на Русия.
Но ако този лост бъде използван, той трябва да се приложи в защита на принципи, които са действително защитими, както морално, така и чрез ресурсите, които Западът може да заплаши, че ще използва.

Какви да бъдат тези принципи? Първо, ясно е, че руснаците биха искали Западът просто да приеме анексирането на Крим като свършен факт и обсъжданията да се насочат върху останалата част от Украйна. Западът трябва да отхвърли тази идея. По този начин ще заяви позиция, която ясно се отличава от Мюнхенското споразумение, в което Великобритания и Франция подписаха анексирането на Судетската област. Евентуален отказ от признаване на де юре присъединяването на Крим към Русия, може да струва скъпо на Кремъл. Крим ще стане черна дупка за световната търговия и инвестиции и бреме за руските ресурси.

Вторият принцип е да се покаже ясно, че всеки руски военен ход в Източна Украйна ще доведе до пълен разрив в икономическите отношения между Запада и Русия. ЕС вече проучва възможността за допълнителни санкции. Естеството и обхватът на едни такива мерки трябва да бъдат ясно очертани възможно най-скоро - и трябва да надхвърлят очакванията на Москва.

На последно място принципът, съгласно който руското правителство не може да иска промени в конституцията на съседна държава, също трябва да бъде изтъкнат. Това просто би създало твърде опасен прецедент.

В пакета принципи обаче трябва да има място и за обсъждане на други руски предложения - такива като идеята за федерална Украйна, гаранции за рускоезичното население и уверение, че независима Украйна няма да се присъедини към НАТО или да има отношения с ЕС, които да навредят на руските икономически интереси.

До каквито и уговорки да стигнат американците с руснаците, те не могат да бъдат наложени на украинското правителство в Киев - първо, защото това е въпрос на принцип и второ, защото украинските политици остават независими играчи. Предвид факта, че неофициално руско-американско предложение за Украйна би дошло без подкрепата на военни гаранции от Запада и дори без да е сигурно, че Русия изобщо ще го спази, правителството на Киев с право ще бъде крайно подозрително. За беда обаче швейцарски стандарти за напредък и сигурност не се предлагат.

За обсадената Украйна руско-американско споразумение, подплатено със заплаха от икономическа изолация на Русия, наложена от запад, ако то бъде нарушено, вероятно е най-добрата възможност, която в момента се предлага. Ако се стигне до сключване на такава сделка, тя ще даде на Украйна време да изгради наистина независима държава.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


134
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
1
 
29
 
! Отговори
fripp преди 10 години
Защо нашите политици са такива долни страхливци. Защо Унгария ( спомнете си 56-а ) може да подпише за 2 реактора с Русия, а ние постоянно да клякаме пред Щатите. Защо Орбан има смелостта да заяви, че няма да спазва никакви санкции срещу Русия, а нашите а.алнослаби управници само да гледат как да се сложат на Запада и Щатите в ущърб на собствения си народ.
35
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Русия за първи път постави въпроса за защита на традиционните консервативни ценности. Нещо, което не влиза в примитивната русофобска пропаганда, която се шири, както в Европа и Америка, така и в нашето нещастно отечество. За първи път Русия се постави като защитник на християнските ценности, на традиционния брак, на уникалността на всяка една култура и цивилизация, което пък влиза в директно противоречие с глобалисткия проект, който има съвършено друг ред и в който на всичко това е поставен кръст.
34
2
 
18
 
! Отговори
Смях преди 10 години
До анонимен 41 Странджата :)Да чели сме я твоята теза за Руските постижения ХИЛЯДИ ПЪТИ :) Простичко отговарям ако ги нямаше Руските технологии със какво щяха да летят Хамериканците до международната станция? Ако не си запознат това което се произвежда във днешна Русия не отстъпва по качество на подобни продукти от ЕС и САЩ!Ако Русия е изостанала технологично тя никога не би подписала договора за Свободна търговия..За съжаление света се глобализира и тези процеси не могат да подминат Русия
33
1
 
7
 
! Отговори
bg преди 10 години
"Nezavisimite ukrainski igra4i"sa ot gnusno evreisko poteklo.
32
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Когда России намекнули на возможность конфронтации, из России намекнули на то, что эта конфронтация продлится 20 минут. И после этого все проблемы принадлежности Крыма быстро исчезли"...
31
7
 
6
 
! Отговори
Леле че народ преди 10 години
До Анонимен 36 Искам доказателства за разплащането в национални валути. Както и да е,от това най-патещи ще са украинците,че и с това увеличени на газа,направо им се е е*ало майката. А те го използват повече от нас
30
2
 
34
 
! Отговори
Смях преди 10 години
До 36И докато ЦИОНИСТИТЕ готвят удар по Русия.....Русия подготвя мега-сделка със Индия след епичното споразумение за доставка на газ за Китай :)))) Роснефт започва строителството на завод за втечняване на газ във връзка със доставките за Индия.. Остава въпроса каква валута ще бъде ползвана рупии или рубла но във никакъв случай ДОЛАРИ!! Така че докато Обама обикаля шейховете и се надява, че цената на нефта може да падне...Може да се окаже, че долара ще се ползва като тоалетна хартия :)
29
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До АнонименБългария е славянска държава и винаги е била в близки отношения с Русия. Така че ние си оставаме тука а вие продажници кеф ви със самолети, кеф ви с файтони, измитайте се към изсраел.
28
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ако им беше минал номера с Украйна, щяха да получат глътка въздух и отсрочка в икономически план. Последното, което който и да е българин би искал е конфронтация и военен конфликт с Русия. Това са реалностите, другото е платени изявления на платени "неформални", "граждански" и т. н. общества на хранилка.
27
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До СмяхПда, и плащанията по доставките ще бъдат в рубли!!! С Китай всички разплащания от юли са вече договорени да се извършват в национални валути - Русия плаща с юани, а Китай - с рубли!Тази година ще е много интересна, ако не ни е последна...
26
4
 
27
 
! Отговори
Ялта преди 10 години
Към 26: Не Русия ти е враг на теб. Ти сам си враг на себе си. Я се обърни назад и виж колко пъти ти и твоите предци сте предавали православните си славянски братя? Те да не са *** постоянно да ти прощават и да ти продават евтин газ?
25
2
 
34
 
! Отговори
Рублаждия Българин преди 10 години
До анонимен 26Преди да пишеш за колко ни продават газта си отговори на въпроса защо е така! Всеки нуб *** е готов да обвинява Русия във всички смъртни грехове без да реално да прецени защо и последствие на какво е случващото се...Но на вас ви е простено тъй като сляпо ползвате опорните точки на Сорос и ЦРУ:) А за опорните точките без коментар във цял свят едно и също !!! Причината за цената на газта сте ВИЕ и тези за който работите.Хора продаващи вечно националните интереси за шепа шекели
24
0
 
41
 
! Отговори
fripp преди 10 години
И как стана така, че Русия, подръжника на Саддам, започна добив на петрол в Западна *** 2 за около 90 млрд. долара, а ние опростихме близо 2 млрд. долара дълг на Ирак. Къде нашите фирми строят мостове, язовири, пътища в Ирак, както обеща мега грамадния геополитик Паси. Къде е булеварда България в Багдад, както ни цивреше мазния Соломон, в знак на признателност към нас - освободителите.
23
1
 
58
 
! Отговори
Смях преди 10 години
Докато света гледаше към Крим, Русия подписа стратегически договор за военна база във Аржентина !!! Водят се преговори със Венецуела, Бразилия, Куба, Никарагуа Египет и Виетнам!Докато целия свят гледаше към Крим, Русия сключи исторически по мащаб газов договор със Китай който надхвърля доставките за ЕС !!! Индия е пред подписване на сериозен договор за доставка на НЕФТ и газ.....И докато САЩ го играят на големия брат може да се окаже, че нефтодолара е на историческото бунище и САЩ са фалирали !
22
33
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Рублаждия Българинбедняк българия мизерена и бедната заради такива като теб предатели и рубладжи.Бкп и русия са виновни.Днес братска раша продава най-скъпия газ на българия 600$ за 1000 кубични метра.Ние купува ме всяка година към 10 млрд. лева внос на петрол и газ от тях.Русия е ВРАГ
21
6
 
44
 
! Отговори
Рублаждия Българин преди 10 години
До Анонимен 19Ако всички *** във България решат да хванат самолета за Израел ще ни трябва цяла флотилия а може би две от сорта на Луфтханза :))))) Закон за НПО-та и задължителна регистрация като агент на чужди интереси ТОЧНО КАТО ЛЮБИМИ ВИ САЩ !!!!!!Поне да знаем кой кой е !!!!!!
20
14
 
4
 
! Отговори
ot USA преди 10 години
NIAMA NIKAKVI DVUSTRANNI PREGOVORI,KERRI KATEGORICHNO KAZA,CHE BEZ UKRAINA NA MASATA NE MOGAT DA SE VZEMAT NIKAKVI RESHENIA,PRESTANETE DA PUBLIKUVATE SYVETSKA PROPAGANDA
19
4
 
40
 
! Отговори
До Панцир преди 10 години
Над Крим се пробваха да летят дрони, но там пък "Автобаза" /също стара съветска/ ги сваля.
18
3
 
43
 
! Отговори
fripp преди 10 години
С Русия най-добре се преговаря, когато тя си разположи ракетите в Калининград и Приднестровието, приеме предложението на Иран за военна ракетна база в Персийския залив и излезе от всичките споразумения за безядрения статус на различни региони по света. Ей тогава вече ши са водят преговори. И то сериозни, щото приказките за ядрени щитове са несериозни. Това са блъфове. Те един самолет не могат да намерят, че ракети ще засичат.
17
46
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
русофили и рубладжи хвайщай те самолета към северна азия.И трайте вашата северна азия(русия) има мин. заплата от 125 евро хайде вървете да работите там прав ви път.