Евросъюзът се изправи срещу руския газов звяр

Засега всички пътища за споразумение са открити
24 апр 2015 21:47, Елка Василева
449
Евросъюзът се изправи срещу руския газов звяр
Снимка: архив, Reuters

Комисарят на ЕС за борба с монополите насочва огъня си срещу Газпром, а това показва голяма промяна в политиката на ЕС и газовия бизнес, пише сп. "Икономист".

Газпром беше недосегаем и го знаеше. Той бе основният вносител на газ в Европейския съюз, облагодетелствайки се както от непосредственото покровителство на Кремъл (руската държава е най-големият акционер в компанията), така и от мрежата от бизнес и политически връзки в страните, на които продава газ, особено в Германия. Нямаше много алтернативи на руския газ, както нямаше и особено желание у потребителите да се противопоставят на господстващото положение на Газпром.

Сега ЕС се изправи срещу руския газов звяр. Първият удар бе нанесен на 22 април, когато европейският комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер изпрати на компанията дългоочаквано писмо, наречено "Изложение на възражения" (евротермин за списък с обвинения), в което се посочва, че компанията злоупотребява с пазарното си положение.

Публикуваният документ е от стотици страници. Те дават подробна представа за тъмния свят на руския газов износ, описвайки доходоносни посреднически компании с неизвестни печеливши собственици, сделки, договорени от политици, а не от бизнесмени, и сериозно фаворизиране на клиенти по геополитически съображения.

ЕС твърди, че Газпром "следва цялостна стратегия за разделяне на централно- и източноевропейските газови пазари".

Компанията ограничава възможността на клиентите да препродават газ, което й дава възможност да продава на "несправедливи цени" в пет страни: България, Полша и балтийските републики Естония, Латвия и Литва. Освен това Газпром е злоупотребил с господстващата си позиция на пазара, за да се опита да запази контрол върху транзитния газопровод през Полша "Ямал" и да принуди България да подкрепи "Южен поток" - отменения проект на Кремъл за доставка на газ в ЕС през Черно море.

През последните месеци Газпром опипа почвата в Брюксел, за да види дали може да постигне споразумение. Но разговорите се провалиха на фона на замразяването на отношенията между Изтока и Запада заради Украйна.

Сега Газпром има 12 седмици, за да отговори на обвиненията - чрез опровергаване, отстъпки или и по двата начина. Ако отговорите не задоволят Европейската комисия, следващата фаза е наказателна процедура. Това може да означава глоби в размер на 1 милиард евро (1,1 милиарда долара) или повече - на теория до 10 процента от оборота на компанията – и законово наложени промени на нейния бизнес модел.

Това все още са резервни варианти. "Всички пътища са открити", казва Вестагер. "Ние бихме искали Газпром да отговори и да разговаряме."

Първоначалният отговор на Газпром бе ледено студен. Компанията каза, че оплакването на ЕС е неоснователно, категорично заяви, че компанията вече спазва международното право и вътрешното законодателство на страните, в които прави бизнес, и каза, че спорът трябва да бъде решен на правителствено равнище.

Газпром е учредена "отвъд юрисдикцията на ЕС", отбеляза тя. И сама си призна, че руското законодателство й е предоставило "специални, социално значими функции. . . и статута на стратегическа, държавно контролирано юридическо лице със стопанска цел". През 2012 г. руският президент Владимир Путин забрани на такива "стратегически" компании да предоставят сведения на чужди регулатори или да се подчиняват на техните нареждания.

ЕС започна действията си срещу Газпром с Третия енергиен пакет през 2007 г. Това бе измамно меко наименование на поредица мерки, които "либерализираха" - де факто преобърнаха из основи - европейския енергиен пазар.

Главната последица бе наложената забрана една и съща компания да притежава и тръбопроводите, и транспортираните по тях енергоносители.

Русия възрази остро срещу тази разпоредба, възприемайки я като политизирана и непредизвикана атака с цел конфискация на активите и удар по бизнес модела на Газпром. Компанията и нейните политически господари - подобно на Майкрософт, която наруши европейското законодателство в областта на конкуренцията, пласирайки своя браузър Internet Explorer в пакет с операционната си система Windows - обаче не осъзнаха докъде се простират жестоките правомощия на ЕС за съдебно преследване.

И колкото повече ЕС наблюдаваше вноса на газ от Русия, толкова по-малко харесваше това, което вижда. През 2011 г., при най-голямата антитръстова операция в историята на Европейския съюз представители на властите със заповед за обиск иззеха документи и компютри от десетки офиси на Газпром и нейни филиали, а през 2012 г. последва започване на официално разследване от страна на ЕС.

"Изложението на възражения" до голяма степен бе готово още през 2013 г., но дълго време бе боязливо отлагано.

Предшественикът на Вестагер - Хоакин Алмуния, нееднократно обещаваше да започне промени, но напусна поста през ноември, без да изпълни това обещание. Висши служители на Европейската комисия решиха, че една сделка ще е по-добър вариант от влошаване на отношенията с Русия.

Сега Европа е настроена по-категорично. Вестагер - желязната датчанка, настоява, че нейната дирекция е част от съдебната система и действа без страх или пристрастия. Действията срещу Газпром бяха предприети само седмица след като тя представи възраженията си срещу друг корпоративен гигант - Google.

За Газпром най-неприятният вариант би бил да игнорира ЕС. Това носи бързи наказания - и потенциални съдебни искове от страна на клиентите, купуващи на прекалено висока цена, отбелязва Алън Райли, британски професор по право.

Друга опция е повдигането на обвинения - включително за злоупотреба с правата на собственост. Вацлав Бартушка, пратеникът на Чехия по енергийни въпроси, прогнозира, че Газпром ще отстъпи, маскирайки се зад ефектната си, но куха сделка за бъдещ износ за Китай, за да демонстрира на руската общественост, че Кремъл наказва Европа за нейната дързост.

Русия освен това може да продължи работата си по "Турски поток" - газопровода под Черно море, който е предвидено да доставя газ до турско-гръцката граница, за да бъдат избегнати правилата на ЕС, възпрепятствали "Южен поток". Кремъл ухажва Гърция с финансов стимул от 5 милиарда долара, за да я убеди да подкрепи проекта.

По всяка вероятност ни чака по-нататъшно прилагане в Европа на тактиката "разделяй и владей": руските тръбопроводи изнасят политическо влияние дори когато са само
линии на картата.

Малко вероятно е обаче да се стигне до спиране на газовите доставки, за да бъде наказан ЕС. Русия вече губи пазарен дял в Европа и не може да си позволи да настрои срещу себе си клиентите или да изложи на опасност приходите си от износ, възлизащи на 40 милиарда долара.

Студен климат

Във всеки случай безпокойството, че Европа е зависима от руския газ, намаля. Не само че зимата свърши, но и Европа като цяло е в добра форма, за да устои на някакъв гневен изблик от страна на Русия. Европа подобри капацитета на хранилищата си и построи газови връзки север-юг, така че прекъсване на доставките през Украйна, да речем, може да бъде компенсирано с други източници. Литва, някога изцяло зависима от руския газ, построи терминал за внос на втечнен природен газ и си извоюва бързо понижаване на цената от Газпром. Тази година Съединените щати ще започнат износ на втечнен природен газ, създавайки още нови варианти за снабдяване.

За Путин ходът на Европейската комисия показва колко изолирана е Русия. Доверието и търпението се изчерпват, дори в Германия. Приятелите му намаляха. Използвайки енергията като оръжие, той предизвика отбрана и контраатака. Мечката вече не всява такъв страх като преди.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


449
Още по темата: ЕСГазпром
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
137
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Spoko,bratushki,mnogo imociya! Dozhiveem do 2019 i tam vsichko shte stane yasno.
136
3
 
3
 
! Отговори
????Защо се мълчи??? преди 9 години
Намерете видеото в нета"Сожжения опълченца"
135
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 239И ти лъжеш! ЗАЗ струваше 3500 лв - имал съм, при това купена без чакане от Мототехника в Стара Загора!
134
4
 
13
 
! Отговори
до 246 преди 9 години
Е то и сега е радост,ако си купиш нещо и напълниш хладилника--тогава каква е разликата.Да не ти казвам,че и до днес в САЩ има 14 мил.деца живеещи под прага на бедността-това са офицялни данни на ООН.Мислиш ли че там не се радват на банани??? Ейййй *** сте наивници бе....
133
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ДО 246 да така беше .роден съм през 70-те,спомням си нашите като донасяха банани на нова година по2-3кг.лудо
132
4
 
19
 
! Отговори
НОВИНАТА преди 9 години
Вчера в германският парламент е внесена протестна петиция до правителството на Меркел.Петицията е във връзка с огромните загуби на немския бизнес от санкциите протв Русия.От анонимен источник е истекла информацията,че в петицията е споменато за 43% спад на доходите на бизнеса развиващ отношения с Русия.Също така се говори за няколко милиарда евро загуба и 14 000 уволнени работници.Исканията са за незабавно въстановяване на отношенията с Русия и за независима германск международна политика.......
131
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Д а банани и портокали -по нова година и основно да се радват децата.Беше си цял подарък ,ако ДЯДО МРАЗ ДОНЕСЕШЕ БАНАНИ И ПОРТОКАЛИ
130
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 239 Избор на телевизор-нямаше/Електрон или ,Радуга/ПОМНИТЕ ЛИ УВАЖАЕМИ КАК СЕ ЧАКАШЕ ЗА телевизор ВЕЛКО ТЪРНОВО -84, ами за КРИСТАЛ, а ..,защото бяха с японски кинескопи.Ами за видео-какви връзки трябваше да изкара за да си купиш.Касетофон-лелееее Спокойно можеше да си купиш обаче ВЕФ-радивце
129
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 239 така е . една ЗАЗ-ка струваше 3500-4000лв ,при средна заплата на вишист 160лв./инжинер/ а още се чакаше ред/вноска която правиш и чакаш средно 5-10год/А избор на кола-никакъв-Лада,москвич, заз, трабант, варбург. Като чакаш 10 год за реда си за кола белким събериш и парици да си я купиш
128
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ДО 236-само се виж ,казваш че си инжинер-и сим почнал със 160лв заплата в соца, А ЗНАЕШ ЛИ С КОЛКО ПОЧВА ЕДИН ИНЖИНЕР В ГЕРМАНИЯ,ФРАНЦИЯ...там не би мислил да си направиш влог - и да изпадаш в битовизми/храна,бензин,ток/ А би живял друг Живот.
127
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 239 прави сте -от селата се бягаше защото се бачкаше яко/ТКЗС/ за жълти стотинки.Само забележете че да се избяга от селото беше доста трудно,зщото селяните бяха ЗАКРЕПОСТЕНИ. Ако се докопаш до граждаство си беше цяло чудо.
126
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ДО 236-ВИЖ СЕ САМО КАК СЕ ОПЛЕТЕ В ЛЪЖИ. Казваш че си вишист /инжинер / Започнал си със 160 лв т.е дневна надница 6 лв , колко искаш да получава общ работник тогава- 10лв ли.Казваш че си на 50 а хляба 15 ст струваше през 60-те год. т.е когат си бил роден,.и си бил на 4-5 год. е тогава как си си направил влог . Стига с тази пропаганда.Аз съм доста по възрастен от теб и ЗНАЯ тези неща. В края на 80те - 1 литър бензин А-86 -струваше 90ст
125
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 230 това е годишна печалба за дадена страна, русия,.идваща от продажби на суровини.СТАВАШЕ ВЪПРОС КОЛКО Е ЦЕНЕН ЗА РУСИЯ ЕВРОПЕИСКИЯ ПАЗАР, И ЧЕ КИТАЙСКИЯ КОЙТО Е С ДОСТА ПО НИСКА ГОДИШНА ПЕЧАЛБА А И ЩЕ ТРЪГНЕ НЯКЪДЕ КЪМ 2030.
124
2
 
12
 
! Отговори
До 235 преди 9 години
На 50 г съм и много добре знам какво е ТКЗС.А ти трябва да си поне на 120 г щом помниш ,кога *** е работила за 2 лв на ден.За твое сведение и аз като инженер почнах със 160 лв заплата и си от 145 -те лева ,които получавах чисто си правих влог по 50 лв.Ами стигаха ми защото тока беше 2 ст ,бензина 3о ,а хляба 15 ст.А от селата избягаха сега защото няма работа.
123
12
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
тук някакъв пише за ткзс-та.Абе ти виждал ли си ТКЗС-Майка ми работеше в него за 2лв на ден.Никой не искаше от по младите да се хване на работа там Всеки искапе да избяга от село, но имаше крепостоно право /крепостен селянин/ наречено гражданство.Не на всеки се даваше гражданство-т.е закрепостен си на село.За Софииско гражданство-ако си як партиец
122
2
 
5
 
! Отговори
До 230 преди 9 години
Виж сега бе умник .Като казваш Европа и смяташ милиардите ти понеже така ти отърва слагаш всички държави в един кюп.нещо като онази приказка "Целия свят е срещу Русия"ама то само Китай и Индия са повече от половината свят пък те се против Русия.Ами радвай се ,че няма да се ползва газ-тъкмо ще фалира Русия.И в Европа има държави които твърдо си гледат интереса-Примерно Германия ,Италия ,Унгария ,Сърбия ,Турция.Я сега виж колко от тия 140 милиарда го правят тези страни.Май те правят 130 от вси 140
121
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до 228 и какво предлагаш да правим обикновенните хора в такъв случей.Аман от тази газ.МИ БАЙ Х---,СЕГА ДА НЕ БИ ДА СМЕ БЕЗ ГАЗ.Какво само плашиш хората с глупости.Така няма да обикнат русия-със заплхи.Може пък нарочно да пишеш така
120
1
 
11
 
! Отговори
Do 224 преди 9 години
Така е пич, само че това е по-зле от СИВ.Някой са привилегировани да произвеждат определени стоки, а другите само трябва да купуват. Я се пробвай да откриеш примерно концерн за производство на автомобили, който да се конкурира с Ауди, БМВ. Дали ще ти разрешат. Ами в другите отрасли е същото.
119
0
 
12
 
! Отговори
До 224 преди 9 години
Да бе Седерастчо-то и за селскостопанската ни продукция нямаше никакви пазари и за това затриха ТКЗС-тата и АПК-та.Ние хранихме половин Европа,сега на пазарите ти оня ден четох ,че под 10% от продукцията е само произведена в България.Останалото безвкусен внос
118
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
228 -ти *** ли си.*** си.За некадърно тролене ще те уволнят ,Най големият и платежоспособен клиент на русия е Европа.За 1год 140млр от европа ,за 30 год -400млр от китай а той ще тръгне през 2030 год-ха-ха-ха .../по руски разчети/ а дотогава може и газ да не се ползва