Един компромис още не означава мир между Русия и САЩ

Ще има ли размяна "Украйна – Близък изток"? Развитието предстои!
14 май 2015 21:32, Елка Василева
174
Един компромис още не означава мир между Русия и САЩ
Джон Кери и Владимир Путин. Снимка: Reuters

Посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в Сочи и преговорите му с президента на Русия Владимир Путин и руския външен министър Сергей Лавров станаха събитие сами по себе си - независимо от резултата. Защото ръководствата на федерацията и на САЩ не бяха общували на подобно равнище, и то в Русия, поне от година и половина, пише Александър Желенин от Росбалт.

Очевидно е, че Западът (в лицето на основните му лидери) напоследък отправя към Русия съвсем ясни сигнали, целейки да демонстрира ако не миролюбие, то поне готовност за компромиси.

Което логично поражда въпроса за мотивите на този обрат - в САЩ наближава изборна надпревара и напът да се оттегли, президентът Барак Обама може би иска да блесне като миротворец? А щом Кери и Путин са разговаряли и за Сирия, и за Ирак, и за Иран, закономерно ще предположим, че САЩ биха били готови при известни условия да "разменят" Украйна срещу сътрудничество с Русия в решаването на ред близкоизточни проблеми.

При все това експертите, потърсени от Росбалт, дават различни оценки за задачите на Кери в това пътуване.

Фьодор Лукянов например - главният редактор на сп. "Русия в глобалната политика", смята за нещо немислимо Украйна да бъде "разменена" срещу Сирия на руско-американски преговори, макар че САЩ със сигурност си дават сметка за възможностите на Русия в Близкия изток. "Просто е невъзможно да се размени Сирия за Украйна, просто ей така. Международните отношения не работят по този начин, камо ли пък на толкова високо равнище", каза аналитикът.

"САЩ разбират, че Русия може да подпомогне или обратното - да пречи за решаването на някои твърде важни за американците въпроси на Близкия изток, това е очевидно. Те го разбират и ще положат усилия Русия поне да не пречи и да не влошава ситуацията. Не виждам обаче никакво сближаване по украинския въпрос. В смисъл, че такова не може да има. Позициите са диаметрални" - посочи експертът.

Директорът на Московския център "Карнеги" Дмитрий Тренин заяви пред Росбалт, че "Кери дойде в Сочи главно, за да помогне на президента Обама в създаването на политическо наследство, с което той да се гордее". Става дума най-вече да се оправят отношенията с Иран, уточни политологът и изтъкна, че тук "сътрудничество с Русия е много желателно".

Освен това, смята Тренин, Кери си е поставил задачата да изгради контакти с Русия с оглед уреждане в Сирия. По думите му "много е силен стремежът към договаряне за Сирия, защото мнозина в Америка критикуват Обама, че е изпуснал тази страна".

Колкото до възможността в Сочи да е обсъждана "размяна" на Украйна срещу Близкия изток и Иран, Тренин допуска, че преговарящите са разглеждали "елементи от тази алтернатива".

"Визитата на държавния секретар на САЩ в Сочи е осезаем жест на Вашингтон, защото от година - година и половина насам отношенията между Русия и САЩ се бяха свели почти до техническо равнище", каза Фьодор Лукянов. Той обаче не е склонен да надценява резултата от посещението. Според него идването на първия дипломат на САЩ в Русия "не е знак за особено миролюбие, нито за качествена промяна в подхода на САЩ - то означава признание, че ситуацията е важна и заслужава усилия".

За Съединените щати позицията във връзка с Украйна не опира до самата Украйна. Проблемът засяга мястото на Русия в света и това доколко е готова Москва да съгласува действията си с Вашингтон, смята главният редактор на сп. "Русия в глобалната политика". "Въпросът си остава", убеден е той.

Същевременно "САЩ не желаят неконтролируемо да ескалира" конфликтът в Украйна, посочи Лукянов. Това, а не миролюбието на американците, обяснява според него думите на Кери по повод обещанието на украинския президент Петро Порошенко да си върне летището в Донецк.

Ще припомним коментара на Кери за неговото намерение: "Бихме му предложили първо да помисли, преди да предприеме подобни действия, защото те биха застрашили сериозно споразуменията от Минск."

"Самоволия от страна на украинските власти съвсем няма да зарадват американците", каза Лукянов. Според него, "ако първо имат възможност да напомнят на украинците кой е главният шеф, че да им е обеца на ухото, и второ да покажат някаква добра воля пред Русия - защо да не го направят тогава?".

Както смята политологът Андрей Пионтковски, "американските ръководители едва ли вярват наистина, че Русия някак ще им помогне в решаването на конфликтите в Сирия или в Ирак – целият натрупан опит по въпроса им подсказва, че Москва ще се помъчи да стори обратното". С посещението на Кери Западът отговаря на предложението за "ново мирно съвместно съществуване", дошло от Москва, каза той.

Експертът поясни, че това предложение е било отправено през април на английски език в статия на Фьодор Лукянов, поместена във в. "Москоу таймс". Ключов момент в нея според Пионтковски е признанието, че "напрежението между Запада и Москва е създадено от Кремъл, поддържането му вече става опасно и извънредно скъпоструващо за Русия, затова трябва да преминем към мирно съвместно съществуване".

Наблюдателят отбелязва, че в материала са очертани и параметрите на това съвместно съществуване: запазва се статуквото по въпроса за Крим, Русия контролира самопровъзгласените Донецка и Луганска република, но се отказва да продължи експанзията в Украйна, а САЩ и Западът като цяло постепенно вдигат санкциите срещу федерацията.

"Измина месец и виждаме, че в общи линии Западът е приел доброжелателно това предложение", каза политологът. Пионтковски вижда потвърждение за това и в натиска, упражнен от германския канцлер Ангела Меркел върху Украйна, за да приемат тамошните власти московското тълкуване на минските споразумения – "а именно, икономическата подкрепа на Киев за Донбас, изплащането на пенсиите там от страна на Украйна и т. н.".

Експертът смята, че Москва всъщност предлага "да се оставят нещата, както са днес, а за Крим изобщо дума да не става". Русия в момента се фокусира според него върху някои от първоначалните си цели - да подкопае украинската държава, да не допусне тя да премине към европейския модел на икономическа и политическа конкуренция с политически и икономически методи, "опирайки се на Нова Русия, която да е под неин контрол".

Видяхме един голям "Мюнхен", твърди Пионтковски и припомня, че Западът бе предложил този модел още през април 2014 г. в Женева, но той не бе подкрепен тогава от Москва, "потънала в кримската еуфория".
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
3
 
22
 
! Отговори
Бригадир с каскет преди 9 години
53 Румбо за какви фалити става думаМразим ви бе, Одисей! Съсипахте ни хубавата държава, оставихте ни без работа, без зъболекари (не можем да си ги позволим), без болнична помощ (само по клинична пътека към гробищата, сега и това безумие да плащаме 15 години назад!), без почивка на море и планина (при бай Тошо всичко редовно си ходехме), родителите ни с мизерни пенсии, децата ни изгонени в чужбина и ЗА ВСИЧКОТО ТОВА ВИ МРАЗИМ И ЩЕ ВИ БИЕМ, КФДЕ
25
1
 
22
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
До Одисей 1Дългът на САЩ е толкова голям,че няма как да бъде обслужван без поемане на нов.И тука идва ролята на Китай,като най-голям кредитор спокойно може да влияе върху макроикономическата стабилност на САЩ.Какъв ли ще е ефектът,ако Китай спре да купува американски ценни книжа или започне да ги разпродава(примерно)?Не случайно при едно посещение на китайския президент в САЩ,американците изразиха желанието си Китай да продължи изкупуването на облигации,а китаеца настоя САЩ да намалят печатанет
24
0
 
4
 
! Отговори
anonimen преди 9 години
razmenqm Balgaria za falirala Garcia
23
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Има нещо символично в това, че САЩ идват на крака в Русия и то точно в Сочи, градът, който Путин възроди. След Олимпиадата в Сочи, американците започнаха украинската си офанзива и отново в Сочи всичко ще приключи, в дома на домакина и при неговите условия.
22
2
 
27
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
До РумбоКакто стана ясно още миналата година,ключът за решаването на конфликтът САЩ-Русия е в Китай.Очевидно е,че Китай няма да допусне фалит на Русия,но и няма да толерира военно решение.САЩ са нужни на Китай поне още 10 години като пазар,нужно е и време да се освободят от огромното количество долари.Идеалният вариант за Китай е САЩ да престанат да са глобалната свръх-сила и да бъдат изкупени.При частичен фалит на САЩ парите на Китай ще стигнат за тая цел.
21
2
 
33
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
Какво обърна ситуацията толкова изненадващо!?Парада на 9.05.!Но не новите "играчки" бучащи по площада,а случващото се на трибуната-почти през цялото време руският и китайският президент бяха "тет а тет"!За какво са говорили-не се знае,но в следващите дни събитията много се ускориха!Един съюз на РФ и Китай изглежда плашещо в очите на Запада-едната страна може да го унищожи физически за часове,а другата-икономически за дни!Разбира се не е това целта,а запазването на независимоста на двете страни!
20
3
 
14
 
! Отговори
УСА-то приклекна преди 9 години
Ще се моли РУСИЯ да не им спретне пак някой ВИЕТНАМ, я в Близкия Изток, я в Латинска Америка
19
12
 
2
 
! Отговори
anonimen преди 9 години
dano i nas razmenqt primerno za Garcia nali te iskat da idat pri rusnacite
18
1
 
19
 
! Отговори
Бригадир с каскет преди 9 години
Еййй, 25 години чакам да се върнем при братушките, дано да съм жив да го видя!Ако наистина са се разбрали за Украйна срещу Близкия изток, няма начин България да остане извън договорките, братушките не са такива хора, че да ни оставят на американците!Помните ли едно листче от Ялта: Румъния 90/10, Гърция 10/90, Унгария 50/50, Югославия 50/50, БЪЛГАРИЯ 75/25
17
1
 
26
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
АМИ ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ НАТО СИ ОБИРАТ КРУШИТЕ ОТ БАЛКАНИТЕ--КЕРИ ГО Е КАЗАЛ НА ПУТИН----ДА МУ МИСЛЯТ НАШИТЕ ГЬЗОЛИЗЦИ КЬДЕ ЩЕ СЕ КРИЯТ ОТ НАРОДНАТА ЛЮБОВ
16
1
 
4
 
! Отговори
anonimen преди 9 години
Ukraina za Siria -razmqna mi utre na6ite partniori amerikancite moje i nas da razmenqt
15
25
 
0
 
! Отговори
Василев преди 9 години
Анакондата започна да чупи гръбнака на руската мечка!Агент Джеикъб Парсън!ЦРУ!!!
14
1
 
18
 
! Отговори
Ноа преди 9 години
До Одисей 1Със сигурност е така, аз не съм против хората в Украйна да живеят както искат. Първо те сами няма как да направят нищо освен да се бонтуват, това ние българите го правим години вече- не действа. Докато Русия е голяма и иска контрол над Украйна - тя ще го има, въпреки всичко. И всички.
13
0
 
7
 
! Отговори
взгляд преди 9 години
не става дума за геополитическа търговия въобще не сте наясно ситуацията е кардинално променена основният сяперник вече е китаи русия е военен колос които няма съпернициналага се вече да се мисли с други категории в нови реалностти свикваите колкото по бързо по добре
12
0
 
29
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 9 години
Крим е затворена страница!Само разпад на Русия може да го извади от границите й!
11
1
 
15
 
! Отговори
Ноа преди 9 години
До Одисей 1За това написах Путин а не Русия. Но дори на върне някой Крим друг "контрол" над Украйна освен Руски - няма как да има.
10
3
 
22
 
! Отговори
след като преди 9 години
Единственият прецидент с меко гласче и с един въртолет се закле в любофф и всеотдайност за всичко хамеругените разбраха че загубиха срещу медвет. Сега очаквайте мурафети с кравешку погледи
9
0
 
38
 
! Отговори
Ноа преди 9 години
Още ли някой вярва, че Путин ще върне Крим? И , че ще остави 45-милионна държава тактическа "преграда" между Русия и Европа , под контрола на някой друг? Дори не могат да осигурят истински суверенитет на Украйна цялото ООН!
8
1
 
14
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 9 години
до 7Склонен съм да приема този вариант за грешката с една поправка - Американците я предизвикаха по някакъв начин със електронно вмешателство...
7
0
 
19
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 9 години
Аз най-много вярвам на Илиян Василев!Той да каже кой свали Боинга и да се стиснем ръцете!