СЕТА – не може да се угоди на всички в Европа

Причината за караниците досега е страхът на хората от глобализацията
Обновена: 28 окт 2016 22:08 | 28 окт 2016 21:47, Елка Василева
117
СЕТА – не може да се угоди на всички в Европа
Снимка: архив, Reuters

ЕС е готов да подпише споразумението за свободна търговия с Канада. За дългите караници около СЕТА има много причини, но главната е страхът на хората от глобализацията, пише Кристоф Хаселбах в коментар, публикуван в Дойче веле.

В Белгия се спогодиха, а това навярно спасява ЕС от позора занапред да не го взимат за сериозен партньор в световната търговия. Нека не забравяме още, че в случая става дума за споразумение с Канада, която направи сравнително много отстъпки на европейците.

Още от самото начало хората, които държат на политическия ред в ЕС, бяха категорични: По традиция търговските въпроси са в компетенциите на ЕС, а не на националните парламенти. Еврокомисията води преговорите, а Европарламентът осъществява парламентарния контрол. В Страсбург, също както в националните парламенти, седят депутати от всички зелени, леви и десни партии, критикуващи свободната търговия. И не само седят, но и прокарват промени в договорите. Къде тогава е проблемът?

Явно, че не може да става и дума за някакво "технократско налагане на търговски договори", както първоначално нарече процедурата германският министър на икономиката Зигмар Габриел.

Негодувание има, независимо дали е основателно

В същото време нещата изобщо не са толкова прости. Защото с изявлението си Габриел просто даде глас на широко разпространеното негодувание, че ЕС решавал през главите на хората. Да, изявлението на министъра беше тясно свързано с партийната политика. И, да, негодуванието на хората в крайна сметка е неоправдано. Но след като това негодувание съществува, ЕС трябва да се справи с него. Тъкмо от такива съображения Германия и други държави поискаха – макар и твърде късно – със СЕТА да се обвържат националните и регионални парламенти.

Още по темата

Очевидно включването на парламентите създаде усещането за по-сериозна легитимация на СЕТА, но също така значително усложни процедурата. Последните дни го демонстрираха като на длан.

Под черта остава отрезвяващото заключение: ЕС трябва или да действа ефикасно, рискувайки да го обвинят в непрозрачност, или пък да заложи на максимално демократично участие, независимо от опасността да стане недееспособен.

ЕС да бъде творец, а не гробокопач на глобализацията

По принцип всяка европолитическа тема може да предизвика подобни принципни дебати по процедурите за вземане на решения. Не случайно обаче конкретният принципен дебат възникна именно около СЕТА. Защото СЕТА и планираното споразумение със САЩ ТТИП са символи на глобализацията, а тя напоследък има лошо име в Европа. Тъкмо с нея много хора свързват усещането за несигурност, за упадък и загуба на идентичност.

Тъй че каквото и да прави ЕС, съпротивата срещу всяка форма на свободна търговия ще продължи да нараства. Занапред Евросъюзът все по-често ще чува изискването, че е длъжен да защити гражданите от глобализацията, защото в противен случай от него нямало да има никакъв смисъл. Което пък обяснява подема на партиите, които поставят под въпрос както ЕС, така и глобализацията.

Само че онези, които искат да осуетят свободната търговия, трябва добре да знаят, че с това няма да предпазят гражданите от промените. Защото СЕТА и ТТИП са всъщност опит за създаването на стандарти, общи за всички западни държави. Стандарти, които обаче да важат за всички останали. Ако западните държави не успеят, ще успеят други - преди всичко Китай.  А можем да си представим, че едни китайски или други подобни стандарти изобщо няма да бъдат в интерес на Европа.

В Германия критиката срещу СЕТА и ТТИП става все по-модна, а в това се крие едно голямо противоречие. Защото ако има страна, която в световен мащаб печели най-много от глобализацията, то това е тъкмо Германия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


117
Още по темата: канадаЕССЕТА
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
0
 
3
 
! Отговори
Spyker преди 7 години
Американ Веле.
31
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За съжаление корпорациите са феодалите на 21 век. Всички мразим корпорациите, но всички пазаруваме техните стоки. Кока-кола държи 70% от напитките в България. Около 60-70% от българите пазаруват в супермаркети и ядат *** на 2-3 фирми.Така си устройваме света така ще си живеем. Жалко за децата ни че като гледам всяко следващо поколение е по-нещастно от предното.
30
5
 
2
 
! Отговори
demograph преди 7 години
Колкото до това що е Канада, за кремълистите да припомня - една от десетте най-големи икономики на света...кремълистите другадр ги стяга чепика - с ТТПИ, СЕТА и Споразумението с Япония Запада се превръща в световен "ЕС"., което бърка в меките части на жужето. Разговорите на този огромен икономически съюз с Китай ще вкарат и Китай в белия свят. А Кремълистите ще си дрънкат ръждясалите ракети и ще обикалят като гладни *** месарницата. Това ги кара да вият на умряло.
29
0
 
7
 
! Отговори
gtf преди 7 години
ей, голяма пропаганда за таз СЕТА, дано боко падне по-бързо, че да наложим вето...
28
0
 
9
 
! Отговори
чиста диктатура преди 7 години
Това си е чиста диктатура на корумпираните и декадентни бюрократи в Брюксел! Защо няма обществено обсъждане на СЕТА? Защо някакви съмнителни типове от ЕС се срещат в тъмни стаички с лобиисти от съмнителни канадски картели и се "разбират"? Защо ЕС рекетира в гангстерски маниер валонците? Защо темите на преговорите бяха обявени за секретни и дори депутати нямаха достъп до тях? Защо решенията и за България се вземат в Чужбина, в Брюксел, а не в София? Защото някой плаща на политиците ли?
27
0
 
12
 
! Отговори
Въпроси има ли? преди 7 години
Демокрация е, когато политиците гледат на нас като на заложници и ни дават в ръцете на алчните канадски и американски концерни. А ние имаме само правото да плащаме високите заплати на политиците.
26
9
 
1
 
! Отговори
demograph преди 7 години
Пяната е по устите на кремалистите цоциалисти.Те са свикнали "капиталистите" да работят като къртици, а те да лежат и да цоцат.Като цоциалистите фермери от Валониа, а и от Франция.За да се конкурират с канадските фермери ще трябва си си размърдат задниците и да забравят за субсидии.Субсидиите им се кихат от джоба на всички "мръсни капиталисти", които бачкат и плащат данъци. Същите са и тукашните "антиглобалисти" - страх ги е от единни "бели"стандарти и от бачкане. Е само с цоцане не става.
25
0
 
18
 
! Отговори
ined преди 7 години
Какъв бил проблема ли??? Проблема е че повечето депутати в европарламента са некадърници като Бареков и понятие си нямат какво изобщо се подписва.
24
1
 
2
 
! Отговори
ongyla преди 7 години
Путин стои зад канада :)
23
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо е това бързане и тази паника в ЕС да се подписва споразумение с една държава която има население 15 пъти по малко от ЕС и икомиката на Канада е стравнима по БВП с Нигерия? Канада е едно джудже в сравнение с ЕС, какъв е тоя зор за това споразумение! Кой стои зад Канада?
22
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
целия свят се ръководи от кукли на конци..които си получават доходите от големите корпорации.... да ви е честита демокрацията хората са просто опитни мишки за тях.... да се надяваме някой метеорит да си свърши работата с динозаврите за да живеят хората !!
21
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Пак се изкривяват фактите.Не става дума за свободна търговия, кой я е спирал до сега, да не би да е имало санкции?Става дума да паднат всички прегради и стандарти пред ГМО продукцията им, пред месото бъкано със стимуланти, да има върховенство на корпорациите над държавното законодателство, а територията ни да стане просто ничия и в нея същите да си правят печалбите до пълна ресоциализация и привеждането ни до безлични, лишени от истински ценности същества-потребители.Политиците стават гаулайтери
20
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЕС да бъде творец, а не гробокопач на глобализацията===*** за глобализацията и за творците й, 20 години след възникването на този термин вече виждаме как оправдава всичките ни страхове от тогава. Тези процеси не могат да бъдат спрени, но не трябва и да бъдат поощрявани ей така, за нелепия принцип!
19
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Илюзия другари е не СЕАТ а БРИКС.Друзя,за да го има БРИКС трябва да теглите заеми от световната банка а тя е под наш контрол.Другари радвайте се на малкото което имате за да не ви вземем и него
18
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Другари ,видяхте ли новата Лада,не запали,маника не можа да я подкара бе другари.Другари .пропагандирате ми мизерия ама лидерите ви банковите им сметки са във евра ,и плащат по 50 000 лева за нощувка в центъра на Приж,ах този загиващ запад ,къв е кеф да спиш в хотел на Шанз Елизе
17
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сигорно е пуснал извинявам се и брои мухите какво редло щастие
16
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бе то сигорно планетата на маимуните е минала оттам 1930 бре
15
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То и на оня с минаха години не можа да се угоди че камо ли на другите то и аз искам щест без 10 *** му мина времето рециклираи пълнежа
14
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЕС - ВОДЕЩА ИКОНОМИКАКАНАДА - СЕЛО НА ПРАСЕТА
13
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не ни трябват искаме Китайска СЕТА без ГМО, нека търгуват със ФАЩ. Колко завода за коли направиха тука китайите и колко канадците питам. Вечна дружба със Китай.А евроатлантиците да събират средства за плащане на външния дълг на Чичо Сам.