Как животът в Русия се промени след санкциите на Запада?

По-близките до Кремъл не усещат промяна
14 мар 2022 19:32, Нели Христова
144
Как животът в Русия се промени след санкциите на Запада?
Снимка: БГНЕС

САЩ, Обединеното кралство и ЕС наложиха безпрецедентни финансови санкции на Русия заради нейното нахлуване в Украйна, а стотици международни компании се оттеглиха от страната.

Въздействието на тези мерки тепърва започва да се усеща, като цената на основните продукти се покачва, появява се висок риск от загуба на работни места, а за някои има и нарастващо чувство на изолация.

Ето някои от начините, по които ежедневният живот в Русия се променя.

Масло, захар и лекарства за кръвно налягане

Потребителските цени скочиха с 2,2% през първата седмица от инвазията, като храните са претърпели най-голямо увеличение. Някои магазини ограничават продажбата на основни стоки след съобщения за масово изкупуване. Продажбите на лекарства не подлежат на санкции, но големи корабни компании спират услугите си, а това може да засегне доставките.

Рублата се понижи, откакто Русия нахлу в Украйна, което накара много търговци на дребно да вдигнат цените си. Дария, която живее в центъра на Москва, казва, че все още не е виждала празни рафтове. "Храната няма да изчезне, но ще стане по-скъпа", казва тя. "Колко по-скъпо, не мога да си представя - и ме е страх дори да си помисля."

Ян е гражданин на ЕС, който живее и работи в Москва. "На 20 февруари купих хранителни стоки за 5500 рубли (около $57), а сега същата кошница струва 8000", казва той. Цената на млякото се е удвоила през последните две седмици, добавя той.

Цените на захарта и зърнените култури вече бяха с около 20% по-високи през този февруари, отколкото преди година. Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че някои търговци на дребно са се съгласили да ограничат покачването на цените на някои основни стоки до 5%. Други ограничават количеството основни продукти като брашно, захар и олио, които клиентите могат да купуват.

Дария се запасява. "Купихме 4 кг кафе, 4 литра слънчогледово олио, 4 литра зехтин и четири бутилки уиски. Тя също така е поръчала тримесечна доставка на лекарства за високото си кръвно налягане - казва, че някои лекарства вече са по-трудни за намиране.

Последни iPhone-и и последен шанс за "чуждестранно блаженство"

Цените на някои потребителски стоки са се увеличили драстично - цената на смартфоните и телевизорите се е увеличила с повече от 10%, а средната ваканция в Турция е скочила с 29%. Големи марки като Apple, IKEA и Nike вече не продават продуктите си в Русия

Дария обмисляла да купи нови лаптопи за семейството си и веднага се втурнала да поръчва, тъй като видяла, че цените непрекъснато нарастват. "В началото на февруари те струваха около 70 000 рубли (730$), но до края на месеца се повишиха до 100 000 рубли."

Те не купиВС зарядни устройства за iPhone, но много други го направиха - Apple заяви на 2 март, че ще спре всички директни продажби на продукти в Русия. "Вероятно трябваше", казва Дария. "Сега има шега, че всички имаме последния iPhone."

Новите автомобили също поскъпнаха. „"Купихме филтри и масло за колата, когато има нужда от сервиз", казва Дария. "Успяхме да ги купим на старите цени, преди почти да се удвоят пред очите ни."

Павел, университетски преподавател със съпруга и две деца, търси да купи уреди за апартамента им в Москва. В деня на началото на войната той вижда, че някои цени се покачват с близо 30%. Павел успява да си купи хладилник, готварска печка, пералня и електрическа кана и поръчва легло и шкаф от Ikea само ден преди да затвори. Той не смята, че цените в Ikea са се променили. "Просто нямаха време да вдигнат цените", шегува се тъжно той.

Символиката на затварянето на 847 ресторанта на McDonald's също се усеща от руснаците - ресторантът беше сред първите западни фирми, отворили врати в Съветския съюз преди 30 години. В рамките на часове след обявяването се появиха хиляди реклами от руснаци, които препродават храна от ресторантите на до 10 пъти по-висока от обичайната цена. "Нъгетс и пайове, купени точно преди затварянето на веригата ресторанти. Последният ви шанс да опитате чуждо блаженство", се казва в едно съобщение.

Но Владимир, който живее в Саратов в Югозападна Русия, казва, че все още не е усетил въздействието на западните санкции. "Ватники (поддръжниците на Кремъл) няма да бъдат засегнати от падането на рублата, защото не купуват скъпи чуждестранни стоки."

Загуба на клиенти и онлайн услуги

Руските банки са премахнати от международната платежна система Swift, а Visa, Mastercard, American Express, Apple и Google Pay ограничават услугите си в Русия. Руската централна банка казва, че икономиката може да се свие с до 8%

"Ситуацията оказа голямо влияние върху нашия бизнес", казва Наташа, която работи във фитнес индустрията. "Броят на клиентите ни намалява. Хората ни молят да възстановим членството им в клуба. А разходите ни за наем, оборудване и почистване нарастват. Разходите ни са се увеличили средно с 30% след въвеждането на санкциите." Тя очаква много фирми като нейната да закрият.  Някои ще се борят да намерят руски производители, които да заменят вносното оборудване.

Екатерина ръководи редица езикови школи и казва, че санкциите вече са й причинили проблеми. "Имаме учители в други страни, на които не можем да платим, защото всички мрежи за трансфер са замразени. Имаме и студенти в САЩ, Германия и Латвия, които не могат да плащат таксите си в нашите сметки. Намерихме начини да заобиколим това, но в момента всеки работен ден започва с гасене на нова криза."

Екатерина се притеснява как ще управляват своите международни групови уроци, ако Zoom бъде блокиран, и казва, че е имала проблеми, защото нейните онлайн платформи се поддържат от компания в Украйна.

"Всичко спря веднага, въпреки че работихме с тях от векове. Бяхме много доволни от тях и работата им беше от най-висок клас. Много сме разстроени за тях, за себе си, че всички сме в тази ситуация", казва тя.

Наташа трудно се примирява с промените. "Това е напълно нов вид криза, която ни кара да се чувстваме изгубени и объркани. Не само в бизнеса, но и в собствения си живот. Загубата на доходи, необходимостта да се откажем от целия начин на живот, намалените връзки, включително в социалните медии и не можем да пътуваме, за да се видим със семейството и приятелите, които живеят в чужбина. Има много неща, които вече сме загубили и все още не сме разбрали напълно."

Дария казва, че чуването за загуба на работни места, когато големи международни компании се изтеглят от Русия, я тревожи. "Засега няма съкращения във финансираните от правителството проекти, по които работя", казва тя, "но много се страхувам да не загубя работата си".

Закриване на медии и спомени от Студената война

Нов закон заплашва да затвори всеки, за който се смята, че е разпространил "фалшиви"  новини за инвазията. Независими и международни медии са обект на строги ограничения. Повече от 13 000 души са арестувани при антивоенни протести.

Дария държи президента Путин отговорен за санкциите, но повечето руснаци получават новините си от държавни медии, които носят пропагандата на Кремъл срещу Украйна. Много хора го подкрепят и в крайна сметка може да обвинят Запада за санкциите.

Други не одобряват войната, но мълчат – рисковано е руснаците да критикуват лидера си. Западните правителства се надяват, че санкциите, наложени на руснаците, ще навредят достатъчно, за да доведат до промяна на върха, но това може да отнеме време.

Мнението, че само по-заможните руснаци ще почувстват болката от санкциите, е спорно. Никой не е сигурен какво ще се случи по-нататък, но се очаква икономическите последици да бъдат сериозни и дълготрайни. Руската централна банка заяви, че е имало "драстична" икономическа промяна след инвазията.

На пръв поглед може да не се досетите какво се случва в Москва, казва Дария. Кафенетата и ресторантите в града са пълни, метрото работи, задръстванията в центъра не са отишли ​​никъде. "Това е, ако не виждате протестите, търсенията и напусканията на творчески хора, които вдигат голям шум заради инвацията. Много други хора вероятно също тихо си тръгват. Това ми дава усещането, че въздухът свършва", казва тя.

Днешните събития връщат спомени от 90-те години на миналия век, когато руската икономика се срина след разпадането на Съветския съюз. "Преди имахеме карти за храна, купони и жетони за купуване на захар, масло и водка", казва Дария. "Спомням си огромните опашки за купуване на наденица... Често имаше шумни спорове. Беше срамно. Надявам се да не се стига до това."

"Страхувам се, че ще има повече кражби и грабежи заради рязкото увеличаване на бедността и загубата на работни места", казва тя.

Ян казва, че не е забелязал, че животът се променя в голяма степен и не смята да напуска. "Семейството ми и работата ми са тук. Много е трудно да започнеш живот отначало на ново място."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
6
 
8
 
! Отговори
ГАЙНУТДИН АХМЕРОВ преди 2 години
В момента там е ужасно. Хората се бият за 1л. олио за захар за брашно. Цената на горивата гони $ 5 до 7 за литър. Газта е на привършване. Магазините са празни хората няма с какво да се облекат след като Версаче, Гучи и Долче Габана напуснаха Русия. Ужасно е там не е като в ЕС, САЩ и ВБ. Пример: Българи и румънци не за като руснаците, те не се редят за шише олио или захар. Руският интелекта не им стига като на британци и американци да живеят спокойно без тоалетна хартия. Казвам ви ужасно е.
39
11
 
12
 
! Отговори
До 53 преди 2 години
Нали знаеш, че руските бомби убиват всичко деца, пенсионери и дори русофили
38
11
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Руслан Мъйнов който е роден в Украйна го каза,защо не се говореше нищо когато украинската армия горяха живи хора в Донбас и Луганск.
37
13
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абсолютно всички чуждестранни фирми в Рисия преустановиха дейност, рублата се срина и Русия е под изолация тип желязна завеса. Русия е изправена пред пълне колапс. Това е трета световна война
36
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъв стандарт е имало някога в русия. Ние винаги сме били по-добре.
35
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сащ НАТО ЕС много загрижени за Русия ,гадове ,имат запаси от всичко за 100 г.без произвеждат нещо като хранителни продукти и горива ,и всичко което си помислите
34
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 29 - Сигурно си млад и не помниш хипер инфлацията но ще разбереш след два месеца
33
11
 
12
 
! Отговори
До 32 преди 2 години
"Руснаците имат ВСИЧКО.. " Видяхме, видяхме! Вчера "едни" с танк "денацифицираха" всичко от украински магазин. ВСИЧКО...
32
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Доларът лесно се вдига и много трудно пада и то обикновено пада ако преди това падне тирана.
31
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Доларът постепенно ще падне под 100 р.
30
4
 
8
 
! Отговори
ФИНАНСИСТ преди 2 години
Това да конфискуваш всичките Американски и Европейски инвестиции правени някога в страната може да гарантира изключителен финансов растеж !
29
9
 
12
 
! Отговори
Тикеодтан преди 2 години
Не берете грижа за Русия .....Китай ще им даде едно яко рамо ...а вие стягайте тубите за евтин дизеляк докато е време ,че скоро ще станете пешеходци
28
1
 
0
 
! Отговори
анонимен келеш преди 2 години
Стамат да дойде и да ни осведоми какво казват по Россссия1:):):)
27
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ето някои от начините, по които ежедневният живот в Русия се променя.)))))))Ама в Русия имало и живот!!! Бреии не знаех!
26
6
 
6
 
! Отговори
Диоген преди 2 години
Каква ирония? Да пожелаеш възкръсването на СССР и да го постигнеш като възкресение на Дракула?! Дали ще доживее да види Творението Си,или със собствените си очи ще види края на линчувания Кадафи?
25
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен Алкохолик преди 2 години
Пука им. H&M не продават ватенки и ***.
24
9
 
12
 
! Отговори
ЖИВОТА В РУСИЯ преди 2 години
Ще се промени коренно!!! Вече няма да има чужди инвеститори които да печелят милярди и да ги изнасят на запад. Парите ще остават в държавата и ще рефинансират икономиката. Руския бизнес ще сложи ръка над конфискуваните активи на западни компании като ги изкупи от Рускаа федерация и по този начин ще се компенсират загубите от наложените санкции!!!
23
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бабите в Русия вече взимат по 40 долара пенсия. Ако сриването на рублата продължи може и до 1 долар пенсия да го докарат като по времето на Виденов.
22
8
 
4
 
! Отговори
Хмхм преди 2 години
"Павел успява да си купи хладилник, готварска печка, пералня и електрическа кана и поръчва легло и шкаф от Ikea",за тези неща трябва да спестявам поне 4 години ,за да си ги купя.
21
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 15Те руснаците ще си се оправят там...не ги мисли тях)))))))Въобще не ги мисля, ЗЛОРАДСТВАМ, те това заслужават.