Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?

Какво точно ги привлича към него е загадка
Обновена: 28 апр 2022 09:23 | 28 апр 2022 09:20, Нели Христова
163
Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?
Снимка: БГНЕС

От много години насам радикалните десни политици в Европа проявяват поразително топло отношение към Русия на Путин. Ще се промени ли позицията им с руската инвазия в Украйна?

Какво точно ги привлича към Путин, е загадка. Защо крайнодесните политици, които с гордост твърдят, че националните им интереси винаги трябва да са на първо място, се чувстват толкова привлечени от геополитически противник, който заплашва суверенитета и сигурността на техните страни? И отговорът на този въпрос не е само желание за практическа помощ, включително средства за кампании или онлайн намеса в изборите - подобна на намесата, която помогна на Доналд Тръмп да спечели президентските избори през 2016 г.

Някои от тях изтъкват дълбоко идеологически причини, включително предполагаем заговор на западните либерали за разпадане на държавите, смесване на расите и застрашаване на самото съществуване на етнокултурните идентичности, които са толкова скъпи на крайната десница в Европа. От гледна точка на много десни европейци Русия на Путин е съмишленик в борбата срещу корумпираната глобална система. Русия е идеологически близка до тях, тъй като също се стреми да запази отделни етнокултурни идентичности. Русия им е близка и в цивилизационен смисъл, тъй като е европейска християнска страна, която се противопоставя както на светския либерализъм, така и на ислямския екстремизъм. От прагматична гледна точка Русия може да се разглежда и като съюзник, който оспорва визията за интернационализъм и "глобализъм", характерна за Европейския съюз и Съединените щати.

Освен това привлекателността на Путин се дължи и на факта, че той е олицетворение на архетипния силен лидер, явно способен да изразява волята на руския народ и да действа решително и безсрамно в интерес на страната си, без да е обременен от интернационалистически ценности и ангажименти към международните институции.

Исторически ракурс

Някои от европейските крайнодесни се обръщат към национални икони от миналото на своите страни, за да аргументират своите позиции. Французите обичат да цитират желанието на Шарл дьо Гол за по-балансирана позиция между Съединените щати и Съветския съюз, както и визията му за Европа "от Атлантическия океан до Урал".

В Германия също има силна традиция във външната политика, която се корени в епохата на Студената война, да се преодолява разделението в Европа чрез изграждане на отношения с Русия. Но представителите на "Алтернатива за Германия" намират примери и в по-далечното минало. За тях иконата е Бисмарк, създателят на мощната национална държава Германия. Още в първата си политическа платформа през 2013 г. "Алтернатива за Германия" нееднократно призова за възстановяване на съюза с Русия по примера на съюза на Бисмарк през 19 век.

Идеите на тези политици обаче не са идентични. Някои от тях се придържат към по-умерени десни позиции, вярвайки, че чувството за родство със западните демокрации, включително САЩ, е ценно. Отношението им към Русия се определя преди всичко от програмата за "националния интерес", която призовава за намаляване на напрежението и за по-реалистични, независими и балансирани отношения с големите сили.

Някои представители на "Алтернатива за Германия" открито изразяват скептицизъм относно степента на лоялност на собствените им колеги към руския дневен ред - особено на тези колеги, които са израснали в Източна Германия, която беше част от съветския блок. Един от членовете на "Алтернатива за Германия" изразява недоумение, че "хора, родом от Източна Германия, които 40 години са страдали от комунизма, имат най-добрата представа за Русия. Това е като Стокхолмския синдром.

Никой от тях обаче не признава открито потенциалните мотиви, като например практическата подкрепа, която Путин и неговите съюзници оказват на западните си поддръжници.

Украинският фактор

Възможно ли е настоящите събития да накарат крайнодесните партии да преосмислят отношението си към Русия на Путин? Тъй като мненията на тези страни се различават значително, едва ли ще бъде възможно да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Например в "Алтернатива за Германия" - партия, която е разкъсвана от вътрешни конфликти през цялата си кратка история - този конфликт е източник на вътрешни разногласия.

Разбира се, ще има и такива, които, фокусирайки се върху своите изборни перспективи, ще се опитат, подобно на Льо Пен, да се дистанцират от военната кампания на Путин. В същото време кампанията на Льо Пен не направи опит да промени подхода си като цяло и продължи да призовава за стратегическо сближаване с Русия веднага след края на военните действия в Украйна.

Външната политика обикновено не е определящият фактор, който влияе върху избора на гражданите. Въпросите, които карат избирателите да се обърнат към крайнодесните партии, са свързани предимно с културното и икономическото въздействие на глобализацията върху техните страни. Като се противопостави на енергийните санкции, Льо Пен използва международната криза, за да привлече вниманието към много по-належащ вътрешен проблем, а именно разходите за живот. Льо Пен получи 41,5% и беше близо до победата, което е значителен скок напред в сравнение с резултатите ѝ през 2017 г. Трябва да припомним, че в началото на април хладното отношение към Путин не попречи на унгарския министър-председател Виктор Орбан да удържи съкрушителна победа и да бъде преизбран.

Както е видно, Русия и нейният режим ще останат привлекателни като незаменим полюс за онези на Запад, които се противопоставят на доминиращия дневен ред на либералните интернационалисти и зависимостта от САЩ и се стремят към свят с етнически хомогенни национални държави с ясни граници. /БГНЕС

Тоби Грийн, „The Conversation“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
137
0
 
4
 
! Отговори
тя преди 2 години
Разбира се ,че ще промени - ще му се възхищават !
136
1
 
10
 
! Отговори
Qanon преди 2 години
Знаете ли какъв ни е проблемът всъщност? За най-важните държавни въпроси никой не ни е питал, т.е. не е имало референдуми - да влезем в ЕС, да влезем в НАТО, с Русия ли да сме, всички подобни въпроси. Реално по-голямата част от народа не иска да се месим в конфликта м/у Русия и Украйна. Повечето от нас даже и в НАТО не искаме да сме, но никой не ни пита. От там идват тия проблеми, защото няма ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ !!!
135
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не
134
1
 
0
 
! Отговори
карачанаков преди 2 години
Марчето Захарчето:">Извънредно! Москва с остро предупреждение: Не изпитвайте търпението ни, като атакувате руски цели ,,Кой бе Марче освен Украйна и Молдова иска да Ви нападне,като си казала А кажи и Б България ли ,Полша ли,Румъния ли.
133
5
 
4
 
! Отговори
ДДРОнег преди 2 години
В днешно време , ако симпатизираш на кремълското джОдже, значи си лишен както от интелект, така и от човешки чувства !!!
132
7
 
7
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
Джуджета, давайте смело напред, че днес е 28 април, до 9-ого мая остават броени дни. Превземайте Украйна, или се прибирайте в koчинaтa.
131
4
 
8
 
! Отговори
НЕ ВОЙНАТА В УКРАЙНА преди 2 години
А космическата атака на Пентагона ще промени мнението на десните политици за пле..ш.ивото джу.дже, веднага щом Кремъл изчезне. По- интересно ще бъде тогава клакьорите на примитивна Рус в България къде ще се скрият, въпреки тяхната увереност сега в победата на злото.
130
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако някой не знае как изглежда един из.од, да погледне снимката по- горе!
129
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Айде стига с тази глупост за избирането на Тръмп. Той Путин лично ходил да пусне бюлетина за него. Изборът на Тръмп е следствие от гласуване в една специална комисия. Не американските граждани си избират президента. Избира го комисия. Що се отнася до гласовете - доказа че, че Хилари е получила повече гласове. Но не стана президент.
128
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Удряй Путине! Не ги жали тези. Нека си взимат газ от съседите, нека дупчат Черно море, нека се мъчат нечовешки.
127
3
 
12
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
До 137 --- Не си само ти напуснал България. Около 3,000,000 сме. Положителното на западната демокрация беше, че отвори вратите на зоопарк България. Преди няколко месеца бях в София: ресторантите затварят в 10 вечерта, центърът е обезлюдял, навремето беше пълно със селяни и майки с бебета, а сега - нито селяни, нито бебета. Мотая се из форума, защото съм "Последният мохикан" от моето семейство, който може да говори и пише на български.
126
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Левите са за правата на обикновените хора, а десните са насочени към бизнесите. Винаги е било и ще бъде така. Долу ФАЩ.
125
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 129 - Аз пък живях 9 години в Германия и не съм съгласен нацяло с написаното от теб. И в Бг се работи 8 часа, а ако искаш повече се плаща повече. Поне в нормалните фирми е така. Отпуските също са гарантирани. Здравеопазването ни колкото и да е зле, във Великобритания е по-зле. Неслучайно дори богати българи живеещи там, когато се върнат в Бг ползват услугите тук. Здравната карта за която говориш за студенти в Германия преди беше към 70 евро месечно, а за работещи доста повече. И така...
124
1
 
9
 
! Отговори
Грейт шит преди 2 години
България, исторически погледнато е била завладяна от СССР, ние не сме ги искали. Знам го както от историята така и от семейството ми.Цар Борис е убит от СССР, не Хитлер. Защото на СССР им е било пределно ясно, че с обединител и водач на народа тяхната доктрина няма шанс.Сега Русия отново посяга към България, по един или друг начин. Разликата е, че вече в България масата хора видяха и запада и изтока. Не казвам, кое е по-добре. Просто имаме база за сравнение.Избора е наш.
123
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Дайте първо да....Ти си типичния пример за комунист, много ***, но пък за сметка с големи претенции и разливащ щедро акъл. Ляво другарю, значи повече държава, повече регулации, повече забрани, повече власт за политическата класа, обратно дясно значи по-малко държава, повече право на избор за всеки един гражданин. Големите корпорациите днес са тези които финансират лявата вълна, защото така унищожават в зародиш всякаква конкуренция и така бетонират позициите.
122
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 126 - Напротив знам много повече от теб, дори и да нямам спомен от онова време. Ти като не си живял по времето на Аспарух означава ли, че не знаеш нищо за него? Относно това, че САЩ не са се опитвали да ни освободят от СССР грешиш. Дори за Луканов се говори, че е бил двоен агент.Друг е въпросът, че много от най-големите проекти в СССР са строени от американци със знанието на САЩ, но за това с теб точно не мисля, че мога да коментирам.За другото в коментара ти нямам претенции. Съгласен съм.
121
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Дайте първо да.... - За повечето коментиращи няма ляво и дясно, няма дори България. Има само Русия и САЩ. Напоследък имам чувството, че в България живеят повече руснаци и американци отколкото българи. Именно затова преди 89-а сме се покланяли на СССР, а сега се покланяме на САЩ. Всъщност едни и същи хора са го правели преди 89-а и сега. Под едни и същи имам предвид възпитанието им. Децата на комунистите днес са най-големите американофили. Неслучайно България се управлява от тях. Това е...
120
4
 
3
 
! Отговори
Дайте първо да.... преди 2 години
изясним, кое е "ляво" и кое "дясно", че така като гледам нещо не им е ясно и самите политици. "Ляво" е за правата на работниците, "дясно" е за правата на корпорациите. Я пак си помислете кой какъв е, щото аз "ляво" не съм виждал за периода на "прехода". Лека полека работния ти ден става 12 или повече часа, отпуск не ползваш - щот си на работа. Цените на всичко хвърчат, а на нас ни се обяснява, че сме независими... но нищо - важното е на Путин да му е зле, а на САЩ да им се получават нещата!
119
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Демократите вкарват в затвора ,вредните за обществото хора. А в Русия е обратното." - Кои са вредните според теб хора? Тези, които не мислят като теб, така ли? И това го наричаш свобода? хахаха ... Точно такива като теб си ги представям като най-верните кучета на комунистите преди 89-а година. Благодарение на такива като вас придобивам представа какво е било обществото тогава. Благодаря ви за лошия пример, който ми давате, за да знам, че проблемът ни не е комунизъм или демокрация, а чипа ни!
118
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Радев е наредил да се спре подаването на газ в България.