Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?

Какво точно ги привлича към него е загадка
Обновена: 28 апр 2022 09:23 | 28 апр 2022 09:20, Нели Христова
163
Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?
Снимка: БГНЕС

От много години насам радикалните десни политици в Европа проявяват поразително топло отношение към Русия на Путин. Ще се промени ли позицията им с руската инвазия в Украйна?

Какво точно ги привлича към Путин, е загадка. Защо крайнодесните политици, които с гордост твърдят, че националните им интереси винаги трябва да са на първо място, се чувстват толкова привлечени от геополитически противник, който заплашва суверенитета и сигурността на техните страни? И отговорът на този въпрос не е само желание за практическа помощ, включително средства за кампании или онлайн намеса в изборите - подобна на намесата, която помогна на Доналд Тръмп да спечели президентските избори през 2016 г.

Някои от тях изтъкват дълбоко идеологически причини, включително предполагаем заговор на западните либерали за разпадане на държавите, смесване на расите и застрашаване на самото съществуване на етнокултурните идентичности, които са толкова скъпи на крайната десница в Европа. От гледна точка на много десни европейци Русия на Путин е съмишленик в борбата срещу корумпираната глобална система. Русия е идеологически близка до тях, тъй като също се стреми да запази отделни етнокултурни идентичности. Русия им е близка и в цивилизационен смисъл, тъй като е европейска християнска страна, която се противопоставя както на светския либерализъм, така и на ислямския екстремизъм. От прагматична гледна точка Русия може да се разглежда и като съюзник, който оспорва визията за интернационализъм и "глобализъм", характерна за Европейския съюз и Съединените щати.

Освен това привлекателността на Путин се дължи и на факта, че той е олицетворение на архетипния силен лидер, явно способен да изразява волята на руския народ и да действа решително и безсрамно в интерес на страната си, без да е обременен от интернационалистически ценности и ангажименти към международните институции.

Исторически ракурс

Някои от европейските крайнодесни се обръщат към национални икони от миналото на своите страни, за да аргументират своите позиции. Французите обичат да цитират желанието на Шарл дьо Гол за по-балансирана позиция между Съединените щати и Съветския съюз, както и визията му за Европа "от Атлантическия океан до Урал".

В Германия също има силна традиция във външната политика, която се корени в епохата на Студената война, да се преодолява разделението в Европа чрез изграждане на отношения с Русия. Но представителите на "Алтернатива за Германия" намират примери и в по-далечното минало. За тях иконата е Бисмарк, създателят на мощната национална държава Германия. Още в първата си политическа платформа през 2013 г. "Алтернатива за Германия" нееднократно призова за възстановяване на съюза с Русия по примера на съюза на Бисмарк през 19 век.

Идеите на тези политици обаче не са идентични. Някои от тях се придържат към по-умерени десни позиции, вярвайки, че чувството за родство със западните демокрации, включително САЩ, е ценно. Отношението им към Русия се определя преди всичко от програмата за "националния интерес", която призовава за намаляване на напрежението и за по-реалистични, независими и балансирани отношения с големите сили.

Някои представители на "Алтернатива за Германия" открито изразяват скептицизъм относно степента на лоялност на собствените им колеги към руския дневен ред - особено на тези колеги, които са израснали в Източна Германия, която беше част от съветския блок. Един от членовете на "Алтернатива за Германия" изразява недоумение, че "хора, родом от Източна Германия, които 40 години са страдали от комунизма, имат най-добрата представа за Русия. Това е като Стокхолмския синдром.

Никой от тях обаче не признава открито потенциалните мотиви, като например практическата подкрепа, която Путин и неговите съюзници оказват на западните си поддръжници.

Украинският фактор

Възможно ли е настоящите събития да накарат крайнодесните партии да преосмислят отношението си към Русия на Путин? Тъй като мненията на тези страни се различават значително, едва ли ще бъде възможно да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Например в "Алтернатива за Германия" - партия, която е разкъсвана от вътрешни конфликти през цялата си кратка история - този конфликт е източник на вътрешни разногласия.

Разбира се, ще има и такива, които, фокусирайки се върху своите изборни перспективи, ще се опитат, подобно на Льо Пен, да се дистанцират от военната кампания на Путин. В същото време кампанията на Льо Пен не направи опит да промени подхода си като цяло и продължи да призовава за стратегическо сближаване с Русия веднага след края на военните действия в Украйна.

Външната политика обикновено не е определящият фактор, който влияе върху избора на гражданите. Въпросите, които карат избирателите да се обърнат към крайнодесните партии, са свързани предимно с културното и икономическото въздействие на глобализацията върху техните страни. Като се противопостави на енергийните санкции, Льо Пен използва международната криза, за да привлече вниманието към много по-належащ вътрешен проблем, а именно разходите за живот. Льо Пен получи 41,5% и беше близо до победата, което е значителен скок напред в сравнение с резултатите ѝ през 2017 г. Трябва да припомним, че в началото на април хладното отношение към Путин не попречи на унгарския министър-председател Виктор Орбан да удържи съкрушителна победа и да бъде преизбран.

Както е видно, Русия и нейният режим ще останат привлекателни като незаменим полюс за онези на Запад, които се противопоставят на доминиращия дневен ред на либералните интернационалисти и зависимостта от САЩ и се стремят към свят с етнически хомогенни национални държави с ясни граници. /БГНЕС

Тоби Грийн, „The Conversation“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
77
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Соца си имаше предимства, обаче бехме изолирани като "самодостатъчни", но минусите са прекалено много, все пак требваше да храним блатная, чекахме на опашка за елементарни стоки, бананите, портокалите и т.н....беха деликатес за нас, което е смешно..... :) Няма строй който да е перфектен, както няма човек който да е съвършен, но колкото се може по далече от първобитните рашки :)))
76
2
 
7
 
! Отговори
Мунчо преди 2 години
А ве ко стана, ве? Украйна превзе ли Русия ?
75
3
 
2
 
! Отговори
Румен от Слатина преди 2 години
До73. Много ти пълната главата с глупости от тая телевизия. А истината е : Путин каза - Русия ще е държава на два континента Империя на Русия, както бе СССР. А неговите придворни, генерали, номенклатура , апаратчици са с подредени места в империята. Там теб няма да те има
74
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига с тоя Путин, че вече ми писна. Язък за тоя свят ако само с него се занимава. Нещата са или-или. Нещата са, или цивилизация или "руска цивилизация. Това е пред света.
73
2
 
5
 
! Отговори
ПУТИН Е МЪРТЪВ преди 2 години
От 2007.......Гледайте тв.... Всеки ден е различен-един ден е бузест, подпухнал...на другия ден е слаб, изпит.......много удобно за руските главорези-..... .
72
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
путника изглежда все по-зле! Гримьорите не смогват да го боядисват вече.
71
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички знаем, че западът е на добрата страна, Украйна е добрата, а Русия е на страната на злото. И както всички знаем, доброто винаги побеждава злото. Но ето какъв въпрос ме вълнува - какво ще стане ако Русия победи в Украйна. Не бе, не бе, Русия няма да победи, армията на Русия е почти унищожена, руските войници масово дезертират, украинската армия вече е в подстъпите на Москва и до дни, даже до часове ще влезе и Путин ще бъде изправен пред трибунала в Хага, споко, доброто вече победи.
70
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
68-ми, принципно си прав, но все пак има едно нещо, в което Америка (тъй като НАТО е Америка, другите са само пълнеж) ни дава сигурност - Договорът за НАТО не позволява на Турция да ни нападне. Въпреки че ако им е изгодно, американците ще намерят начин да го извъртят и направят възможно. Вероятно най-кръвожадната нация (имам предвид върхушката, не обикновените американци) е доказала способностите си в това отношение.
69
0
 
6
 
! Отговори
Бодряк преди 2 години
Здравейте бодряци, няма ли некое ново бодряшко изказване на Урсулата или Жозето или може нещо Блинкен такова да кажат как Русия губи а Украйна печели и как санкциите действат и Русия фалира, да се ободря малко така.
68
1
 
5
 
! Отговори
Румен от Слатина преди 2 години
Оправете това разбиране за десни и ляво Десно не е национализъм , а развит свободен пазар . Свободно движение на хора , стоки услуги Ляво е само Централна власт, тоталитаризън, диктатураПри Хитлер е националСоциализм за крупен частен капиталПри Сталин диктатура на лява централизирана власт та до военен комунизъмПри Путин тоталитаризъм с олигархично управление на Централна власт
67
6
 
3
 
! Отговори
ЕС преди 2 години
Путин е велик стратег. Сплоти руския народ. Не допусна войната да се води на руска територия. Анексира Крим и Донбас. Стабилизира производството в Русия. Стабилизира финансовата система - от 120 рубли за долар, сега е 75 рубли за долар. Целта му е завземането на цяла южна Украйна да Молдова и отрязването на Украйна от Черно море с оглед недопускане на американски бази. Вчера по Канал 1 на руската телевизия каза:" Русия ще изпълни набелязаните цели" - каквото и да означава това.......
66
4
 
4
 
! Отговори
Мислител преди 2 години
Променя го, разбира се. Лъсват все повече и повече вмирисаните *** на щатите и техните подопечни укрита.
65
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В началото осъдих Русия и уж агресията и към Украйна. Искам да ви кажа, че ми бяха нужни няколко дни да прочета какви мизерии са дробили Украинците и се отказах тотално от тях. Да, ако ще се делим пак, този път на РУСОФИЛИ и РУСОФОБИ, аз съм РУСОФИЛ.
64
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
59 кой е отказал превалутиране бре? Австрия го ползва, преди 30 мин Италия обяви, че е съгласна. Това е най-обикновена банкова операция. Ако бачкаш в Канада да речем и ти плащат в местна валута и пратиш пари на мама в БГ, парите ти от Канада отиват в банка, която работи и с Канада и с България. Там се превалутират и се пращат в левовата сметка на ***, в левове. Всеки гастербайтер прави това всеки месец. Някой да е пропищял?
63
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква сигурност ти дава Америка? Заболяме корема от смях. Тези с усмивка, ти бъркат в джоба и дирника, като те потупват по рамото. Америка няма приятели, те имат бизнес интереси. Но важното е да ти се усмихват.
62
4
 
2
 
! Отговори
ЧАПАЕВ преди 2 години
АЗ ПЪК, СЕ ВЪЗХИЩАВАМ НА КИМ ЧЕН УН, КАК КАРА ДА ПЛАЧАТ ЦЕЛИЯ НАРОД, ДАЖЕ И ЖИВОТНИТЕ ЗА БАЩА МУ? И ПУТИН ГИ РАЗПЛАКВА РАШКИТЕ, АМА ТЕ ПИЯТ ТА ДА ИМ Е ПО-ЛЕКО.
61
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Десни, десни, колко да са десни, като всичките мъже са с лява резба.
60
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичко се опира до умерени или улттаглобалусти. На ултраглобалистите им свърши времето и сега ядът яко шамари. Вече няма държави. Има само мултикорпорации. А овцете още блеят по героичното минало.
59
5
 
2
 
! Отговори
до 64 преди 2 години
аве ***, марш в панелката!
58
9
 
11
 
! Отговори
Бивш западник преди 2 години
Мисля, че ще го промени. Щом аз, който никога не съм бил русофил (но не съм бил и русофоб), започнах да се възхищавам на Русия и Путин за смелостта да вземат единствено правилното решение и да го отстояват... А воят на умряло от клозетните медии е като музика за ушите ми.