Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?

Какво точно ги привлича към него е загадка
Обновена: 28 апр 2022 09:23 | 28 апр 2022 09:20, Нели Христова
163
Ще промени ли войната в Украйна мнението на десните политици в ЕС за Путин?
Снимка: БГНЕС

От много години насам радикалните десни политици в Европа проявяват поразително топло отношение към Русия на Путин. Ще се промени ли позицията им с руската инвазия в Украйна?

Какво точно ги привлича към Путин, е загадка. Защо крайнодесните политици, които с гордост твърдят, че националните им интереси винаги трябва да са на първо място, се чувстват толкова привлечени от геополитически противник, който заплашва суверенитета и сигурността на техните страни? И отговорът на този въпрос не е само желание за практическа помощ, включително средства за кампании или онлайн намеса в изборите - подобна на намесата, която помогна на Доналд Тръмп да спечели президентските избори през 2016 г.

Някои от тях изтъкват дълбоко идеологически причини, включително предполагаем заговор на западните либерали за разпадане на държавите, смесване на расите и застрашаване на самото съществуване на етнокултурните идентичности, които са толкова скъпи на крайната десница в Европа. От гледна точка на много десни европейци Русия на Путин е съмишленик в борбата срещу корумпираната глобална система. Русия е идеологически близка до тях, тъй като също се стреми да запази отделни етнокултурни идентичности. Русия им е близка и в цивилизационен смисъл, тъй като е европейска християнска страна, която се противопоставя както на светския либерализъм, така и на ислямския екстремизъм. От прагматична гледна точка Русия може да се разглежда и като съюзник, който оспорва визията за интернационализъм и "глобализъм", характерна за Европейския съюз и Съединените щати.

Освен това привлекателността на Путин се дължи и на факта, че той е олицетворение на архетипния силен лидер, явно способен да изразява волята на руския народ и да действа решително и безсрамно в интерес на страната си, без да е обременен от интернационалистически ценности и ангажименти към международните институции.

Исторически ракурс

Някои от европейските крайнодесни се обръщат към национални икони от миналото на своите страни, за да аргументират своите позиции. Французите обичат да цитират желанието на Шарл дьо Гол за по-балансирана позиция между Съединените щати и Съветския съюз, както и визията му за Европа "от Атлантическия океан до Урал".

В Германия също има силна традиция във външната политика, която се корени в епохата на Студената война, да се преодолява разделението в Европа чрез изграждане на отношения с Русия. Но представителите на "Алтернатива за Германия" намират примери и в по-далечното минало. За тях иконата е Бисмарк, създателят на мощната национална държава Германия. Още в първата си политическа платформа през 2013 г. "Алтернатива за Германия" нееднократно призова за възстановяване на съюза с Русия по примера на съюза на Бисмарк през 19 век.

Идеите на тези политици обаче не са идентични. Някои от тях се придържат към по-умерени десни позиции, вярвайки, че чувството за родство със западните демокрации, включително САЩ, е ценно. Отношението им към Русия се определя преди всичко от програмата за "националния интерес", която призовава за намаляване на напрежението и за по-реалистични, независими и балансирани отношения с големите сили.

Някои представители на "Алтернатива за Германия" открито изразяват скептицизъм относно степента на лоялност на собствените им колеги към руския дневен ред - особено на тези колеги, които са израснали в Източна Германия, която беше част от съветския блок. Един от членовете на "Алтернатива за Германия" изразява недоумение, че "хора, родом от Източна Германия, които 40 години са страдали от комунизма, имат най-добрата представа за Русия. Това е като Стокхолмския синдром.

Никой от тях обаче не признава открито потенциалните мотиви, като например практическата подкрепа, която Путин и неговите съюзници оказват на западните си поддръжници.

Украинският фактор

Възможно ли е настоящите събития да накарат крайнодесните партии да преосмислят отношението си към Русия на Путин? Тъй като мненията на тези страни се различават значително, едва ли ще бъде възможно да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Например в "Алтернатива за Германия" - партия, която е разкъсвана от вътрешни конфликти през цялата си кратка история - този конфликт е източник на вътрешни разногласия.

Разбира се, ще има и такива, които, фокусирайки се върху своите изборни перспективи, ще се опитат, подобно на Льо Пен, да се дистанцират от военната кампания на Путин. В същото време кампанията на Льо Пен не направи опит да промени подхода си като цяло и продължи да призовава за стратегическо сближаване с Русия веднага след края на военните действия в Украйна.

Външната политика обикновено не е определящият фактор, който влияе върху избора на гражданите. Въпросите, които карат избирателите да се обърнат към крайнодесните партии, са свързани предимно с културното и икономическото въздействие на глобализацията върху техните страни. Като се противопостави на енергийните санкции, Льо Пен използва международната криза, за да привлече вниманието към много по-належащ вътрешен проблем, а именно разходите за живот. Льо Пен получи 41,5% и беше близо до победата, което е значителен скок напред в сравнение с резултатите ѝ през 2017 г. Трябва да припомним, че в началото на април хладното отношение към Путин не попречи на унгарския министър-председател Виктор Орбан да удържи съкрушителна победа и да бъде преизбран.

Както е видно, Русия и нейният режим ще останат привлекателни като незаменим полюс за онези на Запад, които се противопоставят на доминиращия дневен ред на либералните интернационалисти и зависимостта от САЩ и се стремят към свят с етнически хомогенни национални държави с ясни граници. /БГНЕС

Тоби Грийн, „The Conversation“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
97
3
 
5
 
! Отговори
МИТКО преди 2 години
За разлика от Украйна Румъния има голяма планина. Там танкове не могат да се движат лесно. После Дунава. И след това България с голяма планинска верига. За нахлуване не може да се говори на този етеп. Русия се затрудни на равно да побеждава как ще се справи на пресечен и планински терен срещу Нато. Това е абсурд. по скоро ще превземе Молдова и толкова. По лесно да се стигне до Берлин от колкото до София. Гледайте картата.
96
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз лично предполагам, че Путин е в играта с глобалистите. Много би ми се искало да не е така и да има някой на този свят, който се опитва да ги спре, но нямам големи надежди. Целта им е, да няма държави, а да има корпорации и те да ти дават всичко - образование, здравеопазване, сигурност,жилище и т.н. Нещо като модерен комунизъм начело на който ще стоят корпорациите т.е. собствениците им.На всичкото отгоре понеже собствеността се предава по наследство ще е нещо средно между комунизъм и монархия.
95
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако даваш *** на запад, няма газ на изток.
94
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 98 Да, ама не. Този уж безкраен пазар на Индия и Китай и сега купува руски петрол и суровини, но 65% от износа на расия е към ЕС. Не могат Китай и Индия да купуват повече от нужното им, и реално приходите на русия ще спаднат с 65%. А, когато ЕС наистина се откъсне зависимостта си от руски петролни и газови доставки??? Няма да стане за два-три месеца, ще стане за години, тогава расия ще фалира. Първо от по-ниски доходи, от наложените санкции и от огромните разходи за войната в Украйна
93
2
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
До Христо Христовдесните в ес са зле маскирани крайно леви на издръжка с рублаж и служебно бело от руските тайни служби. и са в основата на "ултрасете" , "паравоенните препъри" и всички полулегални групировки дето пълнят новинарските емисии
92
1
 
2
 
! Отговори
Мишо Бирата преди 2 години
До Анонимен 101 кои сте "вие"? един шизак с 10 браузера и тумба кафяви ревачи завършили по милост техникумите из провинцията. тая порода е на изчезване така или иначе, най добре ще е да харесате да не се размножавате
91
0
 
0
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
"Десните" в ЕС са всъщност много по-лесно от "левите" психопати.
90
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние си харесваме и Путин, и Съветска Русия. Още им се чудим на руснаците защо си разрушиха империята и ни предадоха на богатия Запад да живеем в охолство и лукс втора употреба с демокрация за кърпене.
89
4
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
До Гиб Мелсънда плащат частните предприятия като неохим. "народа" са 36 процента от 40 процента от имащите право на глас. т.е. безволевите и тесногръди тройкаджии среднисти, дето опинят за минимална и "чакат да се даде".
88
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Михаил Крутихин: Газпром совершает самоубийство
87
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига сте писали глупости!Нищо друго не ги привлича към Путин десните европейски политици,освен интереса.Русия е най- големия доставчик на газ за Европа.Заедно с Украйна са най-големите доставчици на зърно,метали,петрол.Санкциите срещу Кремъл ще ударят най-много Европа,защото Русия си е осигурила безкрайния пазар на Индия и Китай.
86
2
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
До Анонимен малко ми звучиш като селската мутра дето викаше "бий за да те уважават", а после "бай Иване, за какво ти е тоя пистолет". сешташлисе. ТРЯБВА да не се оглеждаш, докато ходиш до магазина. а болния човек на изток след 20 години няма да е и туристическа дестинация
85
4
 
3
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 години
Киро рублата ще плаща ли в рубли или чака народа да го изрита?
84
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Питаш "Какво ще стане ако Русия победи в Украйна?" Ще е пирова победа. Украинците, които преди войната бяха разделени, се обединиха, вече всички украинци не искат да живеят под робството на русия. Дори путин да завземе голяма част от Украйна и наложи марионетно, проруско правителство, ще спечели ли сърцата и обичта на украинците? Няма как, след убийствата и разрушенията. Ще започне партизанска война, и ще продължи докато руснаците и поддръжниците им бъдат избите и изгонени, а русия ще фалира..
83
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Наше дело правое! Победа будет за нами!" - което е истина си е истина! НАТО и Фащ прекалиха и събудиха мечката и тя заигра в Украинския двор! Със силните и с лудите ТРЯБВА да се съобразяваш!
82
6
 
9
 
! Отговори
ФАКТИ.. преди 2 години
Първо-Русия спря газа на Украйна.. Второ-Русия обяви война на Украйна и взема територията й................. Вчера Русия спря газа на България /Полша....... Второ-Следва нахлуване на Ислямска държава Русия на Путин и Кадиров в България...... 100%.......
81
3
 
8
 
! Отговори
... преди 2 години
Вероятно въпросът се отнася към крайно десните политици,които под маската на национализма прокарват фашистки идеи.Национал социализмът е опората на авторитарното управление и това е средата в която израстват Льо Пен,Орбан Путин...и техния съидейник товарищ Копейкин...
80
10
 
27
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 2 години
Едва ли има нормален човек който да приеме действията на кремълският сатрап и диктатор ... путин ще се превърне в най отричаната фигура на 21 век. Както Хитлер беше отречен и баха забранени свастиките му, така и путин ще влезе в най-черната хроника на човешката история и ще бъде вечен срам за рассия или това което ще остане от нея ... Ленин, Сталин, путин това чудовищните лица на тази сибирска територия, дала на човечеството диктатори, сатрапи и убийци, подтисничество и мракобесие ... !!!
79
5
 
12
 
! Отговори
ИТпростН преди 2 години
Не е лошо да си русофил , но да си путинофил е тежка форма на шизофрения !!!
78
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Румен от Слатина Отдавна е ясно, че "десните" в Европа са леви. Понятието "десни" за социалистически фракции, като тази на Хитлер беше измислено от Еврейския антифашистки комитет на Интернационала, ръководен от Михоелс, преди Сталин да ги избие заради претенциите им към Крим. Точно те титулуваха хитлеризма - фашизъм, за да не се обърква простия руски мужик в социалистическата терминология. Те създадоха и македонизма с претенциите за държава на сефардите в Солун.