Ще спасят ли Русия новите "приятели" на Кремъл?

Турция, Индия, Китай - Русия трескаво търси с кого да замести Запада като търговски партньор
Обновена: 11 май 2023 11:26 | 29 яну 2023 21:00, Красимир Ангелов
371
Ще спасят ли Русия новите "приятели" на Кремъл?
Снимка: БГНЕС

Турция, Индия, Китай - Русия трескаво търси с кого да замести Запада като търговски партньор, но нейните нови "приятели" не са безкористни. Те не се колебаят да се пазарят, а позициите им се засилват все повече, пише в свой анализ DW.

Турция ги умее тези неща - тя не просто се позиционира като посредник в конфликта между Русия и Украйна, но и се възползва от възможностите, които войната ѝ предоставя, пише германският "Ди Велт". Така например Анкара е настояла пред "Газпром" за над 25 процента отстъпка в цената за енергийните доставки през 2023-а година, както и за част от миналогодишните, съобщава агенция "Блумбърг".

Още по темата
Но Турция не е единствената страна, която е в толкова силна преговорна позиция спрямо Москва - Китай и Индия също се възползват от тектоничните промени в руската икономика и все по-често диктуват условия и цени на Москва.

Удвояване на търговията между Турция и Русия

Заради ограничаването на енергийния износ за Западна Европа, Турция се превърна в най-големия потребител на руски газ. Той покрива 45 процента от вътрешното ѝ потребление. Обемите на стокообмена между Русия и Турция се удвоиха и Москва се превърна в най-големия търговски партньор на Турция, измествайки Германия.

Анкара, от своя страна, вече е третият най-голям вносител в Русия след Китай и Беларус. Не всички стоки, които официално влизат оттам обаче са турски - част от тях са от Европа или от САЩ и официално не могат да бъдат внасяни заради санкциите.

В анализ за огромната промяна в икономическите позиции на Русия американското списание "Foreign Policy" посочва, че през 2021-а година 83 процента от руския газ са отивали за европейските страни. А общият износ на петрол и газ е носил около половината от приходите в хазната. С приближаването на годишнината от инвазията на Путин обаче става очевидно, че Русия окончателно е загубила някогашната си икономическа мощ, коментира изданието.

Европа не може да бъде заменена толкова лесно

Путин не разполага с лостове и не може да замени Европа като търговски партньор, пише "Foreign Policy": "Той открива по трудния начин, че за потребителите е много по-лесно да заменят ненадеждните доставчици на суровини, отколкото за доставчиците да намерят нови пазари".

Предишните руски годишни приходи от 150-те милиарда кубически метра газ по тръбопроводи за Европа са заменени от едва 16 милиарда за Китай, както и от дребни печалби от продажби на втечнен природен газ на световния пазар, пише още изданието. Китай не разполага с достатъчен капацитет на тръбите, за да поеме повече количества за още поне десетилетие, а и предпочита местни и диверсифицирани източници на енергия.

Изданието обръща внимание и на още един важен външнополитически аспект: Кремъл не е в състояние да накара Саудитска Арабия да намали сериозно производствените квоти на ОПЕК+, както тя направи през октомври миналата година. Причината е, че Вашингтон е замразил изпълнението на важни за Рияд оръжейни и технологични сделки.

"Едностранна зависимост от няколко държави"

"Ако между Русия и традиционно най-важния ѝ търговски партньор - Европа - винаги е съществувала взаимна зависимост, то сега страната изпада в едностранна зависимост от няколко държави", коментира пред "Ди Велт" Михаил Крутичин от консултантската компания "РусЕнерджи".

През първите десет месеца на 2022-а година стокообменът между Русия и Китай е достигнал рекордните 153,9 милиарда долара - увеличение с една трета. Пекин може да замести много, но не е толкова водещ в технологическо отношение, колкото е Западът, коментира по този повод Александър Широв, директор на Института за икономически прогнози към Московската академия на науките.

Преди войната на Китай се е падала около една четвърт от руския внос, докато сега този дял трябва да е "много повече от една трета, може би 40 процента", смята Ика Корхонен, директор на Института за икономиките в преход към Финландската централна банка. Според него това означава, че никоя страна не е толкова зависима от вноса си от Китай, колкото Русия. Единственото изключение вероятно е Северна Корея.

Още по-силни позиции за новите "приятели" на Кремъл

Индия също купува все повече нефт и газ от Русия - включително заради недоволството си, че западните санкции не са отчели развиващите се страни и са повишили цените на енергията, пише "Ди Велт". В крайна сметка покупките на руски петрол от Ню Делхи са надхвърлили един милион барела дневно или около 10 на сто от руската енергийна суровина. Така Москва е успяла да измести Ирак и Саудитска Арабия на индийския пазар.

Но откакто в началото на декември Европейският съюз наложи ембарго върху износа на руски петрол по море и ценови таван, исканията за отстъпки от новите партньорите на Москва стават все по-настоятелни. А от пети февруари влиза в сила и още една мярка на Запада - забрана върху износа на руски петролни продукти. Тя ще засили още повече позициите за преговори по цените на Китай, Индия и Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


371
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
193
12
 
26
 
! Отговори
Подаръчно пликче преди 1 година
Ми Русия започна война,как цените ще се задържат. Да се оттегли от чуждите земи и цените ще се нормализират. Не даваха дори и зърното да се изнася от Украйна. Жандарм на света, изнудвач и убиец. Стотици години руснак ще значи отврат.
192
15
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези засилващи се позиции на Турция, Китай, Индия...нали се сещате, че работят срещу интересите на ЕС? Така, че не знам каква е тази радост на DW и тукашните клакьори, но ЕС ще е все по-зависима и с все по-малко конкурентно способна!
191
26
 
16
 
! Отговори
Политолог преди 1 година
Не знам за Русия но ЕС си прави сепуко.
190
18
 
29
 
! Отговори
Щерев преди 1 година
Само Навални може да спаси Русия...И пак 100г Русия ще плаща репарации на Украйна.
189
18
 
14
 
! Отговори
ПЕШО преди 1 година
Щом Русия не е толкова важна защо всички стоки и услуги се вдигнаха след нейната инвазия? Ми то нищо не зависи от Русия.
188
7
 
15
 
! Отговори
Петров преди 1 година
България ще я спасят ли новите и "приятели'?
187
5
 
25
 
! Отговори
Коко преди 1 година
"Той открива по трудния начин, че за потребителите е много по-лесно да заменят ненадеждните доставчици на суровини, отколкото за доставчиците да намерят нови пазари".Накрая ще открие Хага или ще повтори края на Хитлер в бункера...
186
5
 
19
 
! Отговори
Анализатор преди 1 година
Ще видят най накрая Руснаците как се пазарят Другите за техният Газ и Петрол,а не като Западните Държави на Пазарен Принцип.При тия няма пазарен принцип .
185
35
 
24
 
! Отговори
абе преди 1 година
вий русия не я мислете! тя е велика страна и ще се оправи, ами ние? сега изпросихме още една година руски петрол, ами после? всичко хвръква нагоре, пак ли ще просим, и кой ще ни даде?
184
6
 
23
 
! Отговори
бункерния плъх преди 1 година
някой виждал ли го е скоро?
183
13
 
31
 
! Отговори
Комуновирус преди 1 година
Русия никой вече не може да спаси. Ще върне не само Донбас и Запорожието,но и Крим. А като върне Крим ще питат пак нашия президент "А сега Крим на кого е?".
182
5
 
33
 
! Отговори
Fool преди 1 година
До Големия памперс, нека да ти обясня. Една нежелана стока е евтина. Така работи пазарната икономика. Китай и Индия клатят Иран по същата схема от няколко години. Фактите са, че и двете икономики са по-големи от руската. Руснаците трябва да си продават газа и нефта, а само тези три страни имат големината на икономиката, за да го искат. Те са в силна позиция за искат цени, а не Москва. Статията е реалността на пазара, колкото и да не ви се иска, всеки си гледа интереса.
181
26
 
20
 
! Отговори
ПОЛКОВНИК преди 1 година
Приятели или не целта им е една и тя е да размаже Англосаксонската хегемония. Цел повече от достатъчна за да ги обедини !
180
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тази прекрасна статия ни показва колко много спечели Европа от гламавите си решения и колко много загуби изтока. Даже успя да смачка цената на енергоносителите като спря редица производства. Ашколсун - машала.
179
19
 
18
 
! Отговори
Големия памперс преди 1 година
По-голяма ****ня не бях чел! В света има недостиг на енергоизточници. Това особено се усеща от страните с мощни икономики. Дори и към момента да се налага руснаците да договарят по-ниски цени заради войната и преориентирането им на изток, то надали ще е така в близкото бъдеще, доколкото с хубавото лесно се свиква. Нещата ще си дойдат на мястото, когато Руските енергоносители се настанят трайно в споменатите икономики и те вече не могат без тях. Въпросът е, какво правим ние?
178
34
 
13
 
! Отговори
Who Cares преди 1 година
До БожееееНе съм забелязал руснаците да налагат на когото и да било как да живее. Геноцида го правят украинците откакто станаха независими и до момента - справка съобщенията за бомбардирана от украинците болница в Донбас днес.
177
20
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Рашки, зажаднели ли сте за българското хуе? Елате да си го получите, хехее.
176
13
 
7
 
! Отговори
Who Cares преди 1 година
И как решихте, че Русия се нуждае от спасители?
175
11
 
12
 
! Отговори
Божееее преди 1 година
а имал ядрени...от ссср,ами превантивни и го спрете...превърнете клоаката която управлява в черна дупка хора,не ме е страх от ракетите му,страх ме е от робството,от това че му позволявате да отнема Свободата на хора...да ...ударете здраво клоаката му...или сте страхливи найвници!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
174
11
 
15
 
! Отговори
Божееее преди 1 година
нима Бог не ни е дал животите като Свободни?къде в Библията,Корани или в която и да е...пише,че руснаците ще ни налагат как да живеем?и ако ли не могат да убиват мирни жени и деца в Украйна?това е геноцид...това са престъпления,Свободният Свят без страх и с чиста съвест трябва да спре престъпника пУтин...или ще родите чудовище ако мине през Украйна...спрете го със всички средства...чудовищата се хранят със страховете на хората...!!!