Да, тя все пак се върти! Но Галилей не го е казал

За авторството и изопачаването на крилати фрази
Обновена: 20 ное 2011 11:52 | 20 ное 2011 11:52,
78
Да, тя все пак се върти! Но Галилей не го е казал
Статуя на Галилей пред галерията Уфици във Флоренция. Снимка: Reuters

На всеки поне веднъж се е случвало да блесне с нечия мисъл и смутено да се оправдае: "Не мога да си спомня кой я е казал..." или да цитира някой поет, без да спомене неговото име – "както казва поетът...". Или да приписва всяка "велика" мисъл на Наполеон, пише Комсомолская правда.

"А зад всяка дума или изказване стои напълно определен човек – философ, поет, исторически деец или конкретен източник, например Библията – обяснява авторът на руския "Енциклопедичен речник на крилатите думи и изрази" Вадим Серов. – Това и отличава собствените крилати думи от такива устойчиви фразеологични единици, които имат анонимен или фолклорен произход. Но съгласете се, много е интересно да получите точни отговори на следните въпроси: Кой го е казал? Кога? По какъв повод? И да разберете какво е имал предвид авторът. И тук са възможни интересни открития. Не случайно навремето известният американски писател-сатирик Амброз Бирс се е пошегувал: "Цитатът е невярно повторение на чуждите думи".

И така, ето какви митове за "крилати фрази" е развенчал Вадим Серов.

Във виното е истината (лат. "In vino veritas")

Тази фраза като правило се възприема буквално, тоест, че истината е именно там – на дъното на чашата. Но смисълът на тази фраза е различен. Нейният автор – римският писател-ерудит Плиний Стари (Plinius maior), живял в 1 век от нашата ера, в своята работа "Естествена история" (XIV, 141) я е използвал със значение, че под въздействието на алкохола хората се разкрепостяват и говорят това, което мислят, във връзка с което смисълът на фразата следва да се разбира в значението "Каквото му е на трезвения на ума, това му е на пияния на езика". В редица случаи дадената фраза се възпроизвежда и с продължението: "In vino veritas, in aqua sanitas" – "Истината е във виното, здравето е във водата".

Който нож вади, от нож умира

Тази фраза на съветския писател Пьотър Павленко (1899–1951 г.), сценарист на филма "Александър Невски", е сложена в устата на княз Невски. В действителност обаче тази фраза е евангелска. В оригинал звучи така: "Вдигащите меч от меч умират" (на български е известна като "Който вади нож, от нож умира"). Освен това в действителните източници на биографията на Александър Невски такива думи няма.

И все пак тя се върти!

Прието е да се смята, че подписвайки отказа от своето "еретично учение" и изслушвайки на колене присъдата на инквизицията за доживотен затвор, Галилей се изправя на крака в църквата Santa Maria sopra Minerva, тропва с крак и произнася тази знаменита фраза. Колкото и да е красива легендата, колкото и мъжки да се е държал Галилей, той не е произнасял тези думи (според Бертран Ръсел "произнесъл я е не Галилей, а целият свят"). За първи път историята за знаменитата фраза е била разказана едва пет години след смъртта на Галилей.

Вероятно тя е възникнала благодарение на знаменития художник Мурильо, на когото след смъртта на Галилей е бил поръчан негов портрет. Поръчката е изпълнена от един от учениците на Мурильо през 1646 г. И чак след 250 години изкуствоведите установяват, че широката рамка изкусно скрива "еретичната" част на картината, на която се виждат астрономически ескизи, показващи въртенето на Земята около Слънцето и знаменитите думи: "Eppus si muove!". Тук вероятно се крият и корените на легендата.

Религията е опиум за народа

Който си мисли, че автор на тази фраза е Маркс, греши. Неин автор се явява немският писател Новалис (1772–1801 г.). Но и това не е всичко. В увода към работата "Критика на Хегеловата философия на правото" Маркс пише: "Религията е въздишка на угнетената твар, сърце на безсърдечния свят... Религията е опиум за народа". Тоест, от една страна, пред нас е неточен цитат, но освен това и общият смисъл се възприема невярно.

Още по темата
Първоначално се има предвид, че религията не е отрова (опиумът в тези времена не е бил смятан за наркотик, напротив – смятал се е за доста популярно обезболяващо, затова се е продавал в аптеките дори без рецепта), а отдушник, терапия, способна да облекчи страданията. Знаменитият лозунг: "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!" също не е нито на Маркс, нито на Ленин, а на германския революционер Карл Шапер (1812–1870).

Роденият да пълзи не може да лети

Не, автор не е Максим Горки. Тя, разбира се, се съдържа в "Песен за сокола", но първенството не принадлежи на него. Значително по-рано се среща в баснята на Иван Хемницер (1745–1784) "Селянинът и кравата". Баснята разказва за селянин, който оседлава крава, която "...падна под ездача... не е чудно: не се научи кравата да скача... И затова трябва да се знае: който родил се е да пълзи, той не може да лети".

Който не работи, не трябва да яде

Тази фраза не е измислена от болшевиките. Те просто най-много са я повтаряли, затова и авторството се приписва именно на тях. Но трябва да се отбележи, че тя влиза във Второто послание на апостол Павел към солунците: "Ако не иска някой да работи, той нито да яде".

Държавата – това съм аз

Приписва се на знаменития френски крал Луи XIV. Кралят Слънце бил произнесъл тази фраза през 1655 г. на заседание на парламента. Но това не отговаря на истината – от публикувания протокол от споменатото заседание на парламента е видно, че кралят не е казал нищо такова. Някои изследователи предполагат, че за първи път я казва английската кралица Елизабет I (1558–1603).

Здрав дух в здраво тяло

Тази фраза, толкова позната от детството, е една от най-ярките в серията "дърворезба на текста". Римският сатирик Ювенал, на когото всъщност тя принадлежи, е вложил в нея точно обратния смисъл. В своята 7-а сатира той пише, че "трябва да молим боговете за това духът ни да бъде здрав в здраво тяло...", въз основа на което е създадена известната римска пословица "Mens sana in соrроrе sano – avis rаrа" – "Здрав дух в здраво тяло – рядък късмет".

Целта оправдава средствата

Този девиз се приписва на йезуитите. Но в действителност знаменитият йезуит Ескобар-и-Мендоса е казал буквално следното: "Целта съобщава специфичната ценност на деянието и в зависимост от добрите или лошите цели деянията се делят на добри или лоши", което не е същото. Самите йезуити официално не са подкрепяли възгледите на Ескобар. Дадената фраза е приписана на йезуитите от Блез Паскал в "Писма до един провинциалист", но самата мисъл е изказана по-рано, например: "На когото е разрешена целта, са му позволени и средствата" (Херман Бузенбаум, "Основи на моралното богословие"). Между по-рано известните принадлежи тази на Овидий, при когото тя звучи така: "Exitus acta probat" ("Резултатът оправдава действието").

Колкото до известен девиз на йезуитите, за такъв следва да се признае "Ad majoren Dei gloriam" ("Към неповяхващата слава Божия" или "За все по-голяма слава на Бога"), известен като абревиатурата AMDG.

Няма човек – няма проблем

Традиционно се приписва на Йосиф Сталин. Но истинският автор на крилатата фраза е Анатолий Рибаков (1911–1998), който я използва в романа "Децата на Арбат" (1987). В това произведение Сталин я произнася във връзка с разстрела на военни в Царицин през 1918 г.: "Смъртта решава всички проблеми. Няма човек, няма и проблем". Впоследствие в своя "Роман-спомен" (1997) Рибаков пише, че самият той "може би от някого е чул, а може би сам е измислил" тази фраза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
от честен човек , политик не става
61
2
 
7
 
! Отговори
ezop преди 12 години
akademi4nia savet re6i stoi4kov da polu4i titlata akademik za6toto na boiko mu lipsvalo umen 4ovek v pravitelstvoto. da ni e 4astito.
60
1
 
22
 
! Отговори
2 преди 12 години
bitium - bitum, ebanium - ebanumизвестна е, римска е, но вероятно идва от варварите...
59
5
 
26
 
! Отговори
o sancta simplicitas преди 12 години
Какво е бъдещето? Бъдещето е резервни части за човека -Б.Борисов премиер на България и верен последовател на Живков."Ако бъде закрит Институтът по метеорология на БАН, ще вземаме прогнозата за времето от CNN"С. Дянков селянче от Ловеч по ирония на съдбата изпълняващ длъжноста министър на финансиите на България.
58
0
 
41
 
! Отговори
88 преди 12 години
"*** трандафор не става!"- един известен доктор хонорис каузаСъщия, когато пристигнал за първи път в Испания през 1988г., хората го посрещнали с "Буенос диас!", бъдещия доктор хонорис кауза бодро отвърнал "Буенос айрес!", с което хвърлил в смут посрещачите си.Доктори-к'во да ги прайш!
57
5
 
23
 
! Отговори
Gogo преди 12 години
Какъв Галилей, те хората преди 5000 години са знаели, че земята се върти. Това, че църквата промива мозъци от около 2011 години насам, що не го казвате. Аз имам един любим цитат - " Новият завет е само PR"
56
2
 
12
 
! Отговори
до 57 преди 12 години
Има филм на Нешнъл Джиографик за това, как украинците отначало посрещнали немците като освободители, след което хитлеристките войски са разстреляли за кратко време милион и половина украинци. Заравяли ги в недълбоки ями, някои били полуживи и от там дни наред се носели стонове, но никой не смеел да се доближи, защото имало охрана с автомати.
55
0
 
8
 
! Отговори
КК преди 12 години
Във facebook от време на време се намира някой да пусне един есеистичен текст, озаглавен "Парадоксът на нашето време". Копирайки го от другаде, хората уверено твърдят, че текстът бил написан от Джордж Карлин след смъртта на съпругата му. Гледал съм негови изпълнения и ми се стори абсурдно и непривично за стила му да публикува толкова сантиментален текст. Справка в нета показа, че на сайта си той е написал какво е отношението му към този текст: "One of the more embarrassing items making the internet/e-mail rounds is a sappy load of shit called "The Paradox of Our Time." The main problem I have with it is that as true as some of the expressed sentiments may be, who really gives a shit? Certainly not me."Или както е казал Ейбрахам Линкълн "Don't believe every quote you read on the Internet" :)
54
11
 
8
 
! Отговори
53 преди 12 години
Да бе,Гьоринг е съсипал украинците,а Голодомор няма...Учудвам се колко промити мозъци могат да съществуват.
53
1
 
23
 
! Отговори
Бг доктор хонорис преди 12 години
Самтаймз уин, самтаймз люн!
52
11
 
7
 
! Отговори
Arven преди 12 години
По-голяма измишльотина няма накъде. Тоя дето я написал тая книга да вземе да си гръмне една съчма в главата. Той ще ми каже на мен как да възприемам фраза и какво да си мисля. Ми аз например от край време ги тълкувам по начина, който той току що открил ...егати развенчаните митове!
51
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Често се счита за несправедливо, че хората, които имат слама по главата си притежават и пари като купа сено. - Герхард Уленбрук, имунобиолог
50
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Не Дянков е казал а Hermann Goering : Не може да храним непотребни гърла, тези които могат да работят ще работят за райха останалите ще умрат,тези които работят ще дадат всичко от себе си докато и те умрат. Когато е отишъл в Украйна.Goering прилага политиката на заробването на украйна и методичното изтребване на населението
49
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"- Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари."Другарят Тодор Живков, генерален секретар на ЦК на БКП идеолог и духовен инициатор на някои съвременни политически тенденции в Бг.
48
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"- Милицията принадлежи на народа и народът принадлежи на милицията."Другарят Тодор Живков, генерален секретар на ЦК на БКП идеолог и духовен инициатор на някои съвременни политически тенденции в Бг.
47
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"- Добър журналист е тоя, който пише не това, което се говори, а това, което трябва."Другарят Тодор Живков, генерален секретар на ЦК на БКП идеолог и духовен инициатор на някои съвременни политически тенденции в Бг.
46
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Преди 9-ти септември, другари, ние бяхме на ръба на пропастта. А после направихме решителна крачка напред."Другарят Тодор Живков, генерален секретар на ЦК на БКП идеолог и духовен инициатор на някои съвременни политически тенденции в Бг.
45
0
 
2
 
! Отговори
стефко преди 12 години
ясно, но японците не са си го измислили сами това, все отнякъде са го видели :) аз й преди да знам кво значи абревиатурата asics си мислех, че изразът е с anima, а не с mens. иначе да, смисълът е еднакъв.
44
3
 
23
 
! Отговори
ivan преди 12 години
"Айнтзу Двайнтзу Драйтзу дрън!!!" - неизвестен български мислител.
43
0
 
5
 
! Отговори
BAYCO преди 12 години
до Стефко 39грешката идва от спортната фирма asics - тя е абревиатура на това което казваш...иначе смисълът е еднакъв