Да, тя все пак се върти! Но Галилей не го е казал

За авторството и изопачаването на крилати фрази
Обновена: 20 ное 2011 11:52 | 20 ное 2011 11:52,
78
Да, тя все пак се върти! Но Галилей не го е казал
Статуя на Галилей пред галерията Уфици във Флоренция. Снимка: Reuters

На всеки поне веднъж се е случвало да блесне с нечия мисъл и смутено да се оправдае: "Не мога да си спомня кой я е казал..." или да цитира някой поет, без да спомене неговото име – "както казва поетът...". Или да приписва всяка "велика" мисъл на Наполеон, пише Комсомолская правда.

"А зад всяка дума или изказване стои напълно определен човек – философ, поет, исторически деец или конкретен източник, например Библията – обяснява авторът на руския "Енциклопедичен речник на крилатите думи и изрази" Вадим Серов. – Това и отличава собствените крилати думи от такива устойчиви фразеологични единици, които имат анонимен или фолклорен произход. Но съгласете се, много е интересно да получите точни отговори на следните въпроси: Кой го е казал? Кога? По какъв повод? И да разберете какво е имал предвид авторът. И тук са възможни интересни открития. Не случайно навремето известният американски писател-сатирик Амброз Бирс се е пошегувал: "Цитатът е невярно повторение на чуждите думи".

И така, ето какви митове за "крилати фрази" е развенчал Вадим Серов.

Във виното е истината (лат. "In vino veritas")

Тази фраза като правило се възприема буквално, тоест, че истината е именно там – на дъното на чашата. Но смисълът на тази фраза е различен. Нейният автор – римският писател-ерудит Плиний Стари (Plinius maior), живял в 1 век от нашата ера, в своята работа "Естествена история" (XIV, 141) я е използвал със значение, че под въздействието на алкохола хората се разкрепостяват и говорят това, което мислят, във връзка с което смисълът на фразата следва да се разбира в значението "Каквото му е на трезвения на ума, това му е на пияния на езика". В редица случаи дадената фраза се възпроизвежда и с продължението: "In vino veritas, in aqua sanitas" – "Истината е във виното, здравето е във водата".

Който нож вади, от нож умира

Тази фраза на съветския писател Пьотър Павленко (1899–1951 г.), сценарист на филма "Александър Невски", е сложена в устата на княз Невски. В действителност обаче тази фраза е евангелска. В оригинал звучи така: "Вдигащите меч от меч умират" (на български е известна като "Който вади нож, от нож умира"). Освен това в действителните източници на биографията на Александър Невски такива думи няма.

И все пак тя се върти!

Прието е да се смята, че подписвайки отказа от своето "еретично учение" и изслушвайки на колене присъдата на инквизицията за доживотен затвор, Галилей се изправя на крака в църквата Santa Maria sopra Minerva, тропва с крак и произнася тази знаменита фраза. Колкото и да е красива легендата, колкото и мъжки да се е държал Галилей, той не е произнасял тези думи (според Бертран Ръсел "произнесъл я е не Галилей, а целият свят"). За първи път историята за знаменитата фраза е била разказана едва пет години след смъртта на Галилей.

Вероятно тя е възникнала благодарение на знаменития художник Мурильо, на когото след смъртта на Галилей е бил поръчан негов портрет. Поръчката е изпълнена от един от учениците на Мурильо през 1646 г. И чак след 250 години изкуствоведите установяват, че широката рамка изкусно скрива "еретичната" част на картината, на която се виждат астрономически ескизи, показващи въртенето на Земята около Слънцето и знаменитите думи: "Eppus si muove!". Тук вероятно се крият и корените на легендата.

Религията е опиум за народа

Който си мисли, че автор на тази фраза е Маркс, греши. Неин автор се явява немският писател Новалис (1772–1801 г.). Но и това не е всичко. В увода към работата "Критика на Хегеловата философия на правото" Маркс пише: "Религията е въздишка на угнетената твар, сърце на безсърдечния свят... Религията е опиум за народа". Тоест, от една страна, пред нас е неточен цитат, но освен това и общият смисъл се възприема невярно.

Още по темата
Първоначално се има предвид, че религията не е отрова (опиумът в тези времена не е бил смятан за наркотик, напротив – смятал се е за доста популярно обезболяващо, затова се е продавал в аптеките дори без рецепта), а отдушник, терапия, способна да облекчи страданията. Знаменитият лозунг: "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!" също не е нито на Маркс, нито на Ленин, а на германския революционер Карл Шапер (1812–1870).

Роденият да пълзи не може да лети

Не, автор не е Максим Горки. Тя, разбира се, се съдържа в "Песен за сокола", но първенството не принадлежи на него. Значително по-рано се среща в баснята на Иван Хемницер (1745–1784) "Селянинът и кравата". Баснята разказва за селянин, който оседлава крава, която "...падна под ездача... не е чудно: не се научи кравата да скача... И затова трябва да се знае: който родил се е да пълзи, той не може да лети".

Който не работи, не трябва да яде

Тази фраза не е измислена от болшевиките. Те просто най-много са я повтаряли, затова и авторството се приписва именно на тях. Но трябва да се отбележи, че тя влиза във Второто послание на апостол Павел към солунците: "Ако не иска някой да работи, той нито да яде".

Държавата – това съм аз

Приписва се на знаменития френски крал Луи XIV. Кралят Слънце бил произнесъл тази фраза през 1655 г. на заседание на парламента. Но това не отговаря на истината – от публикувания протокол от споменатото заседание на парламента е видно, че кралят не е казал нищо такова. Някои изследователи предполагат, че за първи път я казва английската кралица Елизабет I (1558–1603).

Здрав дух в здраво тяло

Тази фраза, толкова позната от детството, е една от най-ярките в серията "дърворезба на текста". Римският сатирик Ювенал, на когото всъщност тя принадлежи, е вложил в нея точно обратния смисъл. В своята 7-а сатира той пише, че "трябва да молим боговете за това духът ни да бъде здрав в здраво тяло...", въз основа на което е създадена известната римска пословица "Mens sana in соrроrе sano – avis rаrа" – "Здрав дух в здраво тяло – рядък късмет".

Целта оправдава средствата

Този девиз се приписва на йезуитите. Но в действителност знаменитият йезуит Ескобар-и-Мендоса е казал буквално следното: "Целта съобщава специфичната ценност на деянието и в зависимост от добрите или лошите цели деянията се делят на добри или лоши", което не е същото. Самите йезуити официално не са подкрепяли възгледите на Ескобар. Дадената фраза е приписана на йезуитите от Блез Паскал в "Писма до един провинциалист", но самата мисъл е изказана по-рано, например: "На когото е разрешена целта, са му позволени и средствата" (Херман Бузенбаум, "Основи на моралното богословие"). Между по-рано известните принадлежи тази на Овидий, при когото тя звучи така: "Exitus acta probat" ("Резултатът оправдава действието").

Колкото до известен девиз на йезуитите, за такъв следва да се признае "Ad majoren Dei gloriam" ("Към неповяхващата слава Божия" или "За все по-голяма слава на Бога"), известен като абревиатурата AMDG.

Няма човек – няма проблем

Традиционно се приписва на Йосиф Сталин. Но истинският автор на крилатата фраза е Анатолий Рибаков (1911–1998), който я използва в романа "Децата на Арбат" (1987). В това произведение Сталин я произнася във връзка с разстрела на военни в Царицин през 1918 г.: "Смъртта решава всички проблеми. Няма човек, няма и проблем". Впоследствие в своя "Роман-спомен" (1997) Рибаков пише, че самият той "може би от някого е чул, а може би сам е измислил" тази фраза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
12
 
! Отговори
до 20 преди 12 години
Благодаря. Точно така трябва да е. "Човек се учи докато е жив". Това пък кой ли го е измислил? Е, аз за моят въпрос и твоят отговор си мислех, но си е по темата. Приятен ден.
21
0
 
27
 
! Отговори
Фраза преди 12 години
"Само да изтрезнея как ще се напия"!Бай Перо - квартален пияница
20
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Върти ми се главата от ракията снощи.
19
0
 
15
 
! Отговори
до 19 преди 12 години
Компютърът ти си е наред, ти се бъркаш. В случая правилното е невЯрно, но ако говорим за много неща, то те са невЕрни. Същото като голЯм - голЕми и т.н.
18
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
SPA - идва от "санитас пер аква" - здраве чрез вода. Римляните са били "луди" по къпането. Дори който не е умеел да плува са го смятали за инвалид. Правилно е написано в статията. Толкова модерните напоследък SPA центрове са били обичайни в римските градове и наверно поговорката е много древна.п.п.Абе, защо компа ми подчерта думата "наверно" /ето пак/ като сгрешена? "НавЯрно" ли трябва да се пише? Моят компютър не е чувал за променливо "я" :))). Или аз греша? Има ли граматици?
17
5
 
28
 
! Отговори
Щпайдела преди 12 години
фразата Господ е българин, неправилно се приписва на Николай Колев Мичмана. Всъщност пръв я произнася помощник-коментатора Петър Василев на 17 ноември 1993 година
16
0
 
27
 
! Отговори
Румениге преди 12 години
Айнцу, цвайцу, драйцу - дрън - Христо Стоичков - всъщност, фразата за първи път я споменава Йордан Лечков по време на пиянски запой между националите и техните жени-компаньонки след мача с Нигерия 0:3 в Далъс, Тексас
15
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"На руски източници не вярвам.Едно време беше издаден един пасквил на откритията,в който се твърдеше,че едва ли не те са открили всичко."Вярно! От Дискавъри знаем, че всичко е открито от американците! В краен случай от англичани и германци.
14
0
 
26
 
! Отговори
Луци преди 12 години
"Който ме уважава - уважава. Който не ме уважава - да духа супата!" Л. Пенев - фразата "Духай супата" неправилно се приписва на знаменитият футболист и треньор Любослав Пенев. Нея я е произнесла още баба Вуна, докато е готвила любимата си боб чорба през 796 година.
13
13
 
5
 
! Отговори
Иванчо преди 12 години
На руски източници не вярвам.Едно време беше издаден един пасквил на откритията,в който се твърдеше,че едва ли не те са открили всичко.Е,за топлата вода,колелото и Адам и ***(това по разбираеми причини) май нямаше данни.
12
2
 
16
 
! Отговори
8 преди 12 години
Каква е връзката на така "популярният" ти коментар точно с тази статия? Апропо, най-крилати са фразите измислени от Народната мъдрост. Крилати и непреходни. Няма начин да бъдат оспорени.
11
2
 
10
 
! Отговори
Бойко Борисов преди 12 години
Държавата това съм азПриписва се на знаменития френски крал Луи XIV. Кралят Слънце бил произнесъл тази фраза през 1655 г. на заседание на парламента. Но това не отговаря на истината!!!!!
10
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Сталин е казал нещо подобно, но смисълът е бил друг:По време войната с Германия Сталин наредил на шефа на нефтената промишленост Байбаков да разкрие нови нефтени кладенци за да се осигури армията с гориво. Байбаков заявил, че това е невъзможно да стане в поставените срокове. Отговорът на Сталин бил:"Ако има нефт, ще го има и Байбаков. Ако няма нефт, няма да го има и Байбаков."И съвсем скоро след това били разкрити нови нефтени кладенци в Татария и Башкирия.
9
0
 
32
 
! Отговори
пешо преди 12 години
И все пак тя се върти! откритието е направено от първия откривател на твърдия алкохол, след съответното напиване!
8
13
 
56
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Роденият да бъде пожарникар, не може да бъде политик! ББ
7
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ще ми бъде много интересно да прочета цялата книга. А тази статия е образец на журналистиката. Благодаря за удоволствието да я прочета!
6
3
 
9
 
! Отговори
комисар Молдован преди 12 години
аз доколкото знам фразата е ЗА ЖЕНАТА НА ВЕСКО ПОТНОТО...ДОКТОРА ХОНОРИС ГО Е КАЗАЛ!
5
2
 
20
 
! Отговори
??? преди 12 години
Из целия Шоплук, от стари времена се употребява изразът "Трезв го мисли, пиян го каже" - в смисъл, че когато си е пийнал, човек се отпуска и казва неща, които в трезво състояние само си ги е мислил. Дали пък това не е следа от римската сентенция и да е запомнена от народа още по времето, когато римляните са колонизирали нашите земи?Или пък това си е било пословичен израз в древния свят, но този израз е достигнал до нас чрез случайно оцелелият труд "Естествена история" на Плиний Стари?
4
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
А не е ли?
3
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Да, тя все пак се върти! Но Галилей не го е казал"Сигурно го е казал някой македонец! Ха ха!