"Sleeping Dogs" - на кръстопътя между щастието и трагедията

Филм с български продуцент номиниран за Британските филмови награди
5 мар 2014 17:18, Петя Славова
2
"Sleeping Dogs" - на кръстопътя между щастието и трагедията
Кадър от „Sleeping Dogs”. Снимка: София Филм Фест

През 2010 г. творческата страст към разказването на истории и желанието да направят крачка или по-точно акробатичен скок към игралното кино събира четиримата студенти - Яна Георгиева (продуцент), Флорис Рамекерс (режисьор и сценарист), Саймън Кларк (съсценарист) и Речъл Хейс (редактор). Резултатът е „Sleeping Dogs” – повече от успешен кинодебют, създаден с приятелство, единомислие и позитивизъм.

Действието във филма, който може да видим на София Филм Фест, се развива в Лондон. Историята на Ив е само една от милионите на кръстопътя между щастието и трагедията. Животът, който привидно изглежда прекрасен, в миг се оказва суров и безпощаден, но не и безнадежден. Mиналo e повече от година, откакто годеникът на Ив Томи е в тежко състояние след жестоко нападение в лондонска кръчма. Всекидневието на Ив се състои от непрекъснати грижи за него и опити да свърже двата края.

Положението на Томи изглежда безнадеждно, но не и за Ив, която има една последна надежда – радикално ново лечение, което може да доведе до възстановяване. Проблемът обаче са парите. След като законните възможности са изчерпани, Ив се обръща за помощ към приятелите на Томи, които не са ангели. Тя няма друг избор, но не подозира, че ровенето в тъмното минало на Томи ще разкрие лъжи, които ще се окажат предизвикателство за привързаността й.

„Sleeping Dogs” изследва разнообразни теми – от вярност и изкупление до предателство и лицемериe, коментира Флорис Рамекерс. - След като достигнах възраст, в която се сблъсках със суровата реалност на живота, исках да изследвам мрачните страни на човешката природа. Става дума за продиктуваните от първичните инстинкти мотиви, които създават, манипулират и в крайна сметка заслепяват и унищожават връзки. Изглежда, човешкото поведение е двулично и няма как да избягаш от това.”

След завладяващото представяне на Raindance Film Festival в Лондон, филмът получава номинация за 16-тите Британски филмови награди за независимо кино (BIFA). След това „Sleeping Dogs” бързо набира скорост и ще бъде показан в Западна Европа, България, дори и отвъд океана, като не престава да изненадва филмовата индустрия с невероятно ниския си бюджет и интереса на публиката към него. За да успее, екипът, начело с Яна Георгиева, разчита само на идеите, уменията и тръпката, която по думите й, е основният двигател.

Яна е родена в семейството на професионални фотографи, което обяснява страстта й към обектива от ранна детска възраст. Завършва училище за изобразително изкуство. Филмовата й страст я отвежда в най-добрите киноуниверситети в България, Италия и Великобритания. Яна има богат опит от работата в телевизията и разпространението на филми. Продуцент и режисьор е на няколко късометражни филма.

Флорис Рамекерс, който ще бъде сред гостите на СФФ, е израстнал в Маастрихт, Холандия. От дете е запленен от визуалния разказ. Започва работа като монтажист и стажант в холандски телевизионни компании. През 2006 г. е номиниран за награда на асоциацията „Promax BDA”. Работи по няколко документални филма, а режисьорският му дебют „Non Duality: Life As It Is” е част от официалната селекция на Документалния филмов фестивал в Лондон. Следват няколко късометражни истории, сред които и „Her Posterior Like“, който в продължение на два месеца се върти в Имперския военен музей. Игралният му дебют „Sleeping Dogs“ го изстрелва в орбитата на голямото кино.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
0
 
! Отговори
Алекс преди 10 години
Уфф, мислех че са правили филм по играта, и направо се изумих, че българско студио може да си го позволи. Разочарован от статията, все пак се надявам да не ги съдят за авторски права.
1
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"приятелство, единомислие и позитивизъм." - класическа рецепта за блудкав фестивален филм.