Сагата "сградна инсталация" – 30 лева за студени тръби в панелка!

Омбудсманът стигна до ВКС срещу събирането на такси за студените тръби
115

Снимка: Dnes.bg

30 лева за студени тръби в панелна гарсониера, 15 лева всеки месец без да има въобще тръби на "Топлофикация" в ателие в нов блок. Такава е действителността в европейската столица София. А и няма софиянец, който да има каквото и да било вземане даване с "Топлофикация", която плати луксозното джакузи и скъпите почивки на екзотични дестинации на бившия си шеф Вальо Топлото, който да е доволен от отношенията си с монополиста.

"Пак гигантска сметка, откъде идва тия пари, аман от тия мошеници, до гуша ми дойде", това се върти в главата на всеки потребител на ТЕЦ-София като отвори плика с фактурата си, всеки месец.

Още по темата

Въпреки това протестът днес пред Съдебната палата, насрочен точно заради проблемите на потребителите на столичното топло, се оказа доста рехав.

Нямаше и двадесет души, които да застанат пред сградата и така да покажат, че искат да има справедливост и който се е отказал от услугите на Топлофикация, не трябва да плаща такса сградна инсталация.

Една от тези, които дойдоха беше Надежда Недялкова. Тя е категорична, че трябва да се спази закона за Защита на потребителите и регламентите на ЕК и който се е развел с Топлофикация, да не плаща повече никакви такси на монополита.

"Нямам парно и топла вода, плащам сградна инсталация от 11 лева всеки месец за студени тръби", оплака се тя пред Dnes.bg.

Още през 2014 г. беше приета европейска директива, според която "потребител има право да откаже да плати в случай на непоръчана доставка на стоки, вода, газ, електрическа енергия, централно отопление или цифрово съдържание или предоставяне на услуга".

Оказа се обаче че тя не е трансформирана в нашия Закон за енергетиката, така че накрая омбудсманът Мая Манолова се обърна към Върховния касационен съд.

По време на заседанието на ВКС днес тя ще пледира в полза на гражданите, че таксата "сградна инсталация" е незаконна. По думите й, ако делото бъде загубено, институцията на омбудсмана е готова с промени в Закона за енергетиката, които да направят плащането й по-справедливо.

ВКС ще се произнесе, тъй като два закона - за енергетиката и за защита на потребителите, си противоречат задължително ли е да плащаме дори и да си махнем радиаторите.

Искането на омбудсмана Мая Манолова е да се уеднакви практиката на съдилищата за такса "сградна инсталация", която се събира и от хората, които са си изключили парното. ВКС ще трябва да каже при доставяне на топлинна енергия за битови нужди в сграда етажна собственост кои разпоредби се използват - тези от Закона за енергетиката или тези от Закона за защита на потребителите.

Според първия закон това е колективна услуга, която се използва от всички собственици на обекти в такава сграда и не е необходимо подписване на индивидуален договор с доставчика на енергия. В Закона на защита на потребителите обаче пише, че непоискана услуга не се плаща.

"В случая би следвало практиката да бъде уеднаквена в полза на потребителите, тъй като въпреки противоречието между Закона за енергетиката и Закона за защита на потребителите по отношение на това дължи ли се плащане за непоискана услуга, Параграф 1 от допълнителните разпоредби в Закона за защита на потребителите постановява, че в случай на противоречия между два закона се прилага този, който в по-голяма степен защитава потребителите", обясни Мая Манолова.

Тя допълни, че текстът от член 62* в Закона за защита на потребителите е с приоритет пред всички закони, които се отнасят за потребителите.

"Според мен правилната съдебна практика е свързана с отхвърляне на дължимостта за плащане на "сградна инсталация" в случаи, в които гражданите не са поискали такава услуга от топлофикация", каза омбудсманът.

*Чл. 62. от Закона за защита на потребителите (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) (1) Забранява се доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна.
(2) При доставка на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставяне на услуги, които не са поръчани от потребителя, той не е длъжен да възстанови стоката и не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил или предоставил.
(3) Липсата на отговор от страна на потребителя относно доставката на стоки и услуги по ал. 1 не се смята за съгласие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
5
 
14
 
! Отговори
Че преди 7 години
пак казвам - след като се отказваш от услугата "отопление на апартамента", няма никаква логика да се плаща за "отопление на общите части". Напротив, след като се отказваш от "отопление" , а тръбите продължават да преминават през апаратмента, то топлофикация има два варианта- или да си изнесе тръбите извън жилището, или да плаща "такса транзит" за пренос на "непоискана услуга". Това е здравата логика ... другото е се нарича с простичкото - ГРАБЕЖ!
38
3
 
0
 
! Отговори
Шматко фон Хамбург преди 7 години
Явно някой друг ви плаща сметките ! 80~100 лв ви е такса зградна инсталация от там нататък ви идва парно и топла вода . Явно още учите за инженер и незнаете какви са ви разходите -)))
37
1
 
6
 
! Отговори
Инженер преди 7 години
Проблемите с междусъседските отношения и вертикалните щрангове, лошата изолация и ниските доходи са негативното наследство на комунизма, заедно с неефективно изградената система. Ако се съберете всички съседи и сградата се отдели от топлофикация, няма да плащате на нея нищо, но ще плащате същото, а и повече за ток.Ако се съберете, изолирате сградата и подмените инсталацията с централни щрангове и топломери, ще плащате много по-малко в бъдеще и инвестицията ще се върне.
36
5
 
7
 
! Отговори
До инженера преди 7 години
Уважаеми инженере,не всичко е толкова просто, колкото Ви се струва. Първо: Сградата (в общия случай) не е "кооперативна собственост". Тя е съвкупност от частна собственост (отделните апартаменти и честни сервизни помещения, напр. в мазето) и "етажна собственост" (общи стълбища и коридори, в които всеки индивидуален собственик има "идеални части"). Топлофикациите в масовия случай нямат нито индивидуални договори с частните собственици, нито договор с "етажната собственост". Не е като тока...
35
3
 
4
 
! Отговори
77777 преди 7 години
Парното е колективна услуга, а не индивидуална. Проблемът дойде от това, че смениха преди 25-26 години, както услугата, така и за какво точно плащаме, а то си беше най-точното - поддържа се определена температура в различните помещения според съответния план и се плаща на кубатура. Сега ако се върнем на това, ще плащаме по-малко и ще бъде по-топло. Сега плащаме за някакви киловатчаси, ама това не значи, че ще ти е топло, както и че съседите ти няма да ти натоварят двойно и тройно сметката, както
34
6
 
3
 
! Отговори
Глупости на куб.. преди 7 години
НИЩО НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНИ ----ПА , ВИЕ СИ КРЕЩЕТЕ .....КОЛКОТО СИ ИСКАТЕ!ПРОСТО---ТАЗИ СИСТЕМА НА ОТОПЛЕНИЕ Е ВЕЧЕ СТАРА , ДЕМОДЕ---КАТО ТЕХНОЛОГИЯ И НАПЪЛНО АМОРТИЗИРАНА!ДЪРЖАВАТА--НЯМА ПАРИ ---НИТО ДА Я ПОТДЪРЖА , НИТО ДА Я ОБНОВИ , НИТО ДА Я ПРОМЕНИ....НИТО ПЪК , ДА СПРЕ ТЕЧОВЕТЕ НА ПАРИ ОТ НЕЯ , КЪМ РАЗНИ ШЕФСКИ ДЖОБОВЕ!!!М.МАНОЛОВА ----САМО ПРЪСКА РОЗАВИ ОБЛАЧЕТА ЗА НАИВНИЦИ ....И МЕРАКЛИЙ -СОФИАНЦИ ЗА ОХОЛЕН ГРАДСКИ ЖИВОТ!ЩОМ ИСКАТЕ У СОФИЯ------ЩЕ СИ ПЛАЩАТЕ!!!ЗА СЕГА -----ТУКА Е ТАКА
33
13
 
4
 
! Отговори
Инженер преди 7 години
Ако си спреш тока в апартамента от бушона, отпада ли да плащаш общия ток за асансьор и стълбище? Искаш - не искаш, ти си част от сграда с ТЕЦ и ти се полага съответна част от общите разходи за отопление. Тези суми би трябвало да са малки - 10 - 20 лв на месец. Проблемът идва обаче от няколко неща:1. Повечето сгради (особено панелки) са с лоша изолация и загубите са големи.2. Съседите ти крадат ток, който го плащат останалите.3. Трупал си малки сметки с години и с лихвите се е натрупала сума.
32
6
 
3
 
! Отговори
Въпрос преди 7 години
Давам ви *** пример като въпрос. Кой трябва да плати реално употребената в една сграда с 10 апаратмента енергия, примерно за 1000 лева, ако всички индивидуални топломери са на нула? Наблягам на думата реално пред употребена и това наистина е така. Това е краен случай, който не се случва - всички в сградата да крадат, но е удобен за въпроса ми. Кой трябва да плати? Мая Манолова няма да плати, а анли се сещата, че заради маяманоловщината всички ще плащаме - ще ни вдигнат цената на парното.
31
3
 
4
 
! Отговори
Париж преди 7 години
До до Берлин80 еврос в Париж!!! Малък апартамент, на газ.
30
7
 
5
 
! Отговори
Обективен преди 7 години
Тук има няколко неща, ама пусти популизъм.Мая Манолова защитава един за сметка на вредите, които този един нанася на примерно средно 10 съседи. С други думи Мая Маанолова си затваря очите за това, че ще пострадат 10 домакинства, за да угоди на едно домакинство.Принципно парното засега няма алтернатива в София и е най-евтиния достъпен начин за отопление, Въглища и дърва замърсяват много. Газ няма навсякъде, а тока не става.Големи сметки за парно и топла вода има там където съседите крадат.
29
11
 
7
 
! Отговори
Инженер преди 7 години
Сметката е проста и не знам защо много хора не разбират. Има централен топломер и индивидуални такива на всеки апартамент. Като сумираш едното и другото има разлика. Теоретично тя е отишла отопление на за общи части, загуби от тръби и др. Някой трябва да я плати. Сградата като кооперативна собственост е клиент на топлофикация. Като собственик в жилище в нея, остава ангажимента за поемане на общите разходи, дори и да се откажеш от индивидуалните такива. Като тока за стълбището или асансьора.
28
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До до БерлинАз пък не съм видял на запад от БГ да се плаща за нещо, което не си поръчал и/или не ползваш.
27
5
 
9
 
! Отговори
Че преди 7 години
Правете се сметката, какво ще става ако мащабно се реализира т.н. "енергийна ефективност" (поредният балон за ограбване), когато на всички им паднат (уж) сметките за парно! Ами топлофикация просто ще вдигне цените двойно, за да компенсира загубата и пак ше плащате същото... ама вече ше сте напълни и гушката на "енергоефективните"...
26
6
 
5
 
! Отговори
Инженер преди 7 години
До 11 Берлин. Много скъпо си плащал в София. Панелка ли е било? Каква изолация е имало и каква има в Берлин? Аз в София плащам 80-100 лв парно в нова кооперация, четиристаен апартамент, слънчев, с изложение изток-юг.
25
6
 
14
 
! Отговори
Че преди 7 години
Имаш ли спряно парно - плаща се само за топла вода. "Сградната инсталация" преминавайки през апартамент, който се е отказал от ползването на услугата, осъществява пренос на "непоискана услуга" за което топлофикация е редна да плаща "такса транзит", преминавайки през апаратамента!п.п. Все едно енергото да каже - плащай, щото жиците минават през апаратамента ти, въпреки, че електромера показва - "нула"! Абсурд на абсурдите в Абсурдистан!
24
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нямам против да плащам, но само което реално потребявам! Какви са тези измислени потребления от сградната инсталация в размер на 50% от общия отопляем размер?! Това е очевидна лъжа за разпредление! Толкова ли е технически трудно да се изчисли колко точно топлина отдава тяло с определена форма и размери?! Или по- скоро не е желано от мошениците, "продаващи" лъжи!
23
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ами исках да съм на въпросният протест, ама като е в работен ден как да стане?
22
11
 
9
 
! Отговори
до Берлин преди 7 години
Явно живееш в някакво гето пълно с роми и бежанци, където не се плащат сметки. Всчики сме пътували в Европа и аз лично не съм чул някой да плаща по, малко от 150-200 евро режийни. Енергията е точно толкова скъпа, колкото в Европа - доходите в България са ниски и има мизерниции, които не обичат да плащат и гледат да минат тънко, за сметка на комшиите си.
21
0
 
16
 
! Отговори
абе преди 7 години
тия със германските сравнения да се гръмнат... там руския газ е на цена 3 ПЪТИ по евтино от при нас... кво коментирате цените там са бедни тука сме богатите (или поне според газпром)
20
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Алоооууу, Рехав бил протеста?! Ми рехав е, защото нЕкои от нас денем са на фа.ка.на.та си работа, която работят, за да могат да си платят фа.ка.ни.те сметки и да не ги дадат да събия-изпълнител за 120лв задължение, примерно!!!! Тъй, че - айде у лево!