Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст

Лихвите по ипотеките биха се задържали на нивата от последните две години
Обновена: 15 мар 2024 18:28 | 15 мар 2024 18:23, Анисия Иванова
104
Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ниските лихвени нива по ипотечните кредити до известна степен са основният фактор, на който се дължи настоящото състояние на имотния пазар, но трябва да обърнем внимание, че повечето покупко-продажби се случват без ипотечни кредити. Приблизителното съотношение на потребителските кредити с ипотека спрямо продажбите на жилища в големите градове е около 50 на 50. Около 60% от сделките на недвижими имоти в големите градове се случват с налични средства. Това коментираха Антон Илиев, съосновател на имотна агенция, и Стефка Загорова, кредитен консултант, в предаването „В развитие“ с водеща Вероника Денизова.

Цените на наемите все още са ниски спрямо други столици и по всяка вероятност предстои те да бъдат по-високи в следващите години. Те изоставаха и в стъпката на увеличение спрямо продажните нива, защото българинът предпочита да живее в собствено жилище. Пазарът на наеми е доста скромен, но предстои предстои да се промени, тъй като не всеки ще може да си позволи да си купи имот, заяви Илиев.

В България лихвените проценти по кредитите се формират основно на база на лихвените проценти по депозитите, които банките предлагат на пазара. На база тази статистика, която банките подават към БНБ, всяка взима различни срочности по депозити. Това е основният компонент, от който зависи крайната лихва към потребителите. Има и фиксирана надбавка, която е една и съща за повечето банки, както и променливата компонента, обясни Загорова.

"Доколкото лихвените проценти са зависими от лихвите по депозитите, това е ефектът, който наблюдаваме през последните години. Както повечето хора знаят, лихвите по депозитите, които банките предлагат, са по-скоро близки до нулата, тъй като има огромен ресурс, привлечен под формата на депозити у банките.“

Някои от най-перспективните банкови клиенти могат да издействат лихвен процент около 2%. През последния месец тенденциите от миналата година леко се промениха и ако можеха да достигнат около 2,5%, в момента тези банки не падат под преференциалните нива, които предлагат.

Въпреки това нивата са много ниски на фона на европейските - около 2,18 са най-ниските оферти, които се предлагат от страна на банките.

"Лихвите по ипотеките по-скоро биха се задържали на нивата от последните две години. Може би повечето погледи са насочени към това какво би следвало, ако приемем еврото и какви евентуални рестрикции от ЕС биха се наложили.“

Много често хората са наистина уплашени от всичко, което се говори по отношение на ръста на лихвените проценти. Лихвите в България са почти наполовина спрямо тези на развитите европейски държави. В България също сме наблюдавали високи нива по време на ликвидна криза през 2008 г., когато фалираха много банки. Лихвените проценти бяха около 8-9%, но въпреки това се купуваха жилища, заяви Загорова.

"На този етап няма индикации за предстоящо увеличение на лихвените проценти.“

Според Илиев българските граждани са доста подготвени, тъй като през последните години в публичното пространство ежедневно валят предупреждения за това хората да бъдат внимателни, напомняйки за кризата от 2008 г. Трудно някой, който се притеснява за доходите си, би предприел крачка да изтегли непосилен за него кредит.

Във връзка с това, че в част от офертите на банките може да се вземе ипотечен кредит със самоучастие от 10% Илиев посочи, че винаги препоръчва на клиентите то да бъде минимум 20-25% и месечните разходи за този тип сделки да не надвишават повече от 30% от месечните им доходи. Би била възможна сделка само с 10% участие от клиента, ако оценката на имота е достатъчно висока, за да може банката да отпусне 90%. Все пак обаче, е добре хората да са подготвени с около 30% от сумата, за да реагират при евентуален катаклизъм.

По отношение на лошите кредити Загорова изтъкна, че няма притеснения, като се наблюдават чисти портфейли на банките и много добро обслужване на ипотечните кредити. Хората са много по-подготвени и подхождат предпазливо. Дори доходът им да позволява да изтеглят по-голям кредит, те предпочитат по-малък и сами си слагат един буфер, който ги подготвя за непредвидими ситуации.

Последното тримесечие на 2023 г. за град София има малък ръст в броя на сключените сделки на имотния пазар, но на годишна база има лек спад. Очакванията на Илиев са, че броят на сделките ще продължи да спада и вероятно ще бъдат под 30 000 за 2024 г., приближавайки се до нивата преди Covid, когато средно бяха около 28 000 сделки за столицата.

"Има голям дефицит на готови жилища, а най-търсени са такива с разрешение за ползване и още повече – напълно завършените имоти“, обясни гостът.

Темповете се запазват на издадените разрешения за строеж, но въпросът е доколко най-новото строителство е предпочитано от повечето хора. Много от хората всъщност предпочитат имот, в който биха могли да се нанесат веднага, подчерта Загорова.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
2
 
12
 
! Отговори
до иван преди 1 месец
едно е да искаш друго е да получиш
42
17
 
3
 
! Отговори
Иван преди 1 месец
Няма как да съм платил половин милион лева за имот в София и да ви го давам за 800 лева на месец. Ще искам между 1600 и 2200 лева наем. Като не ви изнася. Отивайте под моста и там спете в палатка.
41
1
 
19
 
! Отговори
Аз Кочо до Ели преди 1 месец
*Цената на един наем се определя от пазарната цена на имота.*Би трябвало да е така и това е нормално, НО цените на имотите са в балон, затова няма корелация между цените и наемите.
40
1
 
10
 
! Отговори
ддд преди 1 месец
по високи наеми, по скъп ток, по скъпи храни... ама от ПП викат всичко е супер повипили сме доходите на хората...
39
0
 
21
 
! Отговори
Ямболски цървуль преди 1 месец
Пълен абсурд.А заплатите ни спрямо ЕС какви са? То и сега наемите са брутални,а камо ли какво ще стане като се оскъпят! Нито наематели ще има,нито купувачи на скъпи имоти!
38
1
 
30
 
! Отговори
До ели преди 1 месец
Наема госпожо е отражение на покупателната способност на населението. Вие може да искате 4000 лв наем, но просто ще останете с искането. Няма да имате наематели. А съседът ви който ще иска 700.лв ще.отдавя целогодишно. Вижда се че сте зле подготвена по тази тема
37
6
 
3
 
! Отговори
Владо преди 1 месец
Супер!Имам два двустайни апартамента в района на Евксиноград и вече наемчето е скромно по 1000 евра на всеки !Чиста работа .....
36
2
 
17
 
! Отговори
до Ели преди 1 месец
Българина ако взема заплата Х няма как да плати за наем У
35
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Смешници!Затова младите бягат на запад.
34
12
 
4
 
! Отговори
Ели преди 1 месец
Пояснение. Ако имам апартамент, струващ 200 000 евро защо ще го дам под наем за 450 лв? Няма сметка, тогава по-добре да го продам за тези 250 000 евро.
33
21
 
5
 
! Отговори
Ели преди 1 месец
Българинът така и не разбра, че заплатите не определят цената на наема. Цената на един наем се определя от пазарната цена на имота. Затова казват, че ще има повишение на цените.
32
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
как пА за заплатите некоя мисСирка не се сети да прави сравнение
31
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ще ставате европейци. Ще плащате европейски наеми.
30
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До хммм_точно да, брокерите вдигат цените, защото са на процент и изобщо не работят в полза на наемателя или купувача
29
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
миналата година наемите скочиха почти със 100% но заплатите не са се качили с толкова
28
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
спрямо останалите в ЕС и заплтите ни са смешни, така че на каква база ще вдигат отново не е ясно
27
1
 
18
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
Ръст има ако има търсене, а при това презастрояване няма как да има.Освен това рано или късно данъците върху жилищата в които собственика не живее ще се вдигнат, щото няма как ниски данъци да поддържат тази инфраструктура.
26
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То и заплатите са по-ниски на фона на европейските.
25
0
 
17
 
! Отговори
мика преди 1 месец
Като им знам сравненията в тоя сайт сигурно са сравнявали цените в някое монтанско село където се самоизяждат с цените в Цюрих. Пропагандата върви с пълна сила-купувайте докато е евтино че скоро се очаква едностайните апартаменти да подгонят милион евро. А и много се изплаща да ги отдавате под наем при средна заплата в България 500 евро!
24
0
 
8
 
! Отговори
Аз преди 1 месец
До ИТтата обраха народа14 - Пий си хапчетата пич.