Ще има ли война заради полезните изкопаеми в космоса?

Най-големият бизнес е промишленото усвояване на небесни тела
Обновена: 8 авг 2017 10:36 | 8 авг 2017 09:45, Елка Василева
37
Ще има ли война заради полезните изкопаеми в космоса?
Снимка: архив, Reuters

Частните компании получиха възможност да се включат в усвояването на ресурсите на космоса, когато преди близо седмица, на 1 август, в Люксембург влезе в сила закон за промишлено усвояване на астероиди, информира руското издание на "Форбс".

Миниатюрната държава застана в първите редици на зараждащия се добив на полезни изкопаеми в космоса. Законът, който бе приет в страната, е вторият от този тип в света след закона за космическата конкурентоспособност на САЩ от 2015 година и първият в Европа. Промените, които се наблюдават в момента в космическия отрасъл обаче, могат да се отразят върху отношенията между държавите и частните структури, както и върху бъдещето на космическото право.

Проблемът е, че все още е в сила Договорът за космоса, с официално име "Договор за принципите на дейността на държавите по изследване и използване на космическото пространство, включително Луната и други небесни тела", подписан през 1967 г. от над сто държави.

В документа е регламентирано мирното изследване и използване на космоса, но не се предвижда съществуването на бизнес интереси. Точно обратното - посочва се, че права на собственост в космоса може да има само върху обекти, произведени от човека.

Основите на договора са положени в годините на Студената война, когато не икономическото съперничество, а търсенето на престиж, "меката сила" и най-вече съображенията за национална сигурност на САЩ и СССР са основните движещи сили в развитието на космическия сектор.

Може ли обаче да се твърди, че текстът, написан преди 50 години, все още е актуален предвид развитието на технологиите и успехите на нетрадиционни играчи като компаниите SpaceX, BlueOrigin и други частни структури, които иззеха инициативата от държавите?

Бизнес елитите са обезпокоени, че в договора с половинвековна давност липсва понятие за частна космическа компания и следователно за законността на някои проекти, което може да попречи на развитието на бизнеса отвъд пределите на Земята.

Потенциално най-големият бизнес в космическото пространство е промишленото усвояване на небесни тела. Астероидите, освен силно разпространените на Земята желязо и никел, могат да съдържат платина, злато, сребро и редкоземни метали. Например ядрото на астероида UW158, който преди две години прелетя в непосредствена близост до планетата ни, съдържаше над 90 тона платина, като стойността на съдържанието на недрата му според някои оценки достига 5,4 трлн. долара.

В началния етап, както е характерно за повечето глобални проекти на частни компании, интересите на бизнеса се сблъскват с политиката и възниква въпросът за законността и ограниченията, наложени от Договора за космоса, който забранява присвояване на каквито и да било космически обекти. Правото на собственост върху ресурсите, добити при дейност на такива обекти, остава неясно. Въпреки неопределения международен статут на космическите тела националните правителства започват да подкрепят новата индустрия - примери за това са законите на САЩ и Люксембург.

Интересът към бизнес в космоса е обвързан с космическата политика. Например компанията на Илон Мъкс SpaceX не само планира да достигне Марс, но и има договор с Пентагона за извеждане в орбита на военни спътници. По този начин укрепват контактите между частни компании и държавата, която след това подкрепя бизнесмените на международната арена.

Има опасност държавите, заинтересовани от развитието на космическия отрасъл и закрепили със закони правото на компаниите си да добиват природни ресурси, да бъдат въвлечени в бъдещи конфликти, които при най-лошия сценарий биха могли да доведат до война на Земята. В момента например богатите на въглеводороди територии на Южнокитайско море са причина за остри спорове между Китай и съседите му. Отлична аналогия за добива на ресурси в космоса дават и претенциите спрямо Антарктика на Австралия, Аржентина и Чили.

По същият начин добивът на полезни изкопаеми на метеорити може да предизвика протести от нови играчи в космическата политика като Бразилия, Иран или в по-малка степен Китай.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Интересно ми е с как се правят планове за усвояването на астероид 80тона, при положение че човек и хабер си няма как може да открадне дори и килограм от него. Нито може да го спре, нито може да кацне на него, нито може да го отклони толкова че да падне я на земята, я на луната или прочее. Както знаете енергията в природата не се губи. Представете си сега количеството енергия която движи с тази бясна скорост този метеорит ?!
30
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ШибиРибиТо ако ти "цапардоса двора" няма да остане нищо живо в район с диаметър няколко стотин километра, така че - да, джакпотът хич няма да те интересува ;-)
29
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма да има война.Безмислена е.Най-вероятно ще си правят саботажи и мръсни номера кой ще кацне на по-близкият астероид.Никой от четящите това няма да е жив докато хората почнат да летят в космосът и да правят астро-миньорски градчета.Тва,че някакъв ексцентричен милионер е казал,че сле 10-20 години ще закара човек на Марс и може би ще го върне съвсем не означав че има някакъв съществен прогрес.Почти нищо от 70-те и 80-те не се е променило.Нищо съществено,просто обновено старо.
28
3
 
1
 
! Отговори
бастун преди 6 години
да воина ще има, кой първи ще докопа *** на Господа
27
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ЕТТова не бяха ли лошите, от Саянтологията. Аз дълго си мислех, че е научно фантастична книга, то се оказа, че било религия :D
26
2
 
2
 
! Отговори
Edin bog znae преди 6 години
Na a nebeto ne znam tam gospod razporejda ne USA.Ot tqx nischto ne zavisi tam.Ada im e osiguren prav im pyt.Oschte na zemqta si go osigurixa.
25
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
*** *** ... Мислят си, че могат да правят, каквото си искат, с всичко, което видя, но са *** ***, че чак претъпи.
24
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен20За земята не знам ама може ти лично да си се натровил с нещо. Силно подозирам лош алкохол.
23
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А извънземните какво мислят? Да не наранена в чужда кажа!
22
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако руснаците ударят едни санкции на износа на ракетни двигатели вой ще има ама война надали.
21
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименИдеята е, да знаем, какво ще правим, когато това стане факт. Бюджетът на нас е само 20 милиарда на година. Ако се чуе, че има технология за добив от космоса, ще видиш, как богатите корпоражии и политици, ще съберат трилиони долари и ще насочат цялата политика. Майната ѝ на науката, ако не ни носи злато и платина. Ще стане, както в било с големите мореплавателни търговски компании, преди 200 години. Имали са по-силни армии, от собствените си страни и не са били много хубави хора.
20
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Космоса ... *** ей. Уж сме един вид, ама като гледа, някои от вас, още не са се покатерили на дърветата, че да слизат от там. 99% от човечеството сме пълни ***. Не ми вярвате - ами огледайте се. Всичко го мислим в кратък план, водим се само от алчност и нагон и си мислим, че защото имам джетове и джисиеми, сме голяма работа.
19
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
темата би била актуална след 50-100+ години, когато вероятно ще има технологиите за промишлен добив в космоса... сега си чешем езиците с глупости
18
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Земята унищожиха сега и космоса ли искат? Евах наглите вируси. Земята боледува тялото и е пробито на милиони места. От недрата и са изсмукани всички живителни сили. Атмосферата и тялото и са отровени. Но тя няма да стои безучастна ще накаже тези бацили които я унищожават.Лошото е че ще накаже и тези които не са виновни с нищо за днешното и състояние. Но както са казали старите хора. Покрай сухото ще изгори и мокрото!
17
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кой ще превземе ресурсите в космоса ще е последният проблем за човечеството в следващите 20 години :D
16
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До западни апетитиЗащо коментирате нещо без да знаете за какво става дума и кой какво прави и разработва в момента? Да се намирате на приказка ли какво?
15
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 4Ми хайде тогава, "добрите" и "благородни" руснаци които толкова милеят за човека и планетата Земя да ги изпреварят а? Така като гледам май няма да стнае.
14
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Айде пак "краварите" виновни :) за освуяването на ресурсите от астеродите се говори още от началото на 90-те години. Проблема в момента е, не дали ще има война, а как точно ще стане. Има много проекти (за хората които се интересуват знаят) като един от тях е въпросните астероиди да се предърпват в земна орбита и там да се обработвата, проблемите са два: 1. технологията още я няма и 2. Ако объркат нещо и вземе се разбие на земята...
13
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Продавам двигател, задвижван от биогориво-люспи от слънчогледови семки със сол.
12
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До земеделец 6То и сега е така, ама Той Има Много Имена Да Се Светят Всичките Му.