Ще се повтори ли 2008 г.? Новата банкова криза удря световната икономика

В основата й е затягане на паричните условия от страна на ФЕД и ЕЦБ
20 мар 2023 07:10, Анисия Иванова
95
Ще се повтори ли 2008 г.? Новата банкова криза удря световната икономика
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Банковата криза, която засегна Silicon Valley Bank (SVB) миналата седмица, се разпространи. С трепет си спомняме за две скорошни финансови зарази: Азиатската финансова криза от 1997 г., която доведе до дълбока рецесия в Азия, и Голямата рецесия от 2008 г., която доведе до спад в световен мащаб. Новата банкова криза удря световната икономика, която вече е нарушена от пандемии, войни, санкции, геополитическо напрежение и климатични сътресения.

В основата на настоящата банкова криза е затягането на паричните условия от страна на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) след години на експанзионистична парична политика. През последните години и ФЕД и ЕЦБ поддържаха лихвени проценти, близки до нулата, и заливаха икономиката с ликвидност, особено в отговор на пандемията. Лесните пари доведоха до инфлация през 2022 г. и двете централни банки сега затягат паричната политика и повишават лихвените проценти, за да спрат инфлацията.

Банките плащат лихви по депозитите и се стремят към по-висока възвръщаемост на дългосрочните инвестиции. Когато централните банки повишат краткосрочните лихвени проценти, лихвите, плащани по депозитите, могат да надхвърлят приходите от дългосрочните инвестиции. В този случай печалбите и капиталът на банките намаляват. Може да се наложи банките да наберат повече капитал, за да останат сигурни и да работят. В екстремни случаи някои банки могат да фалират.

Дори платежоспособна банка може да фалира, ако вложителите изпаднат в паника и внезапно се опитат да изтеглят депозитите си - събитие, известно като масово теглене на депозити от банката. Всеки вложител се втурва да изтегли депозитите си преди другите вложители. Тъй като активите на банката са обвързани с дългосрочни инвестиции, банката не разполага с ликвидност, за да предостави готови парични средства на паникьосаните вложители. SVP е подложена на такова масово изтегляне на пари от банката и бързо е подкрепена от правителството на САЩ.

Банковите масиви са стандартен риск, но могат да бъдат избегнати по три начина. Първо, банките трябва да поддържат достатъчно капитал, за да поемат загубите. Второ, в случай на масово изтегляне на средства от банките централните банки трябва да им предоставят спешна ликвидност, като по този начин прекратят паниката. Трето, държавното застраховане на депозитите трябва да успокои вложителите.

И трите механизма може да са се провалили в случая на SVB. Първо, банката очевидно е допуснала сериозна влошаване на баланса си, а регулаторите не са реагирали навреме. Второ, по неясни причини регулаторните органи на САЩ затвориха SVB, вместо да осигурят спешна ликвидност от централната банка. Трето, застраховката на депозитите в САЩ гарантираше депозити само до 250 000 щатски долара и така не спря масовото теглене на влогове от големи вложители. След изтичането на депозити американските регулатори обявиха, че ще гарантират всички депозити. Непосредственият въпрос е дали фалитът на SVB е началото на по-обща банкова криза. Повишаването на пазарните лихвени проценти, предизвикано от затягането на мерките на Фед и ЕЦБ, засегна и други банки. Сега, след като е настъпила банкова криза, паниката от страна на вложителите е по-вероятна./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ВСЕКИ ЦИКЪЛ НА РЪСТ НА ЛИХВИТЕ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 70 ГОДИНИ ЗАБЕЛЕЖЕТЕ Е ЗАВЪРШВАЛ С КРИЗА И РЕЦЕСИЯ -ТОВА СА 70 ГОДИНИ ИСТОРИЧЕСКИ ДАННИ ,ТАКА ЧЕ ВСЕКИ БЪЛГАРИН ДА СЕ ГОТВИ ,СРЕЩУ ИСТОРИЯТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ РИТА -
89
0
 
3
 
! Отговори
@@@ преди 1 година
До Анонимен , иначе казано , теоретично в момента големите инвеститори с многото кинти ще заемат позиция да избягват акции и минават на фючърси / демек стока / или злато и ценни метали.Не знам каква е цената на златото но основно първо тръгва то нагоре.Като се оправи икономиката обратно на акции.Това му казват дълъг цикъл на Павлов в макроикономикса
88
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз имам предвид че в един момент ако решат да преобърнат парите в електронни, може би ще го направят автоматично за мен и моите пари в банката. Де да знам, все се надявам в доброто у хората и управляващия елит хаха
87
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
първо пазарът не е свободен - основното правило на пазарната икономика не съществува в евроатлантическия свят - купуваш от когото ти кажат и продаваш на когото ти кажат - второ - една държава като и трябва нещо си пуска печатницата за зелени книги и си го купува - другите духат супата- това е - соца се оказа много по справедлив - хора дето управляваха предприятия за милиарди даже не бяха милионери
86
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма причина и един лев да държите в банка, защото ще ви го вземат веднага, тази система е бита карта и е легална кражба на парите на хората.
85
0
 
0
 
! Отговори
@@@ преди 1 година
До Анонимен , същото е , най-скъпата стока е добитата суровина без добавената стойност.
84
0
 
7
 
! Отговори
Али Реза преди 1 година
Ами срива става все по-голям днес. UBS се срина с 10% от сутринта, CS пък се търгува на 0.77 франка, миналата седмица беше 2 франка и близо до категория "***". Очертават се доста тежки времена за банковата система, само тук БНБ репортува, че всичко е 6, но да видим :-)
83
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До @@@ Иначе и аз съм на същото мнение, по-добре да имаш стока, отколкото пари, ако са повечко, тогава може и други инвестиции.
82
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До @@@ Това не е точно стока, а суровина, материал.
81
0
 
13
 
! Отговори
@@@ преди 1 година
Пари-стока-пари прим, основния принцип на капитализма.За парите ясно, печатат се здраво, за стоката обаче няма принтери.Руснаците блокираха част от стоката/петрол, газ, метали, зърно/, арабите ги последваха.Китайците имат проблеми с произвоството след локдауните и оттам криза и рецесия, процесите са ясни.Тоест към момента е по добре да държиш позиции в реални активи или стока, в кеш също не е зле ама не се знае какво ще стане с него.
80
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Моята прогноза е още фалити, още инфлация , още обедняване на електората , и накрая световна ядрена война , която ще "реши" всички проблеми ...
79
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И на мен ми прилича на 97ма година, когато започна съществения момент от прехода социализъм към демокрация. Сега пак ли ще има преход, ресет
78
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да знаете, че без материали, инструменти и знание не можете да направите кой знае какво. Да, можете да копаете земята, но има толкова много неща, които изискват предните три условия.
77
0
 
4
 
! Отговори
Калкулатор Първи преди 1 година
Ами че това се повтаря откакто има банки и пари и умните хора са се научили да печелят от това а бoдaлите с къса памет все са изненадани.
76
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Западни банки включително и европейската централна банка за да спасят банковата система в САЩ увеличават паричните потоци към американски банки. Ето ви основната причина за кризата в банковият сектор в САЩ. След СВО-то на Русия в Украйна много държави се отказаха от долара, като световна парична единица и най-вече като разплащателно следство при сделките с петрол(така наречените петро долари). Заедно с това и наложените санкции срещу Русия се оказаха с обратен ефект и банките в ФАЩ се задъхаха!!
75
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Явно се създава някакъв друг ред в света . Америка обаче не участва в него .
74
0
 
9
 
! Отговори
L. преди 1 година
Защо дали ще се повтори? То вече се повтаря.
73
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До АнонименКоя плаща 2 % ?
72
2
 
23
 
! Отговори
Балонест преди 1 година
В библията пише "земята ще ровите, да си изкарате прехраната". Тоест, без здрава работа и упорит труд, няма как да си нахранен и облечен. Както знаем САЩ доста се отклониха от тоя принцип. Изродиха се едни техни хипер мързели и калпазани, да работят по пижами, на компютърче, я трейдъри, я ютубари, я тикъокъри. Да де, ама кой ще ти донесе червея в къщи да ядеш, нали някой трябва да го отгледа? Нали някой трябва да ти отпуши *** после? Не се ли бачка здраво, ей така става. Лесни пари, фалити!!!
71
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Банките плащали лихвени проценти по депозитите ... В България има само една ,която плаща такъв и около 2% ...