Води ли се световна война срещу декадентския Запад?

Войната в Украйна е символ на разцеплението между енергийния преход и петролните диктатури
Обновена: 14 юни 2022 22:54 | 14 юни 2022 22:30, Йоана Цонева
96
Води ли се световна война срещу декадентския Запад?
Снимка: БГНЕС

Шестият доклад на Междуправителствената група от експерти по климата (IPCC) от април 2022 г. е окончателен: остават 3 години до започване на трансформацията, която ще позволи на човечеството да изпълни целите, определени от Парижките споразумения, т. е. да обърне наклона на кривата на емисиите на CO2, със скорост, която позволява достигането на нетна нула до 2050 г. за възобновяемите енергии. Това пише в анализ за френския вестник La Tribune Алексис Норман, съосновател на Greenly.

Мисия невъзможна?

Не и без електрошокът, чийто ясен предшественик вече е войната в Украйна и по-дълбок символ на трайно разцепление между демокрациите, подкрепящи енергийния преход и петролните диктатури. Самото оцеляване на тези клептокрации зависи от поддържането на добивна икономика. Демокрациите обаче са не по-малко застрашени, тъй като напливът от климатични бежанци ще накара всяка нация да се барикадира, правейки разграничение между хората без гражданство и гражданите, тласнати към крайности. Това разцепление ще бележи края на прогресивното изравняване на условията, идентифицирано от Токвил като неудържимо движение на Историята. Всъщност глобалното затопляне, съчетано с намалената способност за преразпределение на ресурсите в свят, заплашен от физическите си ограничения, ще доведе до рязък край на динамиката на Запада.

Владимир Путин не сгреши, като издигна символичното значение на конфликта до световна война срещу "декадентския Запад", лицемерно преподаващ уроци, защото не може да защити своя материалистичен модел пред лицето на надигащите се крайности. Кризата на жълтите жилетки показа експлозивния характер на един хаотичен преход, който ще удари по най-уязвимите, с изкушението да се съчетаят икономическата несигурност и несигурността на идентичността. За сравняващите се с Путин, като г-жа Льо Пен и други, защитата на националната идентичност и тази на цената на бензина са една и съща борба.

Още по темата
Либерална Европа има уникалния исторически шанс да промени всичко, за да продължи да просперира. Тя се готви да обяви ембарго върху руския петрол, с риск да изостри вътрешното си напрежение, тъй като все още не е разгърнала технологиите на утрешния ден в континентален мащаб. Енергийният микс, съставен от ядрени, водородни и възобновяеми източници, вече съществува, но трябва да спечели идеологическата битка на общественото мнение, предава News.bg.

Тази война, ускорител на Историята, ще бъде спечелена на икономическия терен, като работим в принудителен марш към разделянето, антиисторическо, но неизбежно, между растежа и увеличаването на нашите въглеродни бюджети.

Путин, привърженик на актуализираната "Реалполитик", се обзаложи, че енергийният преход е невъзможен. Той смяташе, че ръцете му са развързани да присвоява украински ресурси, разчитайки на "неограничената" подкрепа на Китай и поддържайки Европа в зависимост от своя газ. За да спечели войната, Русия ще трябва да си върне енергийния суверенитет. В свят, в който изкопаемите горива обуславят реалната власт, силата на китайско-руския блок ще бъде подсилена от това ново разделение, чрез увеличаване на дела на ресурсите под контрол. Битката за Украйна ще бъде първият конфликт от по-дълга война, чийто залог се простира до други стратегически ресурси, по-специално редки земни елементи, които са от съществено значение за производството на батерии и електрификацията на света.

Може ли климатичната война да бъде спечелена от демокрациите?

В краткосрочен план заместването на руския газ с въглища, в Германия или Полша, отблъсква техните амбиции за декарбонизация. Преминаването на цяла Европа към ядрена енергия е малко вероятно в краткосрочен план предвид враждебността на общественото мнение. Възобновяемите енергийни източници все още не са достатъчни за задоволяване на нуждите нито в Европа, нито в Китай. Задънена улица и толкова много сигурност, разстроени от боевете в Украйна.

Технически, последният доклад на IPCC показва, че това е възможно чрез масово и координирано преминаване към нисковъглеродна енергия, съчетано с усилия за електрифициране на всички сектори като транспорта, индустрията, жилищното строителство, селското стопанство... нова ера, в която политическият капитал в полза на военни усилия, сравними с Програмата на победата, нараства с всеки изминал ден.

Готови ли сме за конфликтите, породени от прехода и все по-устойчивата зависимост от изкопаемите горива?

Ще трябва да се разчита на нарастващата враждебност на Китай с увеличаването на въглеродния данък, ако не се откаже по-бързо от въглищата. Лишени от основния си ресурс, петролните монархии в Персийския залив биха могли да рухнат, повличайки със себе си Египет и Леванта. В Съединените щати и Европа разходите за преход вече стигат до крайности.

Действие Първо се разиграва пред безпомощни зрители, докато обрати и диалози на глухите подкопават международната сцена. Въпреки това, демокрациите разбират, че огромното технологично предизвикателство на прехода е също така и политическа необходимост. Затова е неотложно екологичното планиране, което новото френско правителство ще трябва да приложи, призовавайки духовете на Жан Моне, първият комисар по планирането и бащата-основател на Европа. Франция има значителни активи, застаряващ, но постоянен ядрен парк, образовано население, вяра в иновациите... Тя може да се включи повече в енергийния микс, да ускори развитието на акумулаторния или водородния сектор. Като възстановява смисъла на икономиката, Франция преоткрива своята универсалистка идентичност. С Европа като резонатор, тя трябва да се осмели на една планетарна дипломация, носеща нова споделена ценност - отговорността. И все пак, двайсетвековният пакт между величието на Франция и свободата на света може би не е просто голистки мит.

Какво ще се случи във Второ действие?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
8
 
2
 
! Отговори
Западняк преди 1 година
Лош е запада гаден излезте от там и обратно в соц лагера с масквичите и лагера и без тва откакто ви приехме нещаха забуксуваха
66
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това тая дума "декадентския" сега разбрах какво означава.. това ми звучи като "Водят ли война хиените и чакалите срещу лъвовете и тигрите" винаги ще има победители и победени и такива които имат пари и си угаждат и такива които са родени неудачници
65
0
 
9
 
! Отговори
Селянин преди 1 година
Тоест: Ще има чудото въглероден данък и ще се плаща от добитъка в демокрациите.
64
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"танкери на разстояние и с по-голями разноски." - да не говорим, че един танкер гори по средно 380 тона горива на ден... По-аборигенско решение за България в 21ви век не съм виждал. Дори и величия като Тиквун и Сакскобургота не можаха да паднат толкова ниско колкото Кики и Кокорчо. Кики официалка е най-пропадналия български имигрант задмина дори Мишо Шамара.
63
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия си има енергииният сувиринитет -да не я мислят западните антикултури. Дали Европа ще го има с дигане на инфлацията и с политиката си на пълна зависимост от сащ . Това е спорното. И отноо за Русия -тя ще си върне изгубените милиарди - петрол ,газ се продават и в Азия - Индия ,китай количествата няма да са по-малки от там и парите....Докато Европа ще плаща повече за "независими " източници зад океана ....с танкери на разстояние и с по-голями разноски.
62
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Ако вкарваш пари от чужбина, бла-бла" - гледам на кой в квартала не му върви финансово и почвам да си купувам от него. Винаги давам поне по 10% от доходите си на клошарите, понякога раздавам из центъра на София на рандом принцип, но винаги и задължително завършвам месеца на нула, за да имам желание за още работа. Забелязал съм, че като събера над 20 бона, спирам да работя, затова се поддържам на нула. В България съм заради българите, а не заради парите. Тях ги има и м Тамбукту.
61
2
 
13
 
! Отговори
Кармазъ Сикиш преди 1 година
До кобалта по-долу: Кви технологии бе дядка, има запада? Китай правят повече патенти на година от целия регресивен запад, взет заедно. Виж патентите за 5Г. Китайците сами си правят орбитална станция, пратиха луноход до обратната страна на луната, марсоход готвят, сам самички. Мъзгича ви каза, че на година в Китай се дипломират толкова инжинери, колкото има в щатите изобщо. Знаеш ли кой е най-големия иноватор при батериите за ел. коли? CATL! Беше то едно време когато копираха.
60
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Грешка е, да си мислиш, че можеш технологично да биеш запада. Китай е производител на технологии, основно западни." - не знам в коя година живееш, но предполагам е около 2004та когато Китай имаше 90,000 патента. Към 2017та година Китай имат 1,370,000 патента, а САЩ, Япония, Ю. Корея и целия Е.С. взет заедно имат 1,295,000 патента. Запада не притежава нищичко и паботната му сила е някакви си 300 милиона човека. Освен това ти сам го каза - квото измисли Европа след ден се произвежда в Китай
59
0
 
1
 
! Отговори
до 62 преди 1 година
Ако вкарваш пари от чужбина, разделяш ли ги по равно с всеки или плащаш определения данък и другото задържаш за себе си и семейството?
58
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Мързеливите и некадърни искат социализъм, иновативните и дейни искат демокрация" - така ли аз пък работя от 18 години и от 10 вкарвам директно пари от чужбина и въпреки тома искам социализъм. Не заради мен, а заради стотиците и хиляди хора с по-малко възможности. От моя гледна точка егоистите искат капитализъм, а разумните и виждащи всеки човек по земята като свой нямат против социализма и предпочитат да няма бедни. Капитализма е ирационален и е пилеене на ресурси.
57
4
 
2
 
! Отговори
до 60 преди 1 година
Кобалт, литий и др. има много и почти навсякъде. Но е страшно мръсно да се добиват. Прогресивните компании, най-добрите кадри, най-напредналите технологии са на запад. Грешка е, да си мислиш, че можеш технологично да биеш запада, само защото го искаш. Китай е производител на технологии, основно западни. Не е иноватор и никога не е бил.
56
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Битката за Украйна ще бъде първият конфликт от по-дълга война, чийто залог се простира до други стратегически ресурси, по-специално редки земни елементи, които са от съществено значение за производството на батерии и електрификацията на света." - 70% от Кобалта се държи от Конго, а Конго са под протекцията и са съюзници на Китай, а те им разработват залежите от почти 20 години. В каквото и да се впуснат Европа и САЩ са поне с десетилетие зад Китай и Русия.
55
5
 
3
 
! Отговори
Таня преди 1 година
От край време е едно и също. Мързеливите и некадърни искат социализъм, иновативните и дейни искат демокрация. Винаги побеждават вторите, защото първите ги мързи, а и не могат. Ако не ги мързеше и можеха... щяха да искат демокрация.
54
1
 
6
 
! Отговори
Frank W. преди 1 година
Българите защо се водите по акъла на западняците ? Айде те са ясни, ами вие защо повтаряте като папагали техните тъпотии ? България може да бъде рай, но не е поради факта , че няма достойни и силни политици които да отстояват интересите на собствените си граждани.
53
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 10-20 години Запада ще бъде толкова тежко разгромен, че ще му се наложи да премине към социализъм. Говори се от 5-6 години по всички икономически форуми, само че го наричат - The great reset или изкуството да си щастлив без да притежаваш нищо. Мен не ми пречи. От малък съм си обещал да бъда средна класа и да си бачкам. Винаги е приятно да се запознаеш с нови хора пък като ти омръзнат - следващите.
52
1
 
7
 
! Отговори
g.venov преди 1 година
Йоанче няма ли какво вече да пишете,а.стига с тия простотий за климати и зелени енергий,всички вече разбраха какво крадене на пари пада покрай тези простотий
51
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"този модел не може да поддържи защото изначално е основан на невъзможна концепция" - именно. Запада чисто и просто създадоха култ срещу социализма и го заклеймиха като комунизма. Капитализма е купувай, купувай, а ако спреш да купуваш, принтиране на парички - инфлация и така... Богатите все повече забогатяват, парите застояват и средната класа за награда за труда си получават още инфлация... Капитализма е най-слабата форма на управление на ресурсите съществувал в историята на човечеството.
50
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Донякъде сте прав, но просто няма измислен модел който да разпределя по справедливо произведените блага." - питай баба ти и ще ти разкаже за модел където 1% са богопомазани, 1% са в затвора, а останалите 98% равни и спящи на отключена врата. Модел при който нямаше проблеми с СО2 емисиите и модел при който се рециклираше и 95% от отпадъка служеше за наторяване или огрев. Модели да търсиш...
49
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не сравнявайте РФ преди 10 години, ресурсите тогава бяха "стотинки" и сега... Под 100 долара нищо няма. Да не говорим, че Китай още куца. Почнат ли и те да купуват, 150-200 долара барела ще ни се стори даром.
48
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Късата памет - този модел не може да поддържи защото изначално е основан на невъзможна концепция - постоянно нарастващо потребление, при крайно количество ресурси. Отвори базов учебник по икономикс и после пръскай акъл.