В САЩ гласуват на президентски и парламентарни избори

Ще се произнесат и на 174 референдума по най-различни въпроси
Обновена: 6 ное 2012 08:31 | 6 ное 2012 07:22, Елка Василева
41
В САЩ гласуват на президентски и парламентарни избори
Мит Ромни и Барак Обама. Снимка: Reuters

В Съединените щати днес ще се състоят избори за президент, за Конгрес, за губернатори - в 11 от 50-те щата и за щатски събрания - в 44 от 50-те щата.

Изборите за президент са общи и непреки. Те се свикват на четири години, в първия вторник след първия понеделник на ноември.

Избирателите гласуват за членовете на избирателната колегия - общо 538. Броят им е равен на сбора от членовете на Камарата на представителите и на Сената (435 конгресмени + 100 сенатори = 535) плюс трима от федералния окръг Колумбия, където е столицата Вашингтон.

За да бъде избран, кандидатът трябва да получи най-малко 270 гласа (50 процента + 1 глас) в избирателната колегия. Нейните членове ще гласуват на 17 декември (първия понеделник след втората сряда на декември) в столиците на щатите, където са избрани, но името на новия президент по правило става известно след приключване на изборния ден.

Системата на непряко избиране на президент на САЩ, датираща от 1804 г., действа така, че е възможно президентът да влезе в Белия дом с мнозинство от гласовете в избирателната колегия, макар и с по-малко гласове от съперника си в народния вот (гласовете на избирателите).

Представителството на всеки щат в избирателната колегия се определя от числеността на населението. Калифорния с население от близо 38 милиона има 55 членове в избирателната колегия, а Монтана с население един милион - трима. Партията, спечелила повече гласове на избирателите за членове на избирателната колегия в даден щат, получава цялата бройка членове на колегията за щата. По закон членовете на избирателната колегия формално не са обвързани да гласуват за кандидата, с чиято бюлетина са избрани.

Ако двамата кандидати получат по равен брой гласове в избирателната колегия, новоизбраната Камара на представителите избира новия президент, а новоизбраният Сенат – новия вицепрезидент.

На 4 ноември, 48 часа преди началото на изборния ден, социологическите анкети показаха равенство от 48 процента подкрепа за двамата кандидати за Белия дом - сегашният президент демократ Барак Обама, който се бори за втори мандат, и кандидатът на републиканците, бившият губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни. Кандидат за вицепрезидент в двойката на демократите е досегашният вицепрезидент Джо Байдън, а на републиканците - конгресменът Пол Райън.

Анкетите сочат незначителна преднина за Обама в т.нар. решаващи щати (сега 13), където никоя от двете партии нямаше ясно надмощие в предизборната кампания, но тази преднина е в границите на статистическата грешка. Решаващите щати имат общо 161 гласа в избирателната колегия.

Според проучване на центъра Пю от понеделник Обама води пред Ромни с 48 срещу 45 процента сред вероятните избиратели. Изследователският институт прогнозира, че в крайна сметка демократът ще спечели 50 процента от гласовете при народния вот, а републиканецът – 47 процента. Преди седмица, когато ураганът Санди още не беше връхлетял САЩ, двамата съперници имаха еднаква подкрепа - по 47 процента.

Парламентарните избори са преки. Подновява се целият състав на Камарата на представителите - 435 конгресмени - и 33 от 100 сенатори.

В досегашния Конгрес републиканците имат мнозинство в Камарата на представителите, а демократите - в Сената.

Мандатите на депутатите в Камарата на представителите са за две години. Техният брой - 435 - не се е променял от 1913 г.

В сегашната Камара през 2010 г. републиканците спечелиха мнозинство от 49 мандата и прогнозите са, че те ще запазят мнозинството си, но може би с до десетина депутати по-малко.

Сега в Сената има 53 сенатори демократи и 47 републиканци. В Сената всеки от 50-те щати е представен от двама сенатори с шестгодишен мандат, които не са избирани в една и съща година.

33-те мандата, които предстои да бъдат подновени, са на 21 демократи, двама независими, гласуващи с демократите и 10 републиканци.

На 6 ноември ще се състоят избори за губернатори в 11 щата, както и за щатски събрания в 44 щата. Почти всички щати имат двукамарни парламенти. На национално равнище републиканците имат около 60 процента мнозинство в щатските събрания.

В изборния ден американските избиратели ще се произнесат в 174 референдума по въпроси от най-различен характер – от данъците през легализирането на канабиса до хомосексуалните бракове.

Изборните секции затварят по различно време в различните щати. Резултатът от изборите за президент обикновено става известен около 3 ч. по Гринуич (5 ч. бълг. време) на следващия ден, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
boli me onaia rabota za amerika.
38
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
boli me onaia rabota za amerika.
37
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 10 години идва краят на Империята на Злото - САЩ !А ако спечели Ромни и по-малко...Помнете !!!
36
0
 
0
 
! Отговори
Наню преди 11 години
Нъли съ рипублика бре, що дъ нямат пърламент
35
1
 
2
 
! Отговори
бати коко преди 11 години
ПАРЛАМЕНТ ???????? В ЩАТИТЕ ??? вие не сте в ред, верно
34
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
янките хич не ме итерисуват
33
5
 
1
 
! Отговори
ТРАКИЕЦ преди 11 години
ДО 20:ЧЕ В АМЕРИКА КОГА Е ИМАЛО ПЪК БЕЛИ? ХАХАХА ВИНАГИ Е ИМАЛИ ЕВРЕИСКИ ГНУСАРИ(СЕМИТИ) ТИ ТЕЗИ *** ЗА БЕЛИ ЛИ ГИ МИСЛИШ? С ТЕЗИ КРИВИ МУТРИ,МАЗНИ МУТРИ,ЧЕРНИ(ПОДОБНО НА ТЕХНИТЕ СЕМИТСКИ БРАТЯ АРАБИТЕ)..... ЛАТИНОСИТЕ И *** НЯМА КВО ДА ГИ КОМЕНТИРАМ.... ЕДИНСТВЕНИТЕ В САЩ КОИТО ГО ДОКАРВАТ БЕЛИ(НА ЦВЯТ) СА КИТАЙЦИТЕ СИГУРНО(И КОРЕЙЦИТЕ) ТА ОСТАНАЛИТЕ ПИНДОСИ ИМАТ НЯКАКЪВ ЕВРЕИСКИ ДЕФЕКТ КОИТО АВТОМАТИЧНО ГИ ИЗПРАЩА В СЕМИТСКАТА ГРАФА(ЗАЕДНО С БРАТЯТА ИМ АРАБЕЛИ) ХАХАХА
32
0
 
1
 
! Отговори
VDCH преди 11 години
В изборния ден американските избиратели ще се произнесат в 174 референдума по въпроси от най-различен характер от данъците през легализирането на канабиса до хомосексуалните бракове.Не знам какво мислите, но за мен резултатите от референдумите са по-интересни от изборите?
31
1
 
4
 
! Отговори
ivan.aleksandrov преди 11 години
избори друг път разместване на пионки от правителството в сянка
30
0
 
2
 
! Отговори
bg преди 11 години
Amerikancite se mnogo drazneha 4e imenata na vsi4ki bulgarski futbolisti zavrushvaha na OV.
29
0
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
Amerikancite mrazat kogato gi popitash ot kakov proizhod sa.
28
1
 
1
 
! Отговори
bg преди 11 години
Amerikancite mrazat durjavi sus sravnitelno zapazen etnos.
27
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Чиста работа за нов световен ред!! Другарите заедно с средновекова Русия.
26
0
 
5
 
! Отговори
ivan преди 11 години
До 24. Не в САЩ е работен ден. Нямат почивка заради изборите.
25
1
 
2
 
! Отговори
chicago преди 11 години
ДО 26 НЕ.
24
2
 
1
 
! Отговори
bg преди 11 години
do chicago-ti kjorav li si?
23
3
 
4
 
! Отговори
chicago преди 11 години
До 20 САЩ - сбирщина от националности от цял свят,а за България какво ти е мнението.Другото което си написал са бълнуванията на болния болшевишки мозък- Улянов - Ленин.
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Някой знае ли дали днес е неработен ден в САЩ ?
21
0
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
Tezi dvamata na snimkata sa komandirite na Helzingskija Komintern.
20
0
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
do#16-Az nema da glasuvam nito za ednata mursha,nito za drugata mursha.