Чехия - където бирата е по-евтина от водата

Здравният министър иска да промени това с нова наредба
Обновена: 28 яну 2013 11:11 | 26 яну 2013 18:15, Бойчо Попов
60
Чехия - където бирата е по-евтина от водата
Снимка: Reuters

Онези, които обичат да пият бира, ще са в добри ръце в Чешката република: в повечето ресторанти и кръчми в страната бирата струва по-малко от една чаша вода. За министъра на здравеопазването обаче този факт е като трън в очите, защото той иска да накара сънародниците си да намалят консумацията на алкохол.

A това няма да се случи лесно, пише в свой анализ Wall Street Journal. Там, където е роден т. нар. Pils, бирата се нарича и „течен хляб". Всеки чех пие средностатистически по 140 литра бира на година, което е световен рекорд. Германците са доста по-скромни в това отношение с по 107 литра на глава от населението.

Потреблението е толкова високо, че най-големите пивоварни в страната SABMiller и Plzensky Prazdroj, производител на известната бира Pilsner Urquell, доставят своето пиво в огромни танкери и да го изцеждат директно в бъчвите на кръчми и барове.

"Бирата е като майчиното мляко за възрастните", казва Марек Голнер, 36-годишен програмист, редовен посетител на кръчмата U Zelenku в предградието на Прага Збраслав. "За чехите бирата е като виното за французите, или водката за руснаците".

Отношението на чехите към любимата им напитка показва пред какво предизвикателство е изправен министърът на здравеопазването Лео Хегер със своята кампания. Той иска да ангажира ресторанти и барове със задължението да предлагат най-малко една безалкохолна напитка на по-добри цени, отколкото също толкова голяма бира - особено за тийнейджъри, на които официално им е позволено да пият алкохол след 18 години. Най-лесният начин е да се добавят кани с вода от чешмата, отбелязва той.

Но дори и тази идея разгневи някои собственици на барове. "Това ме вбесява", казва Елени Атанасопулосова, 34-годишната собственичка на U Zelenku. "Има по-важни неща. Хората имат проблеми с намирането на работа. Това трябва да занимава правителството".

Министърът на здравеопазването Хегер, 64-годишен рентгенолог, който също обича да си пийва по няколко халби, има обяснение за съпротивата на сънародниците си: „Чехите воюват винаги срещу правителствените регулации“, смята той. „Това е част от наследството на десетилетия комунистически режим. Ние не искаме да забраним на възрастните пушенето и пиенето, то е тяхно право", наясно е Хегер. "Аз не съм против употребата на алкохол. Но тя трябва да остане на разумно ниво".

Министърът предложи също така увеличаване на глобите за съдържатели на заведения, които сервират алкохол на непълнолетни. Той също така планира да ограничи пушенето в ресторанти. Но правителството все още не е одобрило сравнително меките предложения, да не говорим за парламента. Хегер се надява, че благодарение на декларациите му може да започне дискусия за значението на бирата в чешкото общество.


"Пиенето на бира е много разпространено и датира отдавна. То е важна част от ежедневието ни", казва Иржи Винопал, ръководител на чешкия Изследователски институт. "Това винаги е било така. От Средновековието бирата бе най-важното питие“. Който иска да промени правилата за пиене на бира, може да пострада, смята той.

В продължение на най-малко 1000 години бирата, която е известна с ароматния си и горчив вкус, играе важна роля в региона. Свети Венцел, чешки благородник от 10-и век, е покровител не само на пивоварите, но и на цялата страна.

Когато намиращият се на около 100 километра югозападно от Прага Пилзен през 1295 г. е провъзгласен за град, жителите му получават правото да варят бира. Това би трябвало да създаде просперитет за селището. През 19-ти век градът е прекръстен на светлата бира, която се вари там, и която придобива известност като Пилз.

Най-старата пивоварна в страната все още е в експлоатация. Базираната в Прага U Fleku е основана през 1499 г. По онова време бирата е толкова важна за чешката икономика, че рицари и благородници се борят, за да получат правото за варене на бира. С успех: през 1517 г. е издаден съответният кралски указ.

Почти 500 години по-късно бирата играе все още голяма роля в социалния живот на чехите. След работа те често ходят в кръчмите да релаксират или да се срещнат с приятели. Често домакините не питат въобще гостите си какво искат да пият, а директно сервират по бира на масата, без да е изрично поръчана.

В типичен пъб в Чехия бира от 0,5 литра струва 75 евроцента. Който поръча равно количество вода, сок или кока-кола, обикновено трябва да плати двойно по-висока сума. И рядко чешмяната вода е безплатна.

В кръчмата U Zelenku, която е на повече от един век и вече е институция в квартала, най-евтината бира струва 75 цента. Вода има за едно евро. В по-скъпия ресторант Kolkovna в туристическия град за голяма бира ще се платят 1,90 евро, за водата се плащат по 1,70 евро - но в два пъти по-малко количество.

Чешката асоциация на хотелиерите и ресторантьорите не харесва предложенията на министър Хегер. Организацията ще предприеме съдебни действия срещу него, ако се налага, обяви президентът на асоциацията Вацлав Старек. Това е възможно най-лошият момент за приемане на нови правила за вече изпадналата в криза промишленост. В края на краищата страната продължава да е в рецесия, смята Старек.

Сравнително ниските цени също са причина за това чехите толкова често да посягат към бирата, казват икономисти и представители на здравни организации. Това важи и за юношите. Според Световната здравна организация никъде другаде в Европа 13- до 15-годишните не пият толкова много алкохол, колкото в Чешката република.

Новите правила ще помогнат тази ситуация да се промени. "Ние искаме да обезкуражим младите хора от пушенето и пиенето. Това е основният проблем", казва министърът на здравеопазването. За да се постигне това, трябвало да се промени и нагласата на възрастните. Много от тях не следват закона, който забранява продажбата на алкохол на малолетни или не се намесват, когато видят младежи да се наливат с алкохол.

Хегел има и друга идея. Може да се увеличат и налозите за бира и ракия. Подобно предложение обаче не било в правомощията му, смята той. Самият Хегел има реалистични очаквания, що се отнася до мерките, пратени до парламента. „Мога да си представя нашият проектозакон да бъде не приет до края на годината. Но може би следващият път...“, казва той.

Още международни икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още по темата: икономиката на Чехия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Както са тръгнали цените на софянска водасамо нагоро, скори и у нас това може да стане факт.
8
3
 
7
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 11 години
Ин вино...веритас,са казали древните римляни.Чехите не са...толкова древни и за това са предпочели...бирата.
7
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
А нещо за пушенето в Чехия?"Ние не искаме на възрастните да забраним пушенето и пиенето,то е ТЯХНО ПРАВО"!Става въпрос за пушенето в бирариите!
6
1
 
3
 
! Отговори
СимеонС преди 11 години
до 3:Дай телефон моля!
5
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Това явление е в противоречие с нормалната човешка логика. Тя бирата там да не се прави със сондажна вода?! Нали водата плюс технологичния процес и другите продукти за бирата надхвърлят себестойността на вложената вода. Това как е възможно. Или може би нарочно е така, за да къркат чехите и да си съсипват здравето.
4
2
 
18
 
! Отговори
от Чехия преди 11 години
Бирата в Чехия се смята за храна. Нещо като хранителна добавка. Какво като забранят да не се сервира на непълнолетни? Вкъщи мама и татко ще налеят, за да е здраво детето. Пък то си има бира и бира. Може да си купиш "Бернард" на умерена цена - 1.80 бг лв. 500 грама, нефилтрирана и прекрасна. Истинска "жива" бира, с вкус подобен на нашата от едно време - горчива. Но може и "Браник". Галонче два литра на цената на нашите бири, напр. "Ариана". И на вкус е същата. Децата пият леката, като безалкохолн
3
0
 
22
 
! Отговори
лелееее преди 11 години
верно нема по хубаво нещо от чешката биричка. вчера ми докараха едно кашонче златопрамен и едно саробърно и са си къркам и се цепя от кеф. ако некой се интересува мога да му дам телефоните на едни пичове дето продават най-различни марки чешка бира. носат я до вратата ти безплатно ако си поръчаш кашонче(10 бири)
2
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бирата е полезна ,а за хората там е традиция ,чудя се тея "политици" като нямат работа на магарето ли чуш викат.
1
2
 
49
 
! Отговори
Пивовар преди 11 години
Оставете хората да си пият бира, бирата е възможно най-полезното питие, за разлика от спиртните напитки, които скапват организма на човек!