Антитерористичен закон в Египет предвижда тежки глоби за журналисти

Той ще се прилага при публикуване на информации в разрез с официалните
17 авг 2015 12:30, Елка Василева
2
Антитерористичен закон в Египет предвижда тежки глоби за журналисти
Снимка: архив, Reuters

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси ратифицира закон за борба с тероризма, предвиждащ огромни глоби за журналисти, публикували информации в разрез с официалните съобщения в случай на атентати, предадоха Франс прес и Ройтерс.

След убийството на главния прокурор Хишам Баракат при зрелищен атентат на 29 юни Сиси обеща по-сурови закони за борба с тероризма. Все още никой не е поел отговорност за убийството на Баракат, напомня АФП.

Покушението срещу главния прокурор бе последвано на 1 юли от серия джихадистки нападения срещу военни на Синайския полуостров. Тогава армията съобщи за 21 убити войници, но според медиите убитите военни са били повече.

Оспорваният нов закон за борба с тероризма, отпечатан в държавния вестник, предвижда глоба от 200 000 ди 500 000 египетски лири (между 23 000 и 58 000 евро) за всеки, който публикува неверни информации за атентати или за операции срещу ислямистки бойци.

Първоначално текстът предвиждаше минимум две години затвор, но правителството се отказа от наказание със затвор заради бурното недоволство на журналистите, отбелязва АФП.

За сметка на това е добавена клауза, която дава възможност на съдилищата да забранят на осъдените по този закон да упражняват професията си в срок до една година, ако деянието е нарушило професионалните принципи.

Освен това законът предвижда създаване на специални съдилища и затвор от пет години до смъртна присъда за хора, признати за виновни в създаване, ръководство или финансиране на терористична организация.

Противниците на закона смятат, че тези глоби могат да доведат до закриване на малки издания и да ограничат независимостта на медиите.

След като свали от власт президента ислямист Мохамед Морси през юли 2013 г., Сиси подложи неговите привърженици на кървави репресии, при които бяха убити 1400 души. Арестувани бяха хиляди други, стотици бяха осъдени на смърт в масови процеси по бързата процедура, които според ООН нямат прецедент в модерната история. Десетки от тези смъртни присъди бяха отменени от касационния съд.

На смърт бе осъден и бившият президент Морси, който обжалва смъртната си присъда, добавя АФП.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
0
 
! Отговори
111 преди 8 години
МОРСИ ЕДИН КРЪГЪЛ ***