Русия може и да се отскубне от плена на Путин

"Файненшъл таймс": Западът да държи политическите си антени нащрек
25 авг 2015 22:14, Елка Василева
562
Русия може и да се отскубне от плена на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Отношенията с Русия никога не са били лесни. Географски тя е огромна. Политическата й култура е белязана с потайност и твърдост. В епохата на съветския комунизъм спрямо нея се прилагаше политиката на "сдържане". А след това Западът, обзет от бляна си, че в постсъветска Русия ще избуи свободна пазарна демокрация, с миролюбива средна класа, разчитаща на правото на собственост и на върховенство на закона, предприе усилия за изграждане на "стратегическо партньорство" с Москва, пише Тони Барбър във в. "Файненшъл таймс".

Тези усилия днес са погребани на дъното на Черно море, потопени от руската анексия на Крим през март 2014 г., от нейната военна интервенция в Източна Украйна, както и от неудачно замислената и проведена западна политика в постсъветското пространство.

Сега на мода се връща една предишна теория, според която съществува непреодолима пропаст между руските и западните ценности. Според нея тази пропаст, макар че тя се разширява при управлението на Путин, в най-дълбокия смисъл на думата следва да се разбира като отражение на коренно различния исторически опит на днешна Русия и на Запада.

От руска страна то намира израз в изключително критичен, антизападен консерватизъм по социалните въпроси и засилва склонността към използване на военна сила срещу съседите, както се видя в случаите с Грузия и Украйна. То се проявява и във войнственост спрямо страните от НАТО. Резултатът е, че Западът сега трябва да бъде нащрек.

Тази теория си има силни и слаби страни. Тя правилно подчертава значението на вътрешните фактори за това как Русия формулира и води своята външна политика. Но от друга страна тя поражда риск от концептуална грешка, отъждествявайки властния диктатор с обществото като цяло, като че ли стремежите на Путин и на 140-милионния руски народ съвпадат.

Презумпцията, че Путин се ползва с огромна популярност сред руснаците, които одобряват нарастващия милитаризъм на неговата външна политика, заслужава по-сериозен анализ от този, който срещаме в западните политически, научни и медийни кръгове. Първо, при една система на управление, която ограничава политическото състезание и контролира свободата на словото, каквато е систематичната практика в Русия, популярността е нещо различно от западното й разбиране.

Второ, руснаците по по-различен начин от всички останали оценяват как техните лидери допринасят за подобряването или влошаването на качеството на техния живот. Главно значение за тях имат резултатите от икономическата и социалната политика на правителството, а не неговите външнополитически авантюри, които може би впечатляват, но като правило с течение на времето губят своята привлекателност.

Основните проблеми пред руската икономика са съкращаването на числеността на трудоспособното население, крайно ниската ефективност на икономиката, прекомерната зависимост от природни ресурси, твърде слабите инвестиции и иновации, бягството на капитали, повсеместната корупция и жалката пародия на върховенство на закона. Мерки, които биха минимизирали влиянието на тези тежки проблеми върху жизнения стандарт на руснаците, са немислими, защото те биха изисквали по-малко конфронтация със Запада и по-слабо ограничителен вътрешнополитически климат.

След внимателно отработеното преизбиране на Путин през 2012 г. президентът и все по-стесняващият се кръг от приближените му затягат хватката си върху властта, засилвайки борбата срещу инакомислието в страната и следвайки антизападна външна политика. Изгледите за икономически реформи съответно стават все по-мъгляви и последствията от това са понижаването на жизнения стандарт и на стабилността на путинизма в дългосрочен план.

Анексирането на Крим бе посрещнато с одобрение от милиони руснаци - даже по-голямо, отколкото войната срещу Грузия през август 2008 г. През март 2014 г. около 58 на сто от запитаните в проучване на "Левада-център" (най-авторитетната социологическа агенция в Русия) одобриха анексирането на части от съседни страни, в които живеят руски етнически малцинства. Към март т.г. обаче това одобрение спадна до 34 на сто. В същото време 64 на сто от руснаците - срещу 54 на сто през 2009 г. - се изказаха срещу използването на каквито и да са средства, включително и сила, за удържане на бивши съветски републики под контрола на Москва.

Подобни социологически анкети показват, че руското общество не стои сляпо зад Кремъл по всички въпроси. Голяма част от него изглежда готова да приеме западната гледна точка, че международните отношения са колкото политическа и военна арена, толкова и област за развитие на обществени, културни и търговски отношения. Западът трябва да насърчава такива нагласи, поддържайки отворени каналите за връзка с руското общество.

Трябва да бъдем реалисти. Путин и неговият антураж не са задължени да се отчитат пред свободно избран парламент, нито пък да се съобразяват с общественото мнение, както е при едно западно правителство. Засега те вървят по линията на вътрешна и външна конфронтация, от която ще бъде много сложно да отстъпят. Фокусирайки се върху лъскането на глобалния имидж на Русия, потискайки критиките вътре в страната и извличайки лична изгода от държавните постове, на които се намират, те продължават, поне засега, да ни заливат с добре познатата и отегчителна пропаганда за враждебния загниващ Запад и неговите лакеи от "петата колона".

Западните правителства трябва да не отстъпват от своята последователна политика, съчетавайки твърдост и единство на целта спрямо Москва, както и дългосрочни усилия Украйна да бъде превърната в една успешна страна. Те трябва да не допуснат да се хванат на уловките на Путин, представяйки днешните беди на Русия като свидетелство за наличието на някаква битка на живот и смърт между два конкурентни цивилизационни модела.

Москва и Западът враждуват не защото представляват две несъвместими ценностни системи и народи от различен тип, а главно защото на власт в Кремъл е една злокачествена машина. Западът трябва да бъде търпелив и да държи политическите си антени нащрек за деня - колкото и далечен да изглежда той, докато Путин е на власт, когато в резултат на вътрешнополитическа еволюция в Русия възникнат условия за намаляване на международното напрежение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


562
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
255
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
тъпо ,тъпо др- инджев
254
0
 
0
 
! Отговори
Ярослав Хашек преди 8 години
Никак не мога да се съглася с това, че вие наричате правителствения орган Чехословашка република лакей на правителството". Напълно естествено и ясно е, че правителственият орган не може да действа другояче, тъй като чийто хляб ядеш, неговата песен ще пееш.
253
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Bratushki,ne Putin tema na denya,bravo na Erdogan za kurdskiyi gambit,ima i drugi politiki!Stiga s Rossiya,vi ne tema na rusnaci , gledayite ES!
252
1
 
3
 
! Отговори
цезар преди 8 години
Нямало цензура!!!!! 99% в този сайт има цензура. Защо бе? всеки има право на мнение. Какво от това че не съвпада с писаното от ***. Жената може и да не мисли това което пише , но нали е на хранилка. и тя трябва хляб да яде.
251
2
 
10
 
! Отговори
тъпа офца преди 8 години
оо, мазната трътла *** пак се е обстрила, ама то е така като от гнусното американско посолство пак са раздавали заплати и сега трябва да се заработва! аман от предплатени псевдодемократи, дето пищят като *** девици!
250
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До БобиАнгола е изместила Русия. Толкова ли си елементарен или си обикновен путиниод?
249
13
 
2
 
! Отговори
до 449 преди 8 години
Америка не иска да "прегръща" ничии "несметни богатства" - тя и без това е най-богатата!Америка иска да се спазват международните правила, приети от цялата цивилизация, не само от Америка!Путин и ИД се опитват да рушат световния ред, но няма да им се отвори парашута, запомни това!
248
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
И да отиде заедно с несметните си богатства в прегръдките на Америка ?! Розовите сънища на някой си Тони Бърбър. Путин е единственият лидер сред безброй безгръбначни марионетки наречени управляващи по света. Ама много ги е яд на него.
247
6
 
2
 
! Отговори
до Боби преди 8 години
Рискът е при преминаването през слоя - въпрос на мениджмънт на риска: първо да е нисък и второ да се вземат мерки и поемат отговорности като остане беля. За целта е нужно да имащ могъща индустрия, подредена държава и железни правила! В списъка на такива държави, САЩ са на 1 място, с голяма преднина пред следващият.
246
4
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 445Ами естествено че Ангола ще е изнася повече. Корабите Танкери трябва да минат няколко хиляди колометра по-малко. Защо мислиш Рашките толкова се надяват на тръбопроводите?
245
0
 
4
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 440В Русия се прави разновидност на Фракинга за нефтени полета. Въпросните обаче са на голяма дълбочина и както разбрах от статията се ползват някакви камъчета от определена скална порода които все едно разширяват дупката пробита под земята но само в района на сондата. По-широка дупка по-голям дебит. Не се позва Фракинг за Газовите находища за да не се нарушат носещите свойства на "Тавана" на кухините. Ползва се само вода за запълване на обемите до колкото разбрах.
244
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До БобиВ момента Русия е много зле с добива. Ангола я измести по износ на нефт за Китай. А и Иран още не се е включил. Разбираш ли какво ще става. Мисли по мащабно
243
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Сещам се за приказката" лисицата вървяла след коча и чакала да му паднат м.....те .
242
3
 
0
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До 441Ок ще трябва пак да проуча по-задълбочено въпроса за химикалите. Но винаги остава възможността ако се дълбае на плитко да отклониш подземните води а това вече е мнооого голяма гадост. За Сахара доказаха, че на доста места е имала пълноводни реки сега от тях нищо няма освен ограниени подземни реки. Къде е изчезнала цялата тая вода? Как е станало?Само да напомня случая с Каспийско море СССР отклони една река преди години и сега морето ще го наречем Гьол.
241
7
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 440Според западните СМИ Руските служби даже се намесват на запад с шпионаж и ползване на ЕКО активисти само и само Европа да няма евтин източник на Енерго ресурси.Ти ми говориш за ползване на нова и непозната технология в Русия. Кой от западняците ще им я даде? Да пуснат още повече газ и нефт на още по-ниски цени та ОПЕК и САЩ да фалират собствените си производства?
240
5
 
3
 
! Отговори
до Боби преди 8 години
"Фракинга няма да се впускам в детайли колко и какви са химическите вещества които се ползват."Впусни се - най-новите модели са безвредни минерали и дори органични смеси, отделно пробивите са пъти по-сигурни от преди 2 години.Технологиите се развиват всеки ден, сверявай си часовника. И не забравяй, че те са в ръцете на САЩ.
239
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До БобиА в Русия прави ли се фракинг, като е толкова вреден русофилче?
238
5
 
4
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 432За разлика от теб Умнико аз чета и обожавам Любопитни факти и изобщо обяснения как нещата работят. Винаги ползвам повече от един източник. Пример Фракинга няма да се впускам в детайли колко и какви са химическите вещества които се ползват. Знам само със сигурност че са токсични. И ако пукнатина(а никой не гарантира че няма да се отвори от процеса пукнатина) достави тази гадост до подпочвените води следва мноого по-гадната Еко катастрофа без методи за туширане на ефекта на замърся
237
1
 
6
 
! Отговори
до 433 преди 8 години
Вие на кого слугувате?. Имам усещане, че сте от "нежните" другари.
236
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До СтаматКолко кила рубли струва американската тоалетна хартия бе ***?