Беззаконието в Либия... може ли да бъде постигнат мир?

Беше подписано мирно споразумение, но това едва ли ще е достатъчно
19 дек 2015 18:52,
47
Беззаконието в Либия... може ли да бъде постигнат мир?
Снимка: архив Reuters

Либия е в хаос, откакто подкрепяни от НАТО сили свалиха от власт дългогодишния диктатор Муамар Кадафи в края на 2011-та година. След години на кръвопролития беше подписан договор за мир за край на гражданския конфликт, който застрашава стабилността на съседни държави и е фактор в бежанската криза в Европа, отбелязва БиБиСи.

Според британската медия обаче ООН е поела голям риск с натиска за сключване на това споразумение, тъй като редица либийски ключови политически фигури и въоръжени групировки се обявиха против съдържанието на договора. Крехката надежда на международната организация е мирното споразумение да бъде уважено от всички с течение на времето. Но вероятността това да не се случи не е никак малка.

В основата на споразумението стои формирането на служебно правителство, което да обедини водещите политици от настоящите два парламента – единият е установен в столицата Триполи, другият в пристанищния център Тобрук. ООН и Западът се надяват, че подобен кабинет ще донесе стабилност, ще спечели борбата с джихадистките групи и ще овладее бежанския поток през Средиземно море към Европа.

Международната общност насочи още по-сериозно вниманието си към Либия, след като “Ислямска държава” се установи в африканската страна миналата година. Италия планира изпращането на над 6 хиляди войници, за да се възпре завземането на нови територии от страна на екстремистите.

Към момента обаче продължава да не е ясно къде ще е централата на новото правителство, как то ще бъде избрано и кой ще го оглави. А без отговори на тези въпроси самото мирно споразумение се превръща в пожелание без реално приложение.

През 2014-та година в Либия бяха проведени избори, но те приключиха с разделение на държавата. Тези, които имаха властта, отказаха да я предадат и запазиха политическата уредба в столицата Триполи. Тези, които считат, че народният вот им дава правото да управляват, съставиха алтернативен парламент в Тобрук. Важно уточнение е, че вторите имат подкрепата на ООН и големите световни сили.

В тази връзка едва ли изненадва реакцията на правителството в Триполи по отношение на инициативата на ООН в лицето на председателя на парламента Нури Абусахмен: “Ние няма да приемем чуждестранна намеса срещу волята на либийския народ”.

Свалянето на Кадафи от власт до голяма степен превърна Либия в оръжеен базар, защото почти целият арсенал на армията беше разграбен от бунтовниците. Неслучайно част от тези оръжия се озоваха в ръцете на радикални групировки в Алжир, Мали, Газа, дори Сирия и Ирак.

С времето в Либия се формираха множество влиятелни паравоенни организации, които следват различни идеологии и обединяването им в една обща национална армия изглежда все по-трудна задача.

Единственото общо помежду им беше омразата към Муамар Кадафи. Но всяка групировка водеше своя битка в различните точки на страната по време на преврата. Нямаше централизирано управление, което да консолидира силите на всички бойци.

Така, след края на гражданската война и след повече от 40 години авторитарно управление, компросите изглеждаха и все още са непостижими. А немалко радикални групировки всяват страх и ужас.

“Зората на Либия” контролира по-голямата част от западната част на страната. Организацията е оглавявана от бойците от Мисрата – градът, който носи славата на бастион на съпротивата срещу Кадафи.

През лятото на миналата година “Зората на Либия”, с подкрепата на най-влиятелния ислямски духовник шейх Садик ал-Гариани, взе контрола върху столицата Триполи. Оттогава насам обаче се появиха разногласия в организацията и разцеплението води до насилие.

“Ансар ал-Шария” контролира части от втория по големина град Бенгази. До появата на “Ислямска държава” именно тази групировка беше считана за най-опасната радикална организация в Либия. Екстремистите бяха обвинени за убийството на американския посланик Кристофър Стивънс през 2012-та година, както и за изпращане на бойци в Сирия.

Базата на “Ислямска държава” е родният град на Кадафи. В Сирт са събрани дезертьори от местни джихадистки групи, както и чуждестранни бойци. В края на миналата година Дерна (на 720 километра от Триполи) стана първият либийски град, който се провъзгласи за част от халифата, основан от “Ислямска държава”.

Още един по-голям играч на либийската паравоенна сцена е Либийската национална армия, оглавена от генерал Халифа Хафтар. Той се обяви за основен противник на всички ислямистки групировки, ползва се с подкрепата на правителството в Тобрук и е в близки отношения с властта в Египет.

Вътрешните борби в Либия неизбежно засягат и чужденците, които се превръщат във все по-примамлива мишени за екстремистите. Атакуват се и петролните кладенци, които се поддържат от западни фирми. В резултат производството спада драстично, но засега това не се отразява на глобалния пазар.

Безспорно обаче се отразява на либийския народ...
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
3
 
! Отговори
е да де преди 8 години
Мир може да има ако възкръсне Кадафи ,но нали се сещате кога ще стане.
21
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Петрола на Либия е в западни фирми.А как живее народа ( в развалини , недостиг на вода и електричество. !Всички държави с бойните си кораби , които бълваха разруха от Средиземно море , какво смятаха - че ще постигнат обединение ? След като в страната са вледзли различни терористи, на които им казват опозиция срещу Кадафи !Оръжието на тази държава еразграбено от Джихадистите групировки !
20
2
 
10
 
! Отговори
Чех-льо от Аспен преди 8 години
Аз пък като държавен главадълбоко подчертавам,че съм щастлиф от факта, че Ирландиялегализира г-ей браковете.
19
0
 
9
 
! Отговори
янев преди 8 години
моля журналистите от уважавания днес бг да не използват думата диктатор не само за кадафи но и за други държавни глави свалени с преврати от ... конкретно за либия която дори и на картата не са я виждали и още не преписвайте статии от чужди вестници ако сте журналисти пишете вашето мнение блумбърг не е единствена медия и даже преводите много често са фалш. пп засичам за колко време ще ме изтрие ***
18
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Кадафи си ЗАСЛУЖАВАШЕ щика в д то при всяко положение
17
2
 
13
 
! Отговори
Сър Пичук преди 8 години
Да не забравяме, че и България участва в тази коалиция свалила Кадафи.Български военен кораб бе на мисия край бреговете на Либия.И ние сме дали своя принос за демокрацията в Либия.Със здраве да си я ползва братски либийски народ.Така, ще е до победата на комунизма.
16
14
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
руснаците освен че са прости да издигат такива опорни точки явно са и комплексари ТО не е лесно да си крепостен мужик от как са се пръкнали като държава до днес
15
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА ЗАЩО КОГАТО НАПИША " САЩ ПРЕДИЗВИКАХА ВСИЧКИТЕ ПРОБЛЕМИ НА АРАБСКИЯ ПОЛУОСТОВ" РАЗНИ ХОРА НЕ СА СЪГЛАСНИ ??? "подкрепяни от НАТО сили свалиха от власт дългогодишния диктатор Муамар Кадафи в края на 2011-та година." АКО ВЪПОСНАТА ДИКТАТУРА БЕШЕ ТОЛКОВА ЗЛЕ ЛИБИЙЦИТЕ ОТДАВНА ДА СА ГО СВАЛИЛИ И ЛИБИЯ БЕШЕ МНОГО ДОБРЕ УРЕДЕНА ДЪРЖАВА ПРИ КАДАФИ. И ДУМАТА "НАТО" ДА СЕ ЗАМЕНИ С "USA" ;
14
1
 
15
 
! Отговори
дебелогъз депутат преди 8 години
Нали е демокрация там след като свалиха злия диктатор Кадафи,същото ще стане и ако Асад в Сирия бъде свален,ще настъпи мир и любов.
13
21
 
5
 
! Отговори
Наско преди 8 години
До АнонименДа бе, те където минат Русия всичко цъфти и вързва. Бларус, Украйна (пак да), България, Румъния ...
12
14
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 4Какъв тиран бе, перко! За тези ширини без силна ръка не може! А дано ти дойдат в къщата няколко от тия племена дето Кадафи успяваше да ги удържа, да ги образова, да ги лекува... А сега? А дано ти кацнат в дома!
11
11
 
47
 
! Отговори
+ преди 8 години
Заблуденият 15 - това не е революция, а насилствено `демократизиране` по американски, заплатетно с петрол.
10
17
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 13Изобщо не се чудят! Правят се на учудени! Всичко беше подготвено - и за Либия, и за Ирак и за другите държави, като нашата "мила, братска" Окраина, която, освен че по фашистки избива своя си народ, но и дълговете си не може да плаща, държи се като ци.га.нка на пазар, лъже, бият се всеки ден в Радата, правят свои губернатори престъпници от съседни държави, изобщо - просташка история. Така че, да не се трудят да заблуждават - НАТО са машата за терор на ЮСА над малките и слабите.
9
17
 
50
 
! Отговори
+ преди 8 години
Америка, Америка, унищожителят на светове, ще дойде време да си платите, неизбежно е.
8
15
 
52
 
! Отговори
аа преди 8 години
Убиха Кадафи да завземат петрола.Той повече от 20 години спирше миграцията.Резулатае налицев момента
7
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ДВЕ ПЛЕМЕНА СА ПОДПИСАЛИ ПРИМИРИЕ И ВЕЧЕ ТРЪБЯТ ЗА МИР,ТА ТЕ САМИТЕ НЕ ГО ИСКАТ И ЖИВЕЯТ ЗА ШЕРИАТ И ВОЙНА.
6
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ARABITE SA PROST I NEOBRAZOVAN NAROD.
5
0
 
14
 
! Отговори
vlady преди 8 години
Видя се за пореден път, че няма читава алтернатива на арабския социализъм - свалянето му води до войни и ислямисти.
4
2
 
1
 
! Отговори
гфдг преди 8 години
какво чета из люгенпресепланира, съжалява, мисли да направикакво е това, се питамкомпромисите са непостижими, всяват ужас.Какво е това, питам пакСто процента е нула информацията в тези редовеСпирай пералнята моля.
3
21
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Някои хора много се радват, че след тирана нещата се объркаха. Леко със злобата да не се завдите.