Каква е цената, която светът плаща за климатичните промени? Доходите падат с 19%

Развитите страни не могат да мислят, че ще бъдат подминати от случващото се
Обновена: 28 апр 2024 07:32 | 28 апр 2024 07:30, Камелия Цветанова
49
Каква е цената, която светът плаща за климатичните промени?  Доходите падат с 19%
Снимка: БГНЕС

На 22 април светът отбеляза Деня на земята, но равносметката за климатичните промени и влиянието им върху околната среда е горчива. Екстремните метеорологични явления се увеличават, климатът се променя и оформя нови пейзажи и начини на живот (в отрицателния смисъл), като световната икономика е все по-подвластна на тези явления. В голямата си част те засягат ключови сектори като селското стопанство, промишлеността, търговията по плавателните пътища.

Климатичните промени ще намалят бъдещите глобални доходи с около 19 на сто през идните 25 години в сравнение с един въображаем свят, в който няма затопляне, като най-бедните райони и хората, най-малко отговорни за климатичната криза, ще понесат най-големия финансов удар.

Тази теза се потвърждава и от ново изследване, публикувано на 17 април в списание "Нейчър" от изследователи от германския институт за проучване на климатичните промени в Потсдам. Икономическото влияние на климатичните промени върху доходите на отделните хора вече се оценява на около 38 трилиона долара годишно до 2049 година. До 2100 година финансовите разходи може да се удвоят спрямо оценката от предишни проучвания.

Новият документ подчертава, че страни като Германия (-11 на сто), Франция ( -13 на сто), САЩ ( -11 на сто) и Великобритания (- 7 на сто) ще загубят дял от брутния си вътрешен продукт (посоченото в скоби) дори до средата на века. Най-засегнати ще са страните във вече горещите региони, сред които са Боствана (-25 на сто), Мали (-25 на сто), Ирак (-30 на сто), Катар (-31 на сто), Пакистан (-26 на сто) и Бразилия (-21 на сто).

"Предвиждаме сериозно намаление на доходите в по-голямата част от регионите, сред които Северна Америка и Европа, като най-засегнати ще са Южна Африка и Азия. Тези понижения се дължат на въздействието на климатичните промени върху различни аспекти, свързани с икономическия растеж като селскостопанските добиви, производителността на труда и инфраструктурата". Това заяви авторът на проучването Максимилиан Коц.
Ноа Дифенбау, професор и изследовател в университета "Станфорд", твърди, че климатичните промени ще изострят неравенствата, тъй като е очевидно, че финансовият удар няма да бъде разпределен по равно и това ще доведе до миграция, бедност и конфликти.

САЩ и Европа са в риск

Развитите страни не могат да мислят, че ще бъдат подминати от случващото се, тъй като балансът и при тях ще е тежък, пише италианското издание "Мъни".

В статия, публикувана в "Кънсюмър рипортс" (американска потребителска организация с нестопанска цел - бел. ред.) от консултантската компания Ай Си Еф (ICF), се посочва, че личните загуби от изменението на климата в рамките на целия живот на дете, родено в САЩ през 2024 година, биха могли да достигнат 500 000 долара. Документът подчертава също, че цените на основни елементи от разходите за живот в САЩ ще нараснат заради изменението на климата.

Очаква се жилищните разходи да се увеличат със 125 000 долара в рамките на живота на човек, роден през 2024 година, заради по-високите разходи за поддръжка и застраховки, дължащи се на рисковете от наводнения и други щети, свързани с  метеорологичните условия. Освен това цените на хранителните стоки ще се повишат с около 33 000 долара през живота на дете, родено през 2024 година, заради нарушения в селскостопанското производство и прекъсвания във веригите за доставки, според документа. Прогнозите са, че и други разходи като за електроенергия, транспорт и здравни грижи ще нараснат значително през идните години.

А Европа? Според нов научен анализ ЕС е преживял най-топлата година в историята си през 2023 година, което е индикация за още по-опасно бъдеще за и без това най-бързо затоплящия се континент в света. Учените от програмата на ЕС за наблюдение на Земята "Коперник" и Световната метеорологична организация уточняват в годишния си доклад, че заедно с 2020-а, миналата година е била най-топлата в исторически план на Стария континент, като рекордните жеги са били причинени както от климатичните промени, така и от метеорологичното явление Ел Ниньо.

Жегата е довела и до екстремни метеорологични явления, включително наводнения, тъй като по-топлата атмосфера може да задържи повече влага, причинявайки силни дъждове при освобождаването си.
Наводненията в Словения миналата година са засегнали 1,5 милиона души. Гърция стана жертва на най-големия пожар, регистриран в ЕС: опожарени 960 квадратни километра, двойно повече от площта на Атина. Алпийските ледници са загубили 10 на сто от останалия си обем през 2022 и 2023 година.

Всичко това вече променя и потапя в криза системите на труда и търговията, като предупреждението за германските реки, по които минават плавателни съдове, продължава да е в сила. В Европа вече се говори за война за вода и храна. И това също е част от горчивия баланс на климатичните промени. /БТА, Галя Горнишка/
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още по темата: климатични промени
Още от ЕС
Европа бере първите горчиви плодове от вкопчването в електромобилите
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
1
 
17
 
! Отговори
Зелен Сделкаджия преди 3 седмици
Ще загубите пари за да хрантутите нас, зелените сделкаджии!
14
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Еми да затворят предприятията на бензинсмените та да не се променя климата - разни рудници, леярни, заводи все големи като градове да няма метал, да затворят нефтените платформи на разни корпорации с доход по-голям от този на малки държави да няма гориво и пластмаси и готово. Ние малките човечета какво можем да направим ? Дали ползваме нещо или не то си се произвежда, а производството замърсява. Не се обръщате към когото трябва.
13
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
С това че обвиняват човек за климатичните изменения просто озаконяват един грабеж във вид на "такса въглероден отпечатък". Климата може и да се затопля, но си е съвсем естествен процес. И вместо да ми поставят разни перки , да сечат гори за да поставят слънчеви панели, трябва да се строят напоителни канали, станции за добиване на вода от морето, да се садят гори и още подобни за да се справим с това което идва и не можем да спрем.
12
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Не е "светът" а няколко диви краварски колонии ! И вероятно отличен стратегически ход на Китай
11
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Искат да ни внушат че човек е виновен за климатичните промени. Немога да разбера какво са тези учени които го казват. Може би тези дето искат да изкарат че имало N на брой пола. Изкат да ме убедят, че нашите предци от пещерите в комбина с неандерталците и мамутите пръцкали, духали и стопили ледовете от последния ледников период. А на земята е имало поне 5 такива ледникови периоди. Кой тогава е предизвиквал затоплянето и засушаването. Глобалистите постоянно измислят способи да ни товарят с такси
10
7
 
1
 
! Отговори
Пешо преди 3 седмици
Каква е тази пропаганда, какво значение колко са паднали доходите, приходите и всичко искате ли да живеете или не? Земята да има бъдеще? Каква е цената на това, искате ли декември да е 25 градуса след няколко години?
9
2
 
15
 
! Отговори
Сашо преди 3 седмици
Климатични промени има само в болните ви екоталибански мозъци! На Земята има климатични цикли! ...Ама докато има кой да ви се връзва що пък да не проповядвате и връщане в пещерите!
8
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Оррките от Оркс бяха издавени. Няма климатични промени обаче. Да се забранят електрическите автомобили. Бензиностанцията трябва да си продава бензина.
7
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До До айде бе 1. А с "копейката" само показваш колко ти е акъла.
6
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До До айде бе 1. Малко си спомняш. Не си живял 10 000 години. Спомените ти не струват.
5
1
 
11
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 седмици
ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ ИМА НО ТО НЕ Е ВРЕДНО ЗА ЕВРОПА А ТОЧНО ОБРАТНОТО!!!! СТАТИЯТА Е АБСОЛЮТНА ЛЪЖА, ЧЕ ЗА ЕВРОПА Е ЗЛЕ ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ!!! КОЛКОТО ПО-ТОПЛО СТАВА ТОЛКОВА ПО ЛЕКИ ЗИМИ И ПО-МАЛКО ПАРИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ :D ЛЕТНИЯ ТУРИЗЪМ ПЕЧЕЛИ , ЗИМНИЯ ЩЕ ЗАМИРА! ЗА РЕКОЛТАТА НА ЕДНИ МЕСТА ЩЕ СТАВА ПО-ДОБРЕ НА ДРУГИ ПО-ЗЛЕ. В АФРИКА ЩЕ СТАВА ПО-ЗЛЕ НО ТАМ ВИНАГИ СИ Е ЗЛЕ ТА ВСЕ ТАЯ :D КАКАОВИТЕ РЕКОЛТИ ЩЕ ПОСТРАДАТ ЩОТО ТЕ 90% СА В АФРИКА НО Е ВРЕМЕ ДА СЕ ОТГЛЕЖДАТ И ДРУГАДЕ!
4
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Климатични промени, Украйна, Дзиленски, Путин, липса на работна ръка, епидемия, ръст на цените, политиците не стаат кво ше прайм... Общо взето с това ни страхуват всеки ден. И някоя статия за никому неизвестна световна "дзвиздъ"
3
2
 
14
 
! Отговори
Запознат преди 3 седмици
"Аз си спомням сняг до коленете, а сега м. декември 25 градуса. На очите си ли да вярвам или на някаква копейка....? АЙДЕ,БЕ!"Не всички изменения в климата са в следствие на замърсяване от човека. Земята много преди големите замърсявания също се е променяла. Другото което е САЩ са най-големите замърсители и макар, че имат 320млн.души население замърсяват повече дори и от милярден Китай. Да не говорим за разхищението им ток, храна и пари. Първо те да вземат мерки тогава и ние ще вземем.
2
20
 
4
 
! Отговори
До айде бе 1 преди 3 седмици
Аз си спомням сняг до коленете, а сега м. декември 25 градуса. На очите си ли да вярвам или на някаква копейка....? АЙДЕ,БЕ!
1
2
 
17
 
! Отговори
Айде бе преди 3 седмици
Разходете се до Ефес. Преди 20 века пристанище и ще разберете колко брутално ни лъжат.