В класните стаи са върнати 17 297 деца и ученици от набор 2001 до набор 2012, съобщи пресцентърът на МС.
Постигнатото до момента нямаше да е възможно без съвместната и координирана работа на всички въвлечени в процеса институции, както и тяхната силна мотивация. Основните ни приоритети занапред са резултатът от работата да бъде съхранен и надграден. Това е заявил заместник министър-председателят Томислав Дончев на днешното заседание на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, пише в съобщението.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представил резултатите от извършеното, според които към 1 септември 2017 г. е установено, че 206 378 деца и ученици на възраст от 5 до 18 години са отпаднали от образователната система или никога не са били записвани в нея.
За обхождане на 162 962 адреса в цялата страна са били мобилизирани 1103 екипа с общо 11 632 представители на различни институции - учители, директори, социални работници, полицаи, общински служители, представители на местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни лица, медиатори, представители на гражданското общество.
В близо 80 на сто от случаите децата не са намерени на настоящ адрес, най-често, защото не са в страната. За отпадането да децата от образователната система сред основните причини се открояват социално-икономическите, както и пътуванията в чужбина с цел работа на цялото семейство, започването на работа в юношеска възраст за подпомагане на семейството, липсата на транспорт, ранните бракове.
Посещенията по адреси продължават, като наред с това екипите ще следят върнатите обратно деца и ученици и ще извършват дейности по превенция на повторно или ново отпадане. Предвижда се механизмът за съвместна работа на институциите да стане постоянно действащ, посочват от МС.
Изграден е портал с добри практики и обобщена полезна информация в подкрепа на екипите, който е достъпен на адрес back2school.mon.bg., пише още в съобщението.

Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
ОПЕК+ прие още едно символично повишение на квотата за юли
Banco BPM предложи на Monte Paschi сделка за сливането им в банка за 50 млрд. долара
Порой наводни Войводино, обявено е частично бедствено положение във Вълчи дол
Затварят училища в Гърция след серията земетресения
"Мач на надеждата" в Бургас обедини футболни легенди за благотворителност
Лесна рецепта за чийзкейк с ягоди без печене
Бутат "виолетов" нападател в Юве, но Спалети му се изсмя
Гърция - Италия
Бивш ас на Арсенал и Ливърпул си хвана секси журналистка + СНИМКИ
Хари Кейн разкри дали жегата плаши "Трите лъва"
Гришо: Виждам края, хората не ме приемат като един от тях
Левски и ЦСКА отново са над всички + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 - 14 юни: Промени за Скорпиона
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Трагедия! 19-годишен загина в катастрофа
5 от 6 за Кими Антонели във Формула 1
Откриха възрастния мъж, който бе в неизвестност от три дни в Родопите
Четири от американските самолети-цистерни напуснаха летище "Васил Левски"
Оперират двама от пострадалите на "Челопешко шосе"
България стана европейски шампион за железничари край Варна
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма