Бабите и дядовците ни до 1944 г. са имали български гражданства, а след това те са им отнети, за което те нямат вина - затова по-правилно е да можем да кандидатстваме за възстановяване, а не за получаване на българско гражданство, допълни Теовски.
По думите на заместник-председателя на организацията на българите в Македония "МОСТ" със седалище в Скопие Митко Георгиев 63 хиляди македонци, желаещи да получат българско гражданство, чакат да бъдат удовлетворени молбите им.
Председателят на Научния център за българска национална стратегия проф. Григор Велев каза, че има заповед, издадена от правосъдното министерство, която той нарече скандална. По думите му според нея всички кандидати за българско гражданство, които до две години след подаването на молбите си не са получили разрешение, трябва да подадат отново документи. От пресцентъра на Министерството на правосъдието категорично отхвърлиха това твърдение.
Става въпрос само за по-стриктно изпълнение на наредбите: изискват се оригинални документи или дубликати - преписи от органите в съответната страна, докато в миналото са се приемали и нотариално заверени ксерокопия, обаче има много опити за фалшифициране, поясниха от пресцентъра.
Според Григор Велев в момента в Македония има мощен процес на ребългаризация и събуждане на българско национално съзнание, има страни, които не искат това, а управляващите не правят необходимото да защитят и покровителстват хората от български произход.
По негови данни в България в момента учат 4560 студенти от Македония, докато Сърбия е отпуснала за тази година 2560 стипендии за македонци, но само 80 от тях са усвоени.
В момента се изискват над 15 документа за получаване на българско гражданство, включително за психическо здраве, за неналичие на кожно венерически болести, както и документ от Агенцията за българите в чужбина за български произход, при все, че желаещият гражданство носи кръщелно свидетелство, че майката или бащата са българи, каза Велев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.