Руски тийнейджър, който е бил подложен на изтезания, за да се съгласи да воюва в Украйна, е изчезнал в боя, след като е твърдял, че командирът му е наредил на свой колега войник да го убие, за да прикрие корупция на фронта, сочи разследване.
18-годишният Саид Муртазалиев е бил арестуван в Москва в началото на януари по подозрение в измама, след което е бил пребит от полицията, докато не е подписал военен договор, разказа майка му пред телевизия „Дожд“ („Дъжд“) – опозиционен канал, който е забранен от Кремъл.
Муртазалиев е пътувал до руската столица по време на новогодишните празници от Дагестан, република с преобладаващо мюсюлманско население в Северен Кавказ.
Смята се, че е бил убит в Украйна само два месеца по-късно.
„Полицейските служители са му сложили противогаз на главата и са натискали сърцето му, докато не изгуби съзнание“, разказва майка му Лейла Нахшунова. „Те го принудиха да отиде в Украйна“.
Полицията в Русия получава бонуси от 100 000 рубли (945 лири) за всеки задържан, когото „убеждават“ да се присъедини към армията - сума, която е по-висока от средната им месечна заплата. Полицейският следовател, който е разследвал случая на Муртазалиев, се казва Надежда Забелкина, 36-годишна майка на две деца от близост до Москва.
„Попитах я: „Имате ли съвест? Той е на 18 години.“ Тя отговори: „Нашата работа е да предложим, а неговата работа е да се съгласи или да откаже. Той казва, че е съгласен.“ А после ми каза да се махам и блокира номера ми“, разказва Нахшунова.
Във видео, което Муртазалиев успява да изпрати на майка си, след като е бил изпратен в Луганска област в източна Украйна, той казва, че на него и на други войници е било заповядано да платят на командирите 1 150 000 рубли (10 900 лири) или да бъдат изпратени на бойна мисия, от която никой не се очаквало да се върне жив или невредим. След като предал парите, на един от колегите му войници е било казано да убие Муртазалиев, за да го спре да докладва това, което са искали командирите.
„Моят другар Спартак, това е военната му позивнина, каза, че му е било заповядано да ме ликвидира“, казва Муртазалиев в краткото видео.
Майка му разказва, че той ѝ е казал, че командирите му искат да го убият, защото е свидетел на изнудването.
Изразът „изтриване“, или „обнулити“ на руски, стана популярен за първи път през 2020 г., когато Кремъл нулира президентските мандати на Путин, за да му позволи да остане на власт още 16 години. Сега той се използва, за да опише убийството на руски военнослужещи от собствените им сили, често по заповед на военните им началници. Десетки войници и техни близки са описали тази практика в социалните медии.
Колега на Муртазалиев му казал, че когато отказал да изпълни заповедта да го убие, му било казано, че ще бъде „нулиран“, ако по някакво чудо се върне жив от мисията. На 7 март Муртазалиев изпратил на майка си видео. Това било последното, което тя чула от него.
Военните власти по-късно заявиха, че Муртазалиев е изчезнал в боя. Според информациите, въпросните командири са под разследване, но не са задържани и остават на фронта. Москва не е съобщила колко руски войници са изчезнали в боя в Украйна. Според приблизителни оценки обаче между 50 000 и 100 000 са изчезнали на бойното поле.
Освен това, според руската служба на BBC и опозиционния уебсайт Mediazona, има почти 117 000 потвърдени смъртни случая на руски войници в Украйна. Истинската цифра се оценява на 165 000. Войниците от Дагестан, един от най-бедните региони на Русия, съставляват непропорционално голяма част от военните загуби на страната.
С нарастването на броя на жертвите Кремъл среща все по-големи затруднения при набирането на нови войници: според данни на военния съд от 2022 г. насам над 20 000 руснаци са били преследвани за отказ да се сражават в Украйна.
Загубите изглежда не оказват голямо влияние върху Путин, който представя войната като повторение на Втората световна война. Руският лидер веднъж каза на група скърбящи майки, че смъртта на синовете им на фронта е по-ценна, отколкото ако бяха умрели „от водка или нещо друго“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.