За да се запазят нощните линии в София, започва да се „реже“ от коли от дневния градски транспорт, например по линия 72 са орязани две коли следобед, когато е най-натоварено.
Това обяви на брифинг в Столичния общински съвет (СОС) общинският съветник от "БСП за България" Ваня Григорова. Поради тази причина шофьорите почти нямат почивки на последни спирки, а вече има заявки от шофьори за напускане след Нова година, посочи тя.
Общинският съветник каза, че преди днешното заседание на СОС е бил разгледан доклад за спирането на част от нощните линии – N 3 и N 4. Григорова и нейният колега от "Патриоти за София" Карлос Контрера предлагат да останат линиите N 1 и N 2 и то само събота и неделя.
Най-нелепото е, че най-натоварени са нощните линии на Хелоуин, каза Григорова и добави, че се обслужват по 13 човека на обиколка. Тя подчерта, че това изтощава и шофьорите, на които им се събира извънреден труд средно по 420 часа на година при законово установени 150 часа, неизползван годишен отпуск по 49 дни на човек, незаетите щатни бройки на водачи са 260, а извън експлоатация са 150 автобуса, обобщи общинският съветник. Основната заплата на шофьор е 2100 лв., каза Григорова. Тя обяви като невярна кампанията на Общината за добрите условия на работа в градския транспорт.
Нощният транспорт върви по четири часа, шофьорите след това трябва да доработват на редовна линия в сутрешния трафик, което не е никак леко, каза Георги Желев, председател на синдикалната секция на Федерацията на транспортните работници в дружеството към КТ „Подкрепа“. Имаме силни притеснения за ситуацията, каза и Иван Бързаков, диспечер в автотранспорта. Иван Пуев, водач по линия 280, потвърди за сериозното натоварване.
На въпрос за обявена за утре сутрин в 5:00 ч. протестна акция, организирана от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ със заявка за преустановяване на 26 автобусни линии, Григорова каза, че това ще попречи значително на движението в столицата. Това е една немалка част от целия автотранспорт с може би от 90 коли, добави тя. Григорова обясни, че представеният от едната синдикална организация проблем „не е точно така“. Това е спор между две синдикални организации, братоубийствена война, която призовавам да спре, каза Григорова.
След активна комуникация на кмета и екипа на Столичната община с Министерството на финансите, тази седмица получихме близо 70 млн. лв. превод от Министерството на финансите за компенсация на картите за безплатно пътуване в градския транспорт. Това каза в Столичния общински съвет заместник-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев.
Голяма част от средствата вече са разплатени, в следващите дни предстои и останалата част от сумата да постъпи в Центъра за градска мобилност, така че сектор "транспорт" да бъде финансиран подобаващо с оглед на преизпълнения план за издаване на картите за градския транспорт, каза Василев. Той благодари на държавата, затова че спази ангажимента си към Столичната община и изрази надежда подкрепата за безплатните карти за градския транспорт в столицата да продължи и през следващата година.
На въпрос за напрежението в "Столичен автотранспорт" ЕАД и планирания за утре протест Иван Василев каза пред БТА, че това са взаимоотношения между синдикатите и дружеството. Кметът на Столичната община има добър диалог с всички синдикати и работи добре с всички. Това е напрежение вътре в самото дружество и синдикатите в него, посочи Василев. Той коментира още, че "това е поредният положителен ефект за София след смяната на ръководствата на общинските дружества", пише БТА.
Иван Василев припомни, че възнагражденията в автотранспорта бяха увеличени с 15% и беше въведена бонусна система от 1 ноември. Изпълнили сме поетите ангажименти към синдикатите, каза заместник-кметът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Владислав Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
ФНИБ ще разпредели по 0,232 евро брутен дивидент на акция
Производствените цени в Япония бележат най-големия си ръст от 2014 г.
Напредъкът с проекта за криптозакон в САЩ изпрати цената на биткойна над 80 хил. долара
Цената на петрола се насочва към седмичен ръст*
LVMH продава бранда за достъпен лукс Marc Jacobs на WHP Global
Епидемия от ебола е обявена в ДР Конго, смъртните случаи се увеличават
Космически цени на храните: Трябва да има таван на надценките, заяви Цветан Цеков
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва
Измамите с пробега: Купуваме коли с до 70 000 км скрита история
Могат ли иранските подводници да застрашат ВМС на САЩ?
ЦСКА подготвя нещо голямо за 26 май
Шакира отново го направи + ВИДЕО
Ужас! Бойна граната под колата на футболен бос в България
ЦСКА носи любов и сбъдва мечти + ВИДЕО
Гибона и Мони Николов са на полуфинал в Русия
Всичко е ясно: ЦСКА обяви строги мерки за феновете
5 начина да отбележим 15 май – Ден на семейството
Лесни и здравословни кюфтета с магданоз
Хитри промени в кухнята за отслабване
5 ястия за 15 май – Ден на семейството
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Съвременното семейство – от „ние“ към „аз“. Каква е цената на свободата?
Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Ново изображение на НАСА разкрива 6000 чужди свята из Млечния път
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха