Почина проф. д-р Адриана Благоева - диригент на Хора на софийските момчета при читалище „Цар Борис ІІІ - 1928". Опелото ще е на 17 януари от 12:00 часа в катедрален храм "Света Неделя" в София, съобщиха пред БТА от Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров".
Проф. д-р Адриана Благоева е професор по хорово дирижиране, заместник–ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ по научната и художественотворческата дейност от 2020 г. до септември 2024, включително, диригент на Хора на софийските момчета при читалище „Цар Борис Трети – 1928“.
"С дълбока скръб и тъга се сбогуваме с проф. д-р Адриана Благоева – изключителен хоров диригент, вдъхновяващ педагог, ерудит с неизмерима дълбочина, аристократ по дух, излъчваща сигурност и топлина. Тя беше силна и блага. Като част от ръководството на Националната музикална академия, тя бе не само професионалист, но и стожер на човечността и светлината. Загубата ѝ е неизмерима – както за академичната общност, така и за всички, които имаха щастието да бъдат докоснати от нейната личност. За мен лично е невъзможно да опиша болката от тази загуба. Липсата ѝ ще тежи. Поклон пред светлата ѝ памет", написа в профила си в социалните мрежи ректорът на НМА проф. д-р Сава Димитров.
През годините проф. Благоева е била декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на НМА (2016 – 2020), завеждащ катедра „Дирижиране“ (2012 – 2016). В Националната музикална академия проф. Благоева преподава по дисциплините хорово дирижиране, хорознание, методика на преподаването на хорово дирижиране, курсов хор. В академията проф. Благоева е завършила в класа на проф. Ана Белчева.
Проф. Адриана Благоева има една голяма, шест първи и пет втори награди от осем международни хорови конкурса като диригент на Хора на софийските момчета. Носител е на специална награда за диригентско майсторство от Първия международен хоров конкурс в Болцано, Италия от 2000 г., индивидуална награда „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) от 2018 г., „Златен век – звезда“ на Министерството на културата (2018 г.).
Хорът на софийските момчета под диригентството на Адриана Благоева е носител на „Сребърна лира“ (1998), „Златна лира“ (2008) и два пъти на „Кристална лира“ (2009 и 2012) на СБМТД, „Музикант на годината“ за 2002 г. в класацията на „Allegro vivace“ на БНР в категорията „Активна творческа дейност“, награда „Златно перо“ за 1998 и 2013 г., почетен знак на Столичната община (2018 г.), орден „Св. Йоан Кукузел“ на Св. Синод на Българската православна църква (2018 г.) и др.
Проф. Благоева е автор на учебното помагало „Методика на преподаването на хорово дирижиране“ (Издателство на НМА, 2020). Автор е на статии по проблемите на хоровото пеене и музикалното възпитание. Сред творческите ѝ изяви е работата с детски, женски и смесени хорове. Диригент е на Хора на софийските момчета от 1989 г. Под диригентството на проф. д-р Адриана Благоева Хорът на софийските момчета изнася огромен брой концерти у нас и в чужбина. Има участия в международни и национални хорови конкурси и фестивали, в спектакли на опери и мюзикъли в Националната опера и балет, Музикалния театър „ Стефан Македонски“, Младежкия театър „Николай Бинев“ и др. Тя е създател на Младежката формация към състава през 1997 г.
Проф. д-р Адриана Благоева участва в теоретични конференции по проблемите на хоровото пеене в България, Русия, Гърция, Испания. Провежда открити репетиции с Хора на софийските момчета в Гърция, Германия и Япония. Председател и член е на жури на национални и международни хорови конкурси, ръководи и майсторски класове по работа с хор и хорово дирижиране в Мексико. Член е на редколегията на сп. „Музикални хоризонти”.
През 2022 г. проф. Благоева създава единствения по рода си в Европа международен хоров фестивал „Момчетата пеят“ с цел да популяризира момчешкото хорово пеене. В трите издания на фестивала до момента участват само момчешки хорове - от Мексико, Чехия, Исландия, Белгия, Швейцария и България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 25 октомври
Германските компании дават на Китай тайни, които може да им излязат скъпо
Използването на стейбълкойни за плащания е скочило 70% след американските регулации
Кой дари на Пентагона 130 млн. долара за заплати на военните?
Airbus: Европа трябва спешно да подсили военните си способности
Moody's сви кредитната перспектива на Франция на фона на политическата криза
Успехи за четири зодии на 26 октомври
Рецепта за яйца със спанак по турски
РЗИ-Бургас: Водата в Елените още не е годна за пиене
Хороскоп за ноември: Големи разкрития и трансформации
Млад мъж падна от 20 метра в скалисто дере по време на лов
Димитър Недков: Изведете децата от моловете, върнете ги вкъщи и им четете
Не направихме основни неща в играта, ядосва се Слот след загубата
Ландо се справи с Ферари за полпозицията в Мексико
Брентфорд задълбочи кризата в Ливърпул
Еуфория в ЦСКА! Огромна радост за Янев за Вечното дерби с Левски
Босът на ЦСКА 1948 посочи 101-ия сливенски войвода
Драма в Рурското дерби! Дортмунд би с късен гол в 96-ата минута
Дневен хороскоп за 26 октомври, неделя
Седмична таро прогноза за 27 октомври – 2 ноември
6 рецепти за апетитни кюфтенца
Любовен хороскоп за 27 октомври – 2 ноември
Връщаме часовника с час назад на 26 октомври
Кои билки и подправки, освен босилек и чесън, помагат при високо кръвно?
Моторист загина в катастрофа
Мъж пострада тежко по време на лов
Седмичен хороскоп 27 - 2 ноември 2025
Камала Харис може да се кандидатира отново за президент на САЩ
Илиев: Имахме ситуации, в които трябваше да действаме с малко повече самочувствие
Волейболният Черно море загуби инфарктно в Монтана
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот
Астрофизици са близо до разгадаването на тайната на неутриното