Уникалните дървесни видове в парка „Врана“ в София загиват, никой не се грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред. Това се казва в позиция на Симеон Сакскобургготски, разпространена от секретариата на семейството му във връзка с поддържането и съхранението на парка.
„Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла! Съвсем скоро едно дърво с много бръшлян по него, падна и без малко не уби човек, смазвайки автомобила му и причинявайки още по-голяма катастрофа на бул. „Цариградско шосе”. А има още стотици подобни, които всеки един момент могат да причинят непоправими щети. Чия ще е отговорността, ако не дай си Боже има и смъртен случай?“, пита семейство Сакскобургготски.
Те обвиняват държавата и Столична община в безхаберие, което води до унищожаването на парка и питат кой прибира парите от събираните на вход на „Врана“ такси.
„Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столична община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че парка вече не е техен и не правят нищо! Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?“, се казва още в позицията.
„На 4 юни 1998 г. Конституционният съд на Република България взема единодушно решение за обявяване закона за конфискация на личните имоти на Царското семейство за противоконституционен. През 2001 г. Цар Симеон и Княгиня Мария Луиза даряват парка на Столична община – 990 декара. Кметът Стефан Софиянски благодари сърдечно за този огромен жест и се ангажира условията на дарението да бъдат спазвани. Съгласно волята на дарителите СО се задължава да се грижи за парка като естествен природонаучен музей и да определи реда за посещения на гражданите в него.
През 2013 г. СО решава да закрие съществуващото Общинско предприятие “Парк-музей Врана” и да предаде парка към „Паркове и градски градини“ като по този начин се унищожава автономността на 120-годишния парк, което неминуемо се отразява и на неговото днешно силно окаяно състояние. Грижите, които Столична община полага са единствено в една незначителна част от целия парк, при това без оглед на съществуващите десетилетия традиции и практики, съхранени дори и след одържавяването на собствеността през 1947 г. Особено пред 70-те и 80-те години, паркът е в едно превъзходно състояние. Поддръжката е на най-високо ниво.
В тази връзка е необходимо привличането на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът на Двореца “Врана” да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора, като има условия да бъде обогатявана и може да се използва за научноизследователски и образователни цели.
При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените „грижи” които се полагат са косене на трева и събиране на шума!“, завършва позицията на Симеон Сакскобургготски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Дара взриви Варна на празника на града, вечерта завърши с пищна заря
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
МВР спипа десетки пияни и дрогирани шофьори при масови проверки
Неонацистката мрежа "Кръв и чест" у нас от 25 години, службите многократно задържали членове
След страхотно представяне: Денчева става втора ракета на България
Жалко! Стилияна Николова остана без медал на обръч на Световното
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
ГЕРБ след 100 дни управление на Румен Радев: Толерансът изтече, започва търсенето на отговорност
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна