167 хил. души в страната са на воден режим. Защо губим 60% от водата в преносната мрежа и кога ще имаме стратегия за развитието на ВиК сектора у нас?
"Трябва да работим системно за опазването и рационалното използване на водния ресурс. 60% загуби е недопустимо. Загубите може да се намаляват системно всяка година. Незаконното потребление на вода не е малко", заяви председателят на Българската асоциация на водите Иван Иванов в "България сутрин".
Според него най-приоритетно трябва да бъде измерването на водата от водоизточниците, която се ползва от крайното потребление.
Иванов посочи, че не измерваме навсякъде и не измерваме точно, а трябва да има коректна информация за водоснабдителната система.
"Те са поредица от мерки, които трябва да се направят. В момента ВиК операторите са не проактивни, а реактивни. Запушват дупки, действа се архаично и хаотично. Трябва да се обърне системата и да се предвижда къде ще са течовете", подчерта гостът на Bulgaria ON AIR.
По думите му основната отговорност е на МРРБ, които трябва да диктуват политиките в отрасъла. Не се действа с необходимата бързина, системност и ангажираност по проблемите във водоснабдяването, на мнение е Иванов.
"Системата е физически и морално остаряла. Голяма част от нея трябва да бъде подменена. Има инженерно решение дали да закърпим аварията със скоби, или да се подмени участък от 10 и повече метра, което влиза в категорията инвестиция. За да направиш инвестиция, трябва да минеш през много административни решения, което затруднява ВиК операторите", каза още председателят на БАВ.
Изсичаните на горите и пожарите също допринасят за сушата. Горите са съхранител на водни ресурси - когато ги няма, водата се стича и отива в реките, стана ясно още от думите на госта.
Иванов смята, че трябва да мислим за възможността да използваме язовири, които са с друго предназначение, но по-важно е да намалим загубите по системата. Трябва да се изграждат и нови язовири, други трябва да бъдат ремонтирани, отбеляза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Ясен е шампионският поток в Първа лига
И гол-шедьовър не помогна на Черно море срещу Славия
Лошо: Състоянието на Мирча Луческу се е влошило
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0
Синя еуфория за Вечното дерби: Феновете на Левски купуват билетите като топъл хляб
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация