Ние чухме гласа на работодателите и синдикатите. Не знам какво ПП-ДБ визират като победа, но те са царе на маркетинга. Решихме да сложим този бюджет на пауза. Борисов сложи разума на масата и в голяма степен повлия за крайното решение, което се взе на този съвет, това заяви зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева пред БНТ.
По думите й колегите от ПП-ДБ започват "нова серия от маркетингови спектакли, говорейки за технологията, по която това трябва да се случи, но те объркват още повече хората".
Сачева заяви категорично, че бюджетът, който е бил внесен в НС, няма да бъде гласуван на второ четене.
"Ако ПП-ДБ искат бюджет, който е балансиран между работодатели и синдикати, бюджет, който ще получи парламентарна подкрепа, то тогава те не би трябвало да правят този протест. Но, ако те целят нещо друго - дестабилизация, ако целят да блокират пътя на България към еврозоната, ако искат да има нови избори, ако имат такива планове за действие, нека да го споделят", призова Сачева.
Тя уточни, че ако бюджетът бъде изтеглен, това означава да бъде рестартирана цялата процедура и нов бюджет да има едва март месец.
"Ние чухме работодателите, ние чухме синдикатите. Това чухме. Ние Асен Василев какво мисли за бюджета, извинете, но наистина трудно ни е на нас да го чуем, при положение, че самият той като финансов министър предложи увеличение на максималния осигурителен доход".
Според нея "именно той е направил нелогични стъпки".
По думите й "протягане на ръка към ПП-ДБ вече е почти невъзможно, защото не мога да се сетя за нито един мой колега от ГЕРБ, който би искал да работи с Асен Василев и с хора, които имат подобен тип деструктивно поведение". И тази партия започва да има водевилен характер, според нея и "да отива повече парата в свирката и да не се мисли като следваща стъпка".
"Реалността е тази - ако ПП-ДБ имаха конструктивно поведение, те трябваше да дойдат преди приемането на бюджета, да сложат своите предложения на масата и да кажат при какви обстоятелства биха подкрепили бюджета, запазвайки формата на тази коалиция".
Има само безпочвени заяждания и провокации от тяхна страна, заяви Сачева. Те искат да влязат в медиите само през скандал, но не и през нито едно разумно решение.
Деница Сачева заяви, че няма на този етап намерение за друг състав на Министерски съвет.
Обсъжда се, допълни тя, СУБТО категорично да отпадне, данък дивидент да си остане 5%, осигурителната вноска да се увеличи само с 1%.
По отношение на БСП Сачева, каза, че "очакват те да проявят съответното разбиране и да направят компромиси".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Пеканов: Трудно е да се постигне 3% дефицит, без да задушим икономиката
Коста Стоянов: "Баба Алино" ще се окаже най-големият скандал на годината
Цварц даде тон, "червените" обърнаха словенци
Явор Гечев: Често е посягано към Сребърния фонд за финансиране на плащания
Папа Лъв XIV поздравява вярващите по време на пасторското си посещение в Павия, Италия (СНИМКИ)
Терзиев: София не може да се сравнява с Виена - проблемът е и от времето на Фандъкова
С опасност за живота е един от работниците на АПИ, блъснати край Ботевград
Още един дългогодишен съотборник на Везенков напусна Олимпиакос
Христо Янев след победата на ЦСКА: Резултатите в контролите не са най-важни, мислим за Европа
НА ЖИВО: Нидерландия – Швеция 4:1
Цварц ги почна, ЦСКА обърна словенци
Левски обясни дали ще върне парите на Васил Божков
Реал отрича за Олисе
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Йотова със силни думи за Каблешков
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни