Популизмът не може да бъде в ущърб на гражданите и държавата – това заявяват от Нотариалната камара по повод на предложението на депутата от ПП-ДБ Йордан Иванов да отпадне нотариалната заверка при сделките с моторни превозни средства (МПС).
Вчера Иванов заяви, че от 70 дни в деловодството на Народното събрание отлежава „ключов закон, който касае милиони български граждани за стотици хиляди сделки годишно за прехвърляне на моторни превозни средства и управляващите отказват да го разгледат, въпреки че в момента се гледа изменение в Закона за движение по пътищата“. И допълни: „България е единствената държава, в която има такава административна тежест и се осъществява такъв лобизъм в полза на нотариусите“.
„Нотариусите нямат лоби и „дълга ръка“, а са лица, на които държавата е възложила публични функции. Изземването на тази функция от тях е с цел предоставянето им на други лица и в никакъв случай безплатно“, отговориха от камарата и в специална позиция разясниха какво е настоящото положение и какви ще са последиците от премахването на нотариалната заверка при прехвърляне на МПС.
Както е известно, от 2017 г. МВР и Нотариалната камара обменят по електронен път информация за сключените договори с МПС, т.е. нотариусът сам проверява обстоятелствата, свързани със сделката, без да се налага да му бъдат представяни документи за тях.
Нотариусът извършва следните справки:
- Проверка на собствеността;
- За страните – гражданско състояние, семейно положение, адрес, валидност на документа за самоличност, актуално състояние на фирмите;
- За превозното средство – валидна регистрация, категория, номер на двигател, собственост по регистрация, наличие на запор, митническо ограничение, застраховка „Гражданска отговорност“, технически преглед, неплатени общински задължения.
„Информационният обмен доведе до подаване на незабавни и достоверни данни относно промяна на собствеността. Повиши се правната сигурност при сделките с МПС и превенцията срещу измами с тези значими за българина на стойност вещи. Пресече се възможността за употреба на МПС за трафик на мигранти и наркотици, като до този момент се използваха МПС непререгистрирани в КАТ и отговорността падаше върху добросъвестния продавач (в Гърция бяха осъдени бивши собственици на затвор поради липса на информация за сменената собственост)“, посочват от камарата.
И напомнят, че нотариусът носи пълна имуществена отговорност за дължимите данъци в полза на общината и държавата.
В позицията, подписана от председателя на камарата Луиза Стоева, се изброяват последствията от отпадането на нотариалната заверка:
- застрашаване на правната сигурност;
- заобикаляне на законите;
- измами и принудително отнемане на МПС;
- избягване на заплащане на данъци и ощетяване на общинския и държавен бюджет;
- увеличаване разходи от държавния бюджет за административен персонал за извършване на тази дейност;
- увеличаване на административната тежест на гражданите и бизнеса – ще възникне нуждата от отделяне на значително време за заплащане на дължими данъци по отношение на автомобила и с оглед сключване на сделката (данък превозно средство, данък придобиване), набавяне и изготвяне на документи, което в момента се извършва от нотариуса – всичко на едно гише.

УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма Skills for Transition
Samsung Electronics ще задели над 73 млрд. долара за чипове и проучвания през 2026 г.
Печалбата на Lamborghini за 2025 г. разочарова въпреки рекордните приходи
Цената на биткойна спада с най-много от три седмици след новото напрежение в Близкия изток
Apple изостава в AI битката – и въпреки това трупа богатство от него
Комисията по енергетика заседава извънредно (СНИМКИ)
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
ЦСКА и Стоичков обявиха ново партньорство на "армейците"
От изоставено училище до "дом на мечтите": Една година "Академия за таланти" в с. Розово
Песков: Преговорите между Русия, Украйна и САЩ са на пауза
Стоичков иска ЦСКА да изкара негов наследник
Христо Стоичков представи невиждано партньорство за ЦСКА
Манчестър Юн цака Реал Мадрид за голяма звезда
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
Отправиха апел към Левски в битката за титлата
Рони О'Съливан премина и през Шон Мърфи в Китай
Средиземноморска веган купа с нахут
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Гюров преди заседанието на ЕС: България трябва да бъде на пълна скорост
Блъснаха 60-годишна пешеходка в центъра на Варна
Фитнес маниак и майстор: Спипаха крадец на дъмбели и инструменти
МВР откри денонощна линия за изборни нарушения и заваляха сигнали
Спартак Варна приема Лудогорец на "Коритото"
Полицията с подробности за намереното голо тяло на жена в Поморие
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март