Месото от незаконните кланици край Ихтиман вероятно е продавано в София. Това предположение изрази пред Нова Нюз д-р Ангел Мавровски, директор на Българската агенция по безопасност на храните. По думите му каналът за контрабандното месо от Румъния е работил поне от 3-4 години.
"А може и повече", обясни Мавровски.
По думите му консумацията на подобно месо крие сериозни рискове за здравето.
Д-р Ангел Мавровски уточни, че животните са от Румъния.
"Цялото поле е осеяно с ушни марки от там. Дори изпратихме писмо към румънската страна. Там се оказа, че има живи румънски животни на поляната на Ихтиман. Те са виртуално живи, но на практика – части от тях, останки са до Ихтиман", каза шефът на БАБХ.
В отговор на въпрос "къде после тръгва месото от незаконната кланица?", той заяви - "най-близкият пазар е София. Най-вероятно е било на пазара. Има и други заболявания, освен шапа, които също са доста опасни, в района на Симитли има бурцелоза."
Камарите от кожи, кости и вътрешности няма как да не се забележат от местна власт и други институции, подчерта Мавровски:
"Някой си е затварял очите широко. Според нашите вече проучвания няма как това да е без знанието и на наши служители, както и на други институции. Залавяни са няколко пъти, доколкото разбирам от колегите на границата. Обаче оттам нататък не произтичат никакви мерки. В случая, просто по адресни регистрации прецизирахме и с полицията се отиде на място."
Той отправи апел към хората да пазаруват само от места, на които имат доверие.
"Вероятно има и търговци, които си позволяват да закупуват такива продукти. При месопереработката, пак там има много строг контрол – специално предприятията, които са регистрирани, имат много строг контрол. Според мен това е по-скоро в нерегистрирани предприятия, които също едно по едно започват да излизат наяве. Самият добив на месо, дори животните да са клинично здрави, трябва да се извършва регламентирано в кланици. Има риск за хората, които консумират това месо. Има си търговци, които не биха си позволили да вземат случайно добито месо."
Директорът на БАБХ отказа да коментира липсата на контрол по време на предишното ръководство на агенцията.
Той посочи, че оттук нататък всички пратки с живи животни ще бъдат щателно проверявани.
"Целта на акцията, която подехме вчера с министър Христанов е чиста храна. Буквално правим като КПП-та на границата, за да няма нерегламентиран внос на животни. Всички пратки, които са с живи животни, ще бъдат проверявани и това ще е безсрочно."
По отношение на мерките срещу разпространение на шап директорът на БАБХ коментира:
"След като получихме информация за огнищата, които продължават да "пукат като пуканки", да ги наречем в Кипър, взехме мерки, особено след огнището, което избухна на остров Лесбос. Взехме мерки на територията на цялата страна и съответно по границите, за да ограничим достъпа на животни и нерегламентирания внос. Знаете случая и в Наруса, където заловихме благодарение на гранична полиция животни от Румъния. Оттам е абсолютно забранен вносът на дребни преживни животни, както и от Гърция. И от двете страни вече имаме засечени такива пратки – спрени, някои от животните са върнати още на границата, когато беше случаят с Румъния. Оттам знаете, че произтече продължението в Ихтиман, което шокира доста голяма част от зрителите."
"Вътре в страната има също още едно фрапиращо нарушение. Животни от Пловдивско, от огнище с шарка, са засечени да излизат навън на паша, което е реален риск за следваща вълна. Реално заради 16 животновъда, по-голямата част – лични стопанства. В момента дори цялата област е затворена и нямат право да изнасят или продават. Предприели сме мерки: предупредителни протоколи и от полицията. Може да се стигне и до постоянен патрул да ги пази."
Относно качеството на закуските в училищата и детските градини, директорът на БАБХ коментира:
"Имам деца и съм потресен от това, което се предлага на тях като храна. Или държавата трябва да финансира това допълнително, за да има адекватна храна. Има много бедни семейства, които разчитат на тази храна сутрин, обаче е недопустимо изобщо като качество. Въпросът е държавата как инвестира в бъдещето на децата – с нискокачествена храна и с рискови храни, които също влизат. Самата държава го контролира чрез нас, а се случва заради недобросъвестни производители."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
SOFIX отбеляза седмичен ръст от 0,89%
Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов
Подписаха договорите за разширяването на метрото в "Люлин"
Милиардите на Revolut показват, че регулаторите не са фатални за иновациите
Два влака се удариха край Лондон, има пострадали
Сигнал от Пловдивско: "Принудени сме да търпим оркестри до късно през нощта"
Вдъхновение, цвят и надежда: Живописният свят на художника Александър Панайотов
Ще паднат ли цените на храните? Целият маркетинг у нас е на чужда кухня - къде е българското
Владо Стоянов разкри кой футболист на Лудогорец е „ухо“ на шефовете на клуба
Ясно е точно кога Левски ще излезе за първия си мач в Шампионската лига
Жалко! Донски отпадна на крачка от финал в Познан
НА ЖИВО: САЩ – Австралия (Съставите на двата отбора)
Заплетен казус! Божков си поиска парите от Левски
Веласкес с любопитен коментар след боя над Академик Свищов, проговори и за трансферите
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита