Финансовият министър Гълъб Донев обяви, че се затварят първите и най-видимите кранчета, през които изтича общественият ресурс.
"Харесва ми да чуя заявка за подобен приоритет. Разликата с немалко предишни правителства е, че сега има 131 депутати зад тези думи. При политическа воля кранчета могат да бъдат спрени. Хранилките са в разходната част. Могат да се постигат ефекти от обществени поръчки без да се намалява бройката само поради по-добри процедури, спиране на привилегировани отношения, спиране на предварителни плащания върху зеленя поляна. Само по тази линия може би поне по няколко стотин милиона евро на година могат да се спестят", заяви икономистът Георги Ганев в "Денят ON AIR".
Злоупотреби и ефективност на публичните средства
Според него злоупотребата през последните години е намаляла, но със сигурност не е изчезнала.
"От общинската капиталова програма могат да се спрат много кранчета. Това, което бави един бюджет, са всички обсъждания, но те трябва да се направят със стегната и дисциплинирана крачка. Обикновено българската администрация е по-склонна да избожда очи и да подхожда бюрократично. Да прехвърля огромни разходи върху бизнеса, които се сещаме колко несправедливо ще се разпределят", допълни той за Bulgaria ON AIR.
В големите търговски вериги инфлацията е най-малка, убеден е Ганев.
"Малко обсесираме с мисълта, че дерат населението. Цените в тях далеч не са толкова големи, колкото в някои ресторанти. Германия не е България, там контекстът е различен. При нас проблемите са другаде. Единственото, което България може да направи, е на освободи някакви резерви от петрол", посочи гостът.
Конкуренция и цени на пазара
По думите му надценките в България са граматично по-ниски от 130%.
"Ще се натиска ръстът на цените да е по-нисък с повече конкуренция, когато всеки се съревновава с другия. Влизането на нови играчи е това, което натиска цените надолу. Тази битка не е кратка. Скрит дефицит няма. Годините, в които можеше да се крие, отдавна отминаха. Имаме един скелет от 1 млрд. лв., които бяха взети предварително. Не е катастрофално положението. Съотношението в бюджетния дефицит е 3,4% - сериозно, но не е катастрофа", изтъкна Ганев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Левски“ и ЦСКА срещат футболните си съперници другата седмица
Когато спортната дипломация срещне границите на твърдата сила
Европейският автомобилен сектор трябва да се адаптира към новата реалност, за да оцелее
Ердоган показва на Европа защо НАТО се нуждае от отбранителните способности на Турция
Цените на храните са спаднали през юни, вниманието се измества от войната към реколтите
Фискалният съвет: Дефицитът до юли е най-високият за последните 16 години
Обедна емисия
Повече от 30 минути седене на бюро увеличават риска от рак
В Гърция арестуваха двама турци, опитали да внесат 50 пистолета в страната
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
В "Опорни хора" на 4 юли от 19:30 часа: Ветото на санкциите срещу Русия, полетите на Пеевски, парите за здраве
Нова ера: Педраса ще ги радва в Рим + ВИДЕО
Трансфер в Барса? Чоло с култов съвет към Паяка
Удар по Бразилия преди екшъна с Норвегия на Халанд!
Няма място за него в Барса: Тер Стеген отива под наем в Аякс
Дзенга: Щастлив съм, че Симон счупи рекорда ми
Трагедия във Венецуела: Упоиха футболиста, който загуби семейството си
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
10 бързи рецепти за почивните дни
Друсани картофи с масло – рецепта
30 начина да раздвижим лимфната система всеки ден
Спирачки да се погрижа за себе си и техники за завръщане в тялото
Самураите са знаели тази истина преди векове – а тя важи и днес
ММФ „Варненско лято“ стана сцена на символичното предаване на председателството на Съвета на ЕС от Кипър към Ирландия
Съдът пусна и втория обвиняем по случая „Баба Алино“
Радев в НС: Ще наложа резерви към 21-вия пакет от санкции срещу Русия, ако засягат нашия интерес
Директорът на ОДМВР-Варна: Издирвателните действия за откриването на Наталия продължават
ГДБОП влезе във ВиК-Бургас
Триумф! Ученици от МГ Варна обраха златото на Европейската олимпиада по география
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл
Прахови частици около Слънцето: Това ли е ключът към загадката на короната му
Прогноза за юли 2026: Кога да очакваме най-силните магнитни бури
Частна компания за първи път преобразува термоядрена енергия в електричество
Жена прекара почти 3 седмици в кома: Какво видя и как се промени животът ѝ