Когато преди 40 години актрисата Типи Хедрен (майка на Мелани Грифит) посещава виетнамски бежански лагер в Калифорния, дългите лакирани нокти на звездата поразяват женската част от лагера.
Завладяна от въодушевлението на виетнамските жени, Хедрен праща личния си маникюрист да обучи 20 доброволци в занаята. Тези 20 жени, повечето от които съпруги на висши виетнамски военни, преобразяват маникюрството в индустрия за 8 милиарда долара. Индустрия, доминирана от американците с виетнамски произход, посочва БиБиСи.
Хедрен, популярна с ролята си в “Птиците” на Хичкок, разказва, че мисията й била да обучи бежанците в някакъв занаят. Но не е предполагала, че маникюрът й ще е ключът към успешното изпълнение на мисията.
Лагерът, наречен “Селище на надеждата”, се намира в Северна Калифорния край Сакраменто. След като праща личния си маникюрист, актрисата ангажира и специалисти от местна школа за козметици. След като завършват обучението си, жените са преместени в Южна Калифорния, където започват работа.
“Обичах тези жени толкова много. Исках да им помогна, след като буквално бяха загубили всичко”, споделя Хедрен пред БиБиСи. “Някои бяха загубили семействата си, домовете си, приятелите си. Бяха загубили дори родината си”, уточнява актрисата.
Виетнамският контингент променя радикално бизнеса за поддържане на ноктите. През 70-те маникюрът и педикюрът струват около 50 долара – поносимо за холивудските звезди, но недостъпно за повечето американски жени.
В наши дни цената е около 20 долара, което се дължи до голяма степен на салоните за красота, притежавани от американци с виетнамски произход. Там цените са средно с около 30-50% по-ниски в сравнение с останалите салони.
40 години след падането на Сайгон 51% от маникюристите в Съединените щати и около 80 на сто в Калифорния са с виетнамско потекло. Голяма част от тях са преки наследници на поколението от бежанци, вдъхновени от ноктите на “блодинката на Хичкок”.
“Разбира се, че знам коя е Типи Хедрен! Тя е кръстницата на маникюрството”, казва Там Нгуен, президент на колеж за красота, основан от родителите му. “Най-добрата приятелка на майка ми е Туан Ле, една от първите ученички на Типи. Именно Туан даде тласък на родителите ми да влязат в този бизнес”, посочва Нгуен.
Той ръководи школите заедно със сестра си. Всички курсове се провеждат на два езика – английски и виетнамски.
Именно езиковата бариeра е една от основните причини маникюрството да е привлекателна опция за развитие. За да се научиш да почистваш и лакираш нокти, са ти необходими само няколко фрази на английски език.
Жените от курса, обучени след намесата на Типи Хедрен, продължават да се събират през известен период от време. И до днес обаче не могат да повярват какъв дълготраен ефект има започнатото от тях начинание.
Типи Хедрен също: “Имаше надежда, че мога да помогна на тези невероятни жени да си намерят работа. Но нямах представа, че идеята за тяхното обучение ще даде такива невероятни резултати”.
“Ако знаех, щях да настоявам за процент от бизнеса”, къде на шега, къде почти на сериозно завършва актрисата.

Кадър на деня за 6 април
Лунната мисия на НАСА подобри рекорд за най-далечно разстояние от Земята
Експерт: В европейските класации сме за най-много нарастващи площи в биопроизводство
Иран отхвърли предложение за примирие, Тръмп заяви, че цялата страна може да бъде унищожена
М. Дойчев: Най-възможният сценарий е изостряне на конфронтацията в кризата на Иран
Бумът на ВЕИ направи цените на тока в Полша отрицателни в два последователни дни
Цените на шоколада остават високи, въпреки поевтиняването на какаото
Съдбоносно послание от Вселената за четири зодии на 7 април
Тайна на маите се крие на дъното на езеро в Гватемала
Кога ежедневният душ е необходим и кога е излишен
Държавата отпуска над 20 млн. евро за подкрепа на училищния и междуселищния транспорт
Късна емисия
Наполи удари Милан и излезе втори
Претендентите в Чемпиъншип с грешки, има нов фаворит за второто място
Страхотна драма и тройка със сирената, реши баскетболното дерби
Реал Мадрид - Байерн Мюнхен
Мацката на Белингам пръска сексапил от плажа + СНИМКИ
Ясно е кои рефери свирят напечените мачове от кръга в Първа лига
Дневен хороскоп за 7 април, вторник
Златен пръстен с диамант: символика и стойност
На 6 април започват положителни промени с парите за 3 зодии
Козунак за всяка зодия
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Продажбите на ел. автомобили в Европа растат по-бавно от очакваното
Китайски въздушни възглавници сеят смърт в САЩ
Започна почистването на дъждовните шахти във Варна
Купа по спортно ориентиране ще се проведе в околностите на Варна
Кои са най-лошите малки бензинови двигатели?
Кралски арест: Закопчаха член на управляващата фамилия в ОАЕ у нас
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ