Полските нудисти се превръщат в изчезващ вид, съобщава кореспондентът на Радио Свобода във Варшава.
Това е тъжна новина. Казвам го без никаква ирония. Тъжна новина е. Не само защото полякините са едни от най-хубавите жени на континента, а държавата им е поне 10 пъти по-уредена от нашата.
Има нещо друго.
Винаги съм се кефил на поляците. Заради "Солидарност". Заради Шимборска и Херберт. Заради Pan Cogito. Заради ината им.
Когато полякът яко таковаше комунизма, ние се ослушвахме. Когато яко работеше да приемат страната му в ЕС, ние пак се ослушвахме. Но за това - друг път. Сега е август и пó прилича да говорим за нудисти...
Само че и тук сме назад с материала - спретнал си полякът нуди общество още през 1897 в Грудзендз, даже и прекрасна аргументация драснали тогавашните идеолози - да се припичаш гол е най-важната форма на човешки контакт с природата.
По комунистическо пък заради многото нудисти открили и плаж във Варшава, на брега на Висла. Най-голям бум на нудисткото движение обаче имало в края 80-те, когато членовете на полското нудистко общество наброяват около 30 хиляди.
И тук идва голямата интрига - след демократичните промени интересът към нудизма започва да спада значително. Толкова значително, че току-виж запратили натуристите в Червената книга след някоя и друга година.
А това е знак за важна социална промяна. Защото нудизмът не е просто изуй-гащи работа, както си я мислят пуританите. Той си е либерална философия в действие. Освен всичко друго, той е бил и носител на идеята за свобода в тоталитарни времена.
Ами ако "здравите" консервативни сили изведнъж вземат надмощие? И почнат да плещят разни глупости, като "въздържание му е майката" и "който ходи гол, ще ходи в ада". Да не продължавам, че и до тук ги светнах за два подходящи слогана.
Започнат ли да се вземат много насериозно хората в едно общество и да си мислят, че са се родили направо с дрехите, има нещо тревожно в него.
В публичното пространство битува и друг мит - че става дума за някакви извратени ексцибихионисти, които спретват масови оргии по плажовете и стресират редовото гражданство. Тия работи обаче ги разправят разни тъпаци, дето не са и помирисвали нудиски плаж. Напротив. Истинските нудисти са готини хора, купонджии, адски над нещата.
С тях може да пиеш една бира и да си бъбриш свежо за нещата от живота за разлика от традиционната плажна маса, която предпочита велемъдри дискусии за цената на тока и джакузита. Ако съвсем се изгубят голите хора, ще настане невъобразима скука.
Ама и журналистите имат вина. Умират някои наши колеги да напишат, че еди-кой се изтипосал по пишка на плажа. Голяма работа! Да не сме се появили на този свят с шал и шапка, я?
Надявам се липсата на интерес към натуризма в братска Полша да е просто от скука. Може и да им омръзнало от синдикализъм и да са решили да го карат по-неформално.
Иначе и за друго са се сетили - представителите на местното самоуправление на няколко полски приморски градове заяват, че ще са радостни, ако по плажовете отново излязат нудисти. Значи, ако повече руси полячета джиткат по плажа голички, ще се увеличи и броят на туристите от Германия и Швеция. Какво излиза -и икономически ползи има от нудизма.
Тъй че 80's come back и връщане към корените. До пълната победа на новия нудистки интернационал!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лагард: Основната ми цел е да завърша мандата си в ЕЦБ
20 години международно образование под знака на ДАРБИ и Darbi College
Индивидуалните инвеститори залагат на технологичния пазар - и печелят
На Русия може да се наложи да промени в движение плановете си за войната в Украйна
Как Китай планира да доминира в световната търговия дълго след Тръмп
Американските акции затвориха със спадове в четвъртък
Временно затвориха летище Швехат във Виена
NORAD засече руски военни самолети край Аляска
Търсят на дъното на морето кораба с тримата изчезнали рибари
Гръцката данъчна служба затяга контрола с AI и цифрови инструменти
Преднината на Левски пред Лудогорец внася напрежение
Родригес преподписва с шампиона на Аржентина и отива в ЦСКА
Исторически Олимпийски игри: Паднаха куп рекорди, една страна смаза конкуренцията + ВИДЕО
ЦСКА отлъчи дуо с видео
Пече се нов голям трансфер: Левски е на крачка от четирикратен шампион
Кой е по-добър в ЦСКА: Питас или Годой?
Таро карта за 20 февруари, петък
5 причини да правите повече секс след 40
Хитовият турски сериал „Възраждане: Ертугрул“ тръгва и в България
Нумерологична прогноза за 20 февруари
Здравословно свинско бонфиле с горчица и билки
Дневен хороскоп за 20 февруари, петък
Мъж задигна стоки за над 200 евро от магазин във Варна
Без ток във Варна на 20 февруари 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (20 февруари)
Виц на деня - 20 февруари
Йотова за Цицелков: Бих подписала веднага указ за оставката му
Времето във Варна на 20 февруари 2026
Холивуд ни лъже за астероидните пояси: Колко трудно е да се прелети през тях
SpaceX отново получи разрешение за кацане на ракети Falcon 9 на Бахамите
Техническа проверка в Axiom Space: Тестват скафандърът AxEMU за кацане на Луната
Мъх, който вирее под радиация, дава нова надежда за екипажите на Марс
От 60 до над 500: Сардиния спасява популацията на белоглави лешояди
Япония строи най-бързия влак в света: Ще стигне ли някога до Европа?