Днес в "Без будилник" ще се разходим до съседна Турция, за да се потопим в тюркоазените води на Егейско море. Ще се качим на автентично дървено корабче и ще доплуваме до красиви заливи и до една необикновена пещера, от която извира гореща вода в морето.
Много българи са скептични да ходят на море в Турция, но все повече наши туристи преоткриват доброто обслужване и достъпните цени, които предлагат в турските курорти. Едно от основните предимства на нашата съседка са високите температури още през май, които позволяват на най-нетърпеливите туристи да видят морето, когато в България все още хората са с якета.
Има много митове и легенди за посрещането ни в Турция. Българите сякаш очакват зад ъгъла да ги чака мъж с тюрбан и ятаган, което може и за някои части от страната да е вярно, но в курортите няма нищо подобно. Те са залети предимно от европейски туристи, които търсят достъпно морско преживяване. Единственото, което ти напомня, че си на Изток, са тук-там забулените от глава до пети жени и лошият английски на персонала, който въпреки това е много любезен.
Въпреки предрасъдъците на някои, всяка година нашите туристи в турските курорти стават все повече. За нас най-изгодни са All Inclusive пакетите, които напълно обезпечават почивката и гостите на хотелите могат да си позволят да не харчат никакви пари допълнително. И за да не изпадаме в хвалби за All Inclusive туризма, ще ви разкажем за едно изживяване, което струва между 15 и 20 евро и се предлага от повечето местни туристически агенции - разходка с яхта.
Екскурзията с корабче разнообразява почивката и се харесва и на най-мързеливите туристи. Обикновено има организиран транспорт, с който почиващите стигат до пристанището в курортните градчета. И в малкото село Йоздере, близо до Кушадъсъ, също е така.
На пристанището има около десетина яхти, повечето се казват "Синбад" или носят пиратски имена. Корабчетата са с две палуби - на долната пътниците могат да седят на хлад на сянка и на маса, а на горната любителите на слънчевите лъчи могат да хващат златен загар. По земята са наредени меки дюшечета, на които хората си опъват кърпите и могат да се излегнат.
Разходката с лодка започва сутринта и свършва следобед. Правят се спирки за половин-един час на три-четири красиви залива. Туристите могат да се гмуркат или да доплуват до сушата. А водата е кристална - дълбоко е, но човек може да види всяко камъче по дъното. Най-приятното занимание за младежите е да скачат от втората палуба във водата, където височината достига 4-5 метра.
В един от тези заливи се крие и природен феномен - малка пещера, от която извира топла вода. За да се стигне до тази морска атракция, туристите трябва да плуват двайсетина метра, но после с изненада усещат топлата вода, която блика от пещерата. За тези, които не искат да плуват, има малка лодка, с която да стигнат до горещия извор.
В цената влиза и обяд, който макар направен в полеви условия, е много вкусен. въпреки че екипажът на кораба е само от мъже, те успяват да приготвят обяд "да си оближеш пръстите". Буквално - пече се прясно уловена риба на барбекю на носа на кораба.
Екипажът на кораба рядко е само обслужващ персонал. За разлика от повечето служители по хотелите, на борда знаят добре няколко езика. Капитанът обяснява на туристите подробно маршрута на английски, немски и френски език.
Оказва се, че капитанът (може би Синбад) е не само капитан в истинския смисъл на думата, а и главен готвач и аниматор. Екипажът се грижи постоянно за доброто настроение на борда със силна музика, танци и аниматорска програма.
Разходката с яхта разнообразява All Inclusive почивките и вдига туристите от шезлонгите и тежките маси по хотелите. Ако не страдате от морска болест, не се и замисляйте. Кога друг път ще ядете прясна риба на кораб и ще скочите от 5 метра височина в Егейско море?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акциите на Oracle поевтиняха, след като разходите за центрове за данни засенчиха AI растежа
Петролът поскъпва, нови американски удари срещу Иран застрашиха крехкото примирие*
САЩ с нова вълна от атаки срещу Иран след заплаха на Тръмп за по-голяма ескалация
Войната в Украйна вече продължава по-дълго от Първата световна война
Правителството работи върху дългоочаквана енергийна стратегия с нови ядрени мощности
Швейцарски градове са с най-скъпите жилищни пазари в Европа
Дете пострада в катастрофа между кола и трамвай в София
Депутатите забраниха необоснованото поскъпване на стоки и услуги за една година
НОИ: Средният осигурителен доход се увеличи до 1034,85 евро
Наводнението в Тича: Около 60 семейства чакат помощи от 1171 или 1550 евро
Ледникът на Страшния съд се топи рекордно бързо, ще повиши нивото на океана с 65 см
Инфантино защити ФИФА за визовия скандал преди Световното първенство
Вили Вуцов провали Миньор Перник, а сега кадър на ЦСКА ще го възражда
Англия разгроми Коста Рика с 3:0 преди Мондиал 2026, Деклан Райс блесна
Лудогорец прати българин във Втора лига
Тревога за Бразилия: Неймар пропуска Мондиал 2026?
Ман Сити вади 120 милиона за английски национал
Лято в маникюра (+Снимки)
PIXELS сервира специално преживяване преди първия сервис
Нумерологична прогноза за 11 юни
Испанска рецепта за хрупкави чушлета Падрон (pimientos de Padrón)
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Организират „Парад на гордостта“ в подкрепа на кмета Варна
WWF: Сигналите за заплахи срещу природата в България растат
Искат имунитета на депутат, обвинен за нанасяне на телесна повреда на полицай
България отстъпи с едно място в световната ранглиста след загубата от Белгия във волейболната Лига на нациите
Глутница кучета нападна жена във Варна
Зараза: Случаите на морбили растат
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър