"За короната и страната" на легендата Джон Бурман може да се види на 19-ия "София филм фест", съобщават организаторите.
Филмът е естествено продължение на "Надежда и слава" (1986) - интересен субективен поглед към събитията от Втората световна война, в който са представени епизоди от военното детство на самия режисьор през очите на деветгодишния герой.
"За короната и страната", участвал в Петнайсетдневката на режисьорите в Кан, разказва историята на британец, израснал в Лондон по време на Втората световна война. Животът му поднася различни изненади, а след участието в Корейската война и сърдечни перипетии. Бил е поразен от разбитите съдби на хората, които среща.
"Много от героите в "За короната и страната" имат своите прототипи сред хората, с които се запознах, докато отбивах военната си служба през 1952 г. Всички големи събития, за които разказва филмът, са се случили така, както е показано. Имах за задача да изнасям лекции на войниците, които щяха да участват в Корейската война. Бях ужасен, когато разбрах за гафовете, които доведоха до тази война. Написването на сценария ме освободи от стаените в паметта ми образи от онова време. Както и при "Надежда и слава", спомените ми вече са заменени от сцените във филма. Връзката между паметта и въображението е загадъчна територия. И тук ми идват на ум думите на Ингмар Бергман, който казва, че когато снима филм, не се опитва да прави нещата истински, а живи", посочва режисьорът.
Джон Бурман (1933) започва като режисьор на документални филми в Би Би Си. Дебютът му в игралното кино е с "Having a Wild Weekend"/"Catch Us If You Can" (1965), оригинална сатира срещу рекламата в телевизията. През 1967 г. създава великолепния документален филм "Великият режисьор", посветен на Дейвид У. Грифит. В САЩ снима два филма с Лий Марвин, който става негов близък приятел и има важна роля за бързия му пробив в Холивуд. Двамата работят в гангстерския трилър "В упор" и в психологическата драма "Ад в Тихия океан" - Марвин и Тоширо Мифуне играят двама мъже, които продължават да воюват и след като са попаднали на необитаем остров.
Завръщайки се във Великобритания, Джон Бурман режисира "Leo the Last" (1970), "Зардоз" (1974) и "Exorcist II: The Heretic".
Изключителна популярност му носи "Ескалибур" (1981). Независимо от жанра, философската тематика е неизменна част от филмите на Бурман - противопоставянето на "природата" и "културата" в "Избавление" (1972) и "Изумрудената гора" (1985), конфликтът между личността и социалната система във фантастичната антиутопия "Зардоз" (1973), пагубната сила на властта в рицарския епос по келтските легенди за крал Артур "Ескалибур".
Сред по-новите му заглавия са "Шивачът от Панама" (2001), "In My Country" (2004) и "The Tiger`s Tail" (2006).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Телематик Интерактив България“ ще разпредели дивидент и за второ тримесечие от 0,15 евро на акция
ВСУ към руснаците в Крим: "Куфарите, гарата и към Русия". Киев отново гори
Цената на петрола се стабилизира, доставките през Ормузкия проток продължават*
Може ли манията около AI да препъне големите компании?
Кризата с горивата в Русия тласка повече купувачи към китайски електромобили
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Шофьор отказа тест за алкохол и предложи 1000 евро подкуп на двама полицаи
Рецепта за кашкавал на фурна с масло и яйца
Експерти разработват нов метод за защита на Земята от магнитни бури
Никола подгони рекордите във Формула 2
Хавиер Агире подкрепи Рафаел Маркес за нов селекционер на Мексико след отпадането от Англия
Томас Тухел: Гордея се с Англия след драматичната победа над Мексико и класирането за четвъртфиналите
Неймар приключи с Бразилия
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
Лудогорец отново е фаворит за титлата в Първа лига, Левски е втори, а ЦСКА изостава
Нумерологична прогноза за 6 юли
Сочно телешко със сладък картоф – протеинова вечеря
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Без ток във Варна на 6 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
Времето във Варна на 6 юли 2026
Жена загина при пожар в разградско село
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак