И днес Dnes.bg ще ви срещне с интересни личности в рубриката ни У-лицата. Това са хора, правещи любопитни неща. Хора, на които не им пречат политиците и останалите, за да създадат каквото са си наумили. Лица, които ще срещнем в парка, на улицата. С две думи: Лица от улицата.
Сехер
Сехер Небиева – момиче от "Надежда" 4, от спортното 153 СОУ. Без претенции към предмети, към книги, към филми. Важното е да хване началото им, за да разбере сюжета. Гледа сериали – сапунки, индийски, екшъни, ужаси. Слуша всякаква музика без опера и народна. От чалга - до хаус. Обича си кварталното заведение, където си цъка с приятели, крие се от баща си, че пуши цигари. Но когато застане пред камерата същото това момиче успява да се разплаче, нажежи, да излъже всички, че това, което се случва с героинята й, минава през нея.
Съвсем скоро Сехер ще я видим на голям екран като главна героиня във филма на Камен Калев "С лице надолу". Ще партнира на известния във Франция актьор Мелвил Пупо, познат у нас от филм на Франсоа Озон "Време за раздяла".
Към киното
Всичко става в един ден, когато Сехер седи в обичайното квартално кафене. Чуди се как да остане до по-късно, защото има вечерен час - още е на 16 години и баща й всеки момент ще дойде да я прибере. На съседна маса стои момиче, което не откъсва очи от нея. Сехер е убедена, че е от съседен квартал и ще й създава проблеми. Но се лъже. Момичето се усмихва. Наблюдава я и в един момент отива при нея, искайки да я заснеме. Нищо особено, само да каже имената и телефона си. Сехер вече е сигурна: може би така се крадат момичета. Тогава още не знае, че ще стане главна героиня във филм, изследващ именно проблемите с трафика на хора.
Казва имената си. Прибира се у дома и вижда, че същото момиче иска да стане приятел с нея във Facebook. Приема. Обясняват й, че на следващия ден ще я вземат с такси, да дойде с родителите си, защото става въпрос за роля във филм. Сехер споделя със семейството си, което естествено разтълкува чутото като шега или тъпа идея, която Сехер е измислила, за да стои до по-късно навън.
Но на следващия ден идва таксито и Сехер се качва с майка си. Отива в офиса, където след няколко "игри“"пред камерата успява да убеди екипа, че именно тя е човека, който трябва да изиграе ролята на Елка.
Елка
Елка е от ромски произход, проституира във Франция. Запознава се случайно с героя на Мелвил и се оказва, че двамата имат нужда един от друг. Филмът е жанров, трилър, държи в напрежение, а главният герой - французинът се впуска в напрегнат бизнес - без емоции, без вдъхновение, без усмихнати лица.
Единствено Елка крие в себе си някаква живинка. "Само чалга ти е в главата!", й казва французинът и въпреки това успява да я преоткрие и да не я остави да затъне. Още повече. Готов е той да потъне, вместо нея.
"С лице надолу"
Камен Калев е режисьор, който познаваме от филми като "Източни пиеси" и "Островът". В първия повери главната роля на непрофесионален актьор - художник - Ицо (Христо Христов), а във втория на опитните в киното - френската актриса и модел Летисия Каста и датския актьор Туре Линдхард.
В "Лице надолу" избира комбинацията между опитния Мелвил и прохождащата в седмото изкуство Сехер. Тандемът е добър и удивително достоверно ни вмъкват в атмосферата на каналджийството. Краските стават постепенно по-тъмни, улиците по-задънени, персонажите – в по-голяма безизходица и въпреки всичко филмът се гледа леко и те кара да повярваш в нелеката задача, че човек може да рискува бъдещето си за друг - непознат.
За ролята
Сехер лесно се превръща в Елка. Танцува, работи, чуди се какъв е този, който й помага, просто ей така. За да се сработи с френския актьор, преди снимките, я оставят с него да поприказват, да излизат по заведения. Началото е трудно – Сехер не знае френски, Мелвил – грам български. Но двамата някакси се разбират, за учудване и на самия филмов екип. Като застане пред камера неопитната актриса го следи, наблюдава как той – професионалистът влиза в образ и краде занят от него.
"Нищо не ми бе трудно – споделя тя – само началото, докато се запозная с екипа и докато станем едно семейство, както се случи в процеса на работа. Подкрепяхме се", спомня си Сехер.
И така от кварталното заведение младото момиче попада в нова среда, където не си говорят на "бате", а се уважават. "Снимките ми помогнаха да порасна“, разказва убедено Сехер, която вече е преоткрила киното и освен ужаси и сапунки е готова да гледа и друг вид кино, защо не и европейско. Може би именно то е способно да я трогне и да я накара за се замисли:."Хората от екипа имат друга култура, а аз станах една от тях".
След първата си (засега) роля, Сехер вярва, че хубавите работи стават с много труд. Днес тя е на 18 години и след като мине бала й, мисли да продължи да учи в университет. Още не е сигурна дали ще е актьорско майсторство, но със сигурност би се зарадвала, ако пак я поканят да се снима.
"Не заради това, че ме показват. Самият снимачен процес носи тръпка, адреналин, емоция, които не познавах. При всеки кадър, в който участвах, при всяка реплика която казвах, ми настръхваше цялото тяло", спомня си Сехер.
Дали ще се сбъдне мечтата й, ще разберем, дотогава я чакат матури, но преди това - нещо по-приятно - премиерата на "С лице надолу" - на 16 октомври.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“
Депутатите избраха бившия здравен министър Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Как Русия и Китай саботират подводните кабели под прикритието на морското право
Инфлацията в Швейцария се забавя за първи път от осем месеца
Google загуби съдебната битка с ЕС за глоба от 4,1 млрд. евро заради Android
Щетите след бурята в Пловдив: Наводнени домове, потрошени автомобили и паднали дървета
Правосъдният министър поиска отстраняването на Емилия Русинова от СГП
Изгодно ли е за държавата майките да се връщат по-рано на работа?
Първи поглед към пораженията след пожара в София (СНИМКИ)
НС избра д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Б.Т.Р. и Любо Киров обединяват сили в песента "Ще бъда там"
Шампионът във Ф1 с философска мисъл за славата и страданието
Светъл лъч на трагичния Бундестим подписва с Байерн днес
Другите отказаха: Ел Маестро поема кипърци с празна каса
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Драма за Левски! Мубарик може да пропусне Борац
Министър Керязов награди спортистите със синдром на Даун
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Притча за съпрузите и съпругите
Крем супа с печен чесън и пиле
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Броени дни до старта на Sofia Summer Fest
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Д-р Асен Меджидиев бе избран за подуправител на НЗОК
Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе