Президентът Росен Плевнелиев и посланикът на Испания у нас Хосе Луис Тапиа Висенте откриха изложбата "Пикасо. Вечното търсене" в Националната галерия - "Двореца".
Непрестанно търсещ, но и както сам казва, непрестанно намиращ, Пикасо се превърна в една от многобройните емблеми не само на своята родина, но и на сложната епоха, в която живя, отбеляза държавният глава. Президентът Плевнелиев заяви, че днешната изложба не е изолирано събитие, а е брънка от една дълга нишка от културни прояви през последните няколко години.
Успехът на тази изложба показва, че Европа е едно уникално общо културно пространство, в което за стойностното изкуство няма граници, отбеляза още държавният глава. Радвам се, че българите и гостите на столицата все по-често имат възможност да се докоснат до най-добрите образци на световно изкуство в родни галерии, каза още президентът.
Изложбата "Пикасо. Вечното търсене" се състои от 78 литографии и 7 керамики в оригинал на Пикасо. Литографиите са групирани в няколко тематични ядра като например интерпретации по Кранах и Дьолакроа, жените на Пикасо, модели от света на класическото и сюрреалистичното изкуство. Керамиките са вдъхновени от бикоборството. Те са предоставени от къщата-музей "Пикасо" в Малага.
Специално организираната за България изложба "Пикасо. Вечното търсене" ще представи у нас в рамките на три месеца общо 85 творби на гениалния испански художник Пабло Пикасо.
От утре до 25 януари произведенията, осигурени от къщата-музей "Пикасо" в Малага, могат да бъдат разгледани в Националната галерия - "Двореца".
Специално за откриването на изложбата у нас е директорът на музея на Пикасо в Малага Хосе-Мария Луна, който съобщи, че творбите са изработени между 1920 и 1971 година. Тоест това са 50 години непрекъснато творчество и непрекъснато търсене, добави той. Темите са сходни с неговите живописни картини, но са погледнати по специфичен начин - през призмата на техниката на графичното изкуство.
Идеята за изложбата се роди преди две години, посочи посланикът на Испания у нас Хосе Луис Тапиа и добави, че всички трябва да се чувстваме привилегировани и щастливи, че можем да се наслаждаваме на произведенията на Пикасо. Всичко, което виждаме, е плод на неговите усилия, неговия гений и находчивост, добави той.
Изложбата ще бъде съпътствана от образователни ателиета, организирани посещения за ученици и тематични лекции. Експозицията се организира от Посолството на Испания в София и института "Сервантес", със съдействието на Министерството на културата на България и Столичната община.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свободната търговия във Вашингтон е мъртва
Може ли отбраната да спаси болната автомобилна индустрия на Европа?
Надеждите за примирие в Иран тласнаха S&P 500 нагоре за четвърти пореден ден
Кадър на деня за 6 април
Лунната мисия на НАСА подобри рекорд за най-далечно разстояние от Земята
Експерт: В европейските класации сме за най-много нарастващи площи в биопроизводство
Домашен козунак за Великден с ром и стафиди: Изпитана рецепта
Изплащат пенсиите за април: Кой ще получи великденски добавки?
Радев: Никому неизвестни фирми източват водопровода на петорни цени
Простреляха рапъра Offset в Холивуд
Ясно е кога Гришо ги почва на корта в Монте Карло
БФС взе решение за головете в Добрич
Янев с ключов ход заради Вечното дерби с Левски
Левски потрива доволно ръце за милиони! Още един гранд се нареди на опашката за звезда
Спортинг Лисабон – Арсенал
България загуби от Киргизтан в първия си мач на Световното в София
5 навика, които пазят от инфаркт
7 различни техники за боядисване на яйца
Нумерологична прогноза за 7 април
Поверия за Велики четвъртък
Дневен хороскоп за 7 април, вторник
Златен пръстен с диамант: символика и стойност
Възрастен мъж от Варна пострада при пожар
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Велики вторник от Страстната седмица е днес
От днес започва изплащането на пенсиите
Днес отбелязваме Световния ден на здравето
Продажбите на ел. автомобили в Европа растат по-бавно от очакваното
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ