Руският президент Владимир Путин официално свали от масата възможността за военна намеса на Москва в Източна Украйна, след като сепаратистки лидери се съгласиха да спазват предложеното от Киев прекратяване на огъня.
Украинското правителство и бунтовниците обаче се обвиняват взаимно в нарушаване на примирието, а свалянето на украински хеликоптер снощи повдигна допълнителни въпроси за възможността за бързо спиране на кръвопролитията, пише британският вестник "Гардиън" в коментар за случващото се в Украйна.
Изданието посочва, че предложението на Путин за отмяна на постановлението на горната камара на руския парламент за използване на руските въоръжени сили в Украйна е пореден знак, че Кремъл се опитва да намали напрежението в конфликта, след като седмици наред Киев се страхуваше, че струпаните до границата руски войски може да нахлуят всеки момент.
Свалянето на хеликоптера, при което загинаха 9 украински войници, обаче може да срине надеждите, че подкрепяният от Запада украински президент Петро Порошенко ще успее да постигне прекратяване на продължаващото от 11 седмици насилие, отнело по данни на ООН живота на 435 души, коментира "Гардиън".
Путин направи предложението за отмяна на постановлението за използване на руските войски в Украйна дни преди срещата на върха на Европейския съюз в петък, на която западните сили заплашват да въведат нови санкции срещу Русия за бездействието й за спиране на бунтовническите нападения в Източна Украйна, изтъква британският "Файненшъл таймс".
След свалянето на военния хеликоптер и съобщенията за още случаи на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на бунтовниците, Порошенко нареди на армията и силите за сигурност на Украйна да отвърнат с пълна мощ и каза, че обмисля предсрочно прекратяване на едноседмичното примирие, което обяви в петък.
Той също така изрази надежда, че президентите на Германия и Франция ще успеят да убедят Путин по време на планиран за днес телефонен конферентен разговор да предприеме "практически стъпки от страна на Русия за разоръжаване и изтегляне на наемниците от територията на Украйна", посочва "Файненшъл таймс".
Правителството на САЩ от своя страна подготвя планове за засилване на санкциите срещу Русия, като засегне финансовия, енергийния и отбранителния й сектор, но среща съпротива от европейските си съюзници, надяващи се да избегнат по-сериозен икономически сблъсък с Москва, който би навредил на собствените им бизнес интереси, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Според правителствени служители, цитирани от американското издание, Вашингтон разработва три варианта за по-нататъшни действия: забрана на всякакви взаимодействия с някои от най-големите руски банки, спиране на предоставянето на технологии на руски енергийни и отбранителни компании и прекратяване на деловите отношения с руски фирми от областта на отбраната.
Всяка от тези мерки би се простирала доста по-далеч от ограничените санкции, наложени досега на отделни руски служители, бизнесмени и техните компании. Но те не биха имали въздействието на най-силните възможни наказателни мерки като тези, наложени на Иран.
Според американски служители санкции като тези срещу Иран не биха било толкова ефективни спрямо Русия, която има по-голяма икономика. Вместо това САЩ търсят действия, които да имат нагледно въздействие, но същевременно да не доведат до разстройване на глобалните пазари, пише "Ню Йорк таймс".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Слънце и жега: Температурите отново се качват до 40 градуса
Хороскоп за 10 август: Важни решения и нови възможности
Тези професии могат да влошат сколиозата: Кои са първите симптоми
Може ли климатикът да ни разболее: Митове VS факти
Магнитни бури: Митове и факти за влиянието им върху здравето
Шест минути стигнаха на "Лудогорец" за обрат срещу "Черно море", "моряците" потрепериха в края
Спортът по телевизията днес, 10 август
Мачовете по телевизията днес, 10 август
ЦСКА набра страшна скорост и разби Септември с 3:0
Лудогорец обърна Черно море в голово шоу
Мората се маха от Европа
Астън Вила ще пазарува от Байерн Мюнхен
Нумерологична прогноза за 10 август
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна