В седмицата, в която децата тръгнаха на училище, едни необичайни ученици също прекрачиха прага на класната стая. Общо 1413 лишени от свобода от всички затвори и затворнически общежития в страната влязоха в клас през настоящата учебна година. 245 от тях са първокласници, информира Bulgaria On Air.
В Централния софийски затвор учениците са около 100. Разпределени са в четири паралелки – от първи до четвърти клас. Възрастта им е от 18 до 68 години.
Сериозна мотивация за влизане в класната стая е, че ходенето на училище облекчава наказанието. 16 учебни часа или два дни в клас се зачитат като три излежани дни от присъдата.
Началната учителка Константина Цветанова вече 30 години преподава на лишени от свобода. Казва, че е намерил своето амплоа.
"Можеш от нешлифован камък да направиш шлифован. Момчетата идват с едно недоверие, в началото не им кой знае колко интересно. Но впоследствие си виждаш труда в тях и оставаш удовлетворен, казва г-жа Цветанова.
Един от учениците на г-жа Цветанова е 36-годишният Асен. Той излежава присъда от 5 години и половина. Ходи на училище вече три години. Сега е в трети клас. Затруднява го математиката, но пък писането и четенето му са любими.
Харесва да чете криминални романи. Целта на Асен е да завърши основно образование, за да може да изкара шофьорска книжка и така като излезе от затвора да може да си намери работа.
"Като нямаш образование какво ще правиш? Нямаш ли образование, дотук си", смята Асен.
Съученикът на Асен – Величко, също смята, че човек без образование среща много трудности – за намирането на работа и за воденето на „хубав живот“. Осъзнал го по време на прекараните тук две години.
"Мисля, че човек, който не е образован никога няма да успее да излезе оттук. Човек без образование, не става нищо от него", уверен е Величко. В затворническото училище домашни няма.
Учениците пишат и подготвят всичко в класната стая. Г-жа Цветанова вижда как училищната обстановка променя затворниците.
"Те тук не говорят цинизми, не са груби. Ако случайно се случи подобно нещо, си поемат наказанието", казва учителката.
Онази промяна, която четем и в стиховете на Вапцаров – за попадането на хора и ставането на човек в затвора, я вижда и Величко.
"Затворът променя, затворът прави човека друг. Имаш времето да мислиш. Ако и навънка е така, както в затвора ни помагат, аз вярвам, че много хора няма да се връщат тук", смята Величко .
Въпреки лишаването им от свобода, една от движещите сили на учениците в Централния софийски затвор е оптимизмът.
Оптимизъм за по-добро бъдеще извън стените на институцията. И докато едни, дори свободни, виждат пред себе си само мрачното бъдеще - други, гледащи, живота си през решетки, продължават да виждат слънцето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България може да разработва собствени антидрон системи, смята експерт
По-бързият ръст на разходите увеличава значително загубата на "Болерон" за полугодието
Бързите заеми в България растат с над 18% за година до 4,2 млрд. евро в края на юни
OpenAI пуска ChatGPT за тийнейдържи с родителски контрол и мерки за сигурност
Notino продължава да инвестира в европейската си търговска мрежа
Крипто трендове 2026: Кои сектори доминират според TradeNews
Захарова: Украйна създава заплаха от ядрена катастрофа в центъра на Европа
Скок на фините прахови частици във въздуха над София заради пожарите в Сърбия
Пожарите в Сърбия задушиха София в димен облак (СНИМКИ)
Държавата с нова помощ за земеделците след природните бедствия
Голяма легенда на ЦСКА стана шеф в Левски
Родри е идеален за Барселона, но не решава всички проблеми на Флик
Барселона постави краен срок за трансфера на Хулиан Алварес
ESPN избра 20-те най-добри централни нападатели в света
Лотар Матеус посочи големия фаворит за Златната топка
Хулиан Алварес аут за старта на Ла Лига на фона на интереса на Барселона
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Тест: Три пеперуди разкриват каква енергия се задава към вас
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Вдигат национален протест срещу ветрогенераторите и фотоволтаиците върху земеделски земи
Тъжна вест! Почина музикантът и вокален педагог Боян Христов
Активираха BG-Alert в София и Перник
Затварят за асфалтиране ул. „Петко Стайнов“ във Варна
ФК Аксаково е с нов треньор
Мълния уби турист на Етна