България спечели дело пред Европейския съдът по правата на човека по жалба на лишен от свобода срещу затворническата администрация във Варна за нечовешко и унизително отношение, съобщиха от правосъдното министерство.
Жалбоподателят е Димчо Димов, излежавал присъда за убийство, блудство и кражба на кола в затвора във Варна.
През 2012 г., между него и друг затворник, възникнал конфликт. За да не ескалира напрежението затворническата управа е решила да премести Димов в друго спално помещение.
Конвоиран от надзирател, докато събирал личните си вещи, Димов се скарал с другия затворник, който пък се афектирал и го ударил неочаквано по лицето. Надзирателят се намесил и ги разтървал.
Жалбоподателят бил отведен в медицинския център в затвора за преглед, където първоначално не са установени сериозни травми. По-късно бил прегледан от лицево-челюстен хирург, който установява фрактура на долната челюст на жалбоподателя.
Препоръчана е физиотерапия, от която Димов отказвал да се ползва в продължение на около месец.
В крайна сметка той се съгласил и бил изпратен за лечение в СБАЛЛС София.
Районна прокуратура Варна образува досъдебно производство срещу затворника – нападател, който впоследствие е осъден за причиняване на средна телесна повреда на Димов.
През 2014 г. Димов подава иск за вреди срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за претърпени вреди във връзка с неосигуряването на адекватна медицинска помощ от страна на затворническата администрация, включително и по отношение на счупената му челюст.
Проведени са две съдебни заседания, разпитани са свидетели, след което жалбоподателят оттегля иска си.
Пред ЕСПЧ затворникът претендира, че затворническата администрация не е предприела мерки да предотврати нападението срещу него и, че не му е осигурила адекватна медицинска помощ за нараняванията му.
По първото оплакване Съдът постановява, че има достатъчно данни, че затворническата управа е предприела адекватни, разумни и необходими мерки за предотвратяване и задълбочаване на конфликта и е свела последиците от него до минимум.
Второто оплакване Съдът обявява за недопустимо поради неизчерпване на вътрешноправните средства за защита, тъй като жалбоподателят сам е оттеглил иска си пред националния съд.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политолог: Наблюдаваме затишие пред буря преди лятната офанзива на САЩ и Израел
General Motors ще съкрати стотици служители в IT сферата
AI спори сам със себе си за бъдещето на професиите
Продажбите на жилища в САЩ разочароваха през април, високите лихви тежат на купувачите
Тръмп кани Илон Мъск и Тим Кук да го придружат до Китай
Унгария ще направи одит на парите за разширяване на АЕЦ "Пакш"
Протест в Габрово след масово сбиване на Гергьовден
От "делата-шамари" до домашното насилие: Тревожната картина за България
Георги Кадурин: Без култура ще се превърнем в племе
Никола Стоянов: Мерките срещу високите цени могат да проработят
Стадионите на Мондиал 2026: „Бритиш Колумбия Плейс“ във Ванкувър
Ели Браун
Бивш на Левски претърпя нова операция след 19 месеца борба с контузия
ЦСКА се подигра с Вили Вуцов и го запрати при изпадащите
Чоло изригна: Елиминирахме Барса два пъти, Боже мой!
Битката за Първа лига: Янтра и Вихрен Сандански се занулиха
Пухкави милинки със сирене
Какво се прави на Спасовска задушница
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Поверия за 12 май – Герман Градушкар
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Експерт: Родното Черноморие е с около 15% по-евтино от Гърция и Турция
Украйна: Готови сме за среща на Зеленски с Путин
Мъж загина след падане от високо в София
Тръмп: Примирието с Иран е на изкуствено дишане
Реал (Мадрид) взе решение за новия треньор, плаща 6 милиона за правата му
Състоянието на Любен Дилов-син се подобрява
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена